Иса Диоп за детска приказна Плус Неотвредени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалски гениј кој е најдобро познат со прекарот "Диоппи". Нашата Иса Диоп детска приказна Плус Неразмислени биографија факти ви донесува целосна сметка за значајни настани од неговото детство до денес.

Анализата го опфаќа неговиот раниот живот, семејното потекло, животната приказна пред славата, доведуваат до слава, врска, личен живот и начин на живот итн.

Да, сите знаат дека тој е извонреден спортист, оној кој е одличен во воздухот и брз низ земјата. Сепак, само неколкумина ја сметаат биографијата на Иса Диоп која е доста интересно. Сега без понатамошно разбирање, да почнеме.

Иса Диоп за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти - Почетокот на животот и семејството

Почнувајќи, неговите целосни имиња се; Иса Лај Лукас Жан Диоп. Иса Диоп, како што е популарно нарекуван, е роден на 9th ден од јануари 1997 на африканските родители во градот Тулуз, Франција.

Што се однесува до неговото семејно потекло, Иса има и северни и западноафрикански семејни корени. Неговиот татко е од Сенегал, додека неговата мајка е Мароко. Судејќи според овој факт, не е изненадување што Иса Диоп има чиста мешавина од арапски и западноафрикански изглед што е очигледно од неговиот изглед на лицето.

Растејќи се во градот Тулуз, сите Иса Диоп сакаа да ги следат стапките на неговиот дедо. Во цела Сенегал (Западна Африка) и Франција, името на семејството Диоп секогаш се памети за национален рекорд што го поставил неговиот дедо, Либас Диоп.

Дали знаеше?…, Дедото на Иса Диоп, Либасе Диоп моментално го држи светскиот рекорд како прв Сенегал фудбалер кој ќе игра во француската Лига 1.

Иса Диоп за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти - Образование и градење кариера

И во Сенегал и во Франција, на семејството Диоп им било тешко да се справат со сеќавањата на нивниот дедовски љубов, Либас.

За да ја задржи семејната трговија, младата Иса одлучи да продолжи да ги живее соништата на својот дедо. На почетокот, неговата решителност да стане професионален фудбалер не беше само доминантна фантазија.

Првично, родителите на Issa Diop се согласија дека нивниот син нема да го компромитира своето образование за фудбалска обука. Дури и додека е на училиште, Иса одигра натпреварувачки фудбал.

Постигнувајќи пресвртница во раното образование, младото момче одлучи да ја напушти својата зона на удобност. Тој го напуштил градот за соседна заедница во потрага по фудбалска академија.
За среќа, Иса го нашла она што го бара во Балма, бидејќи локалниот клуб го поканил за испитувања.

Иса Диоп за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти - Рано кариерен живот

Одлуката на Иса Диоп да стане про му ја видела како поминува со судски процеси и се запишува во спортскиот клуб Балма, кој му дозволи да ги покаже своите таленти и да постави основи за кариера. Тоа не помина долго за Иса да направи впечаток со клубот. Тој не само што растеше по сезоните, туку брзо се пресели во редовите, додека напредуваше против играчите постари од него.

Благодарение на неговата изведба додека играше за Balma Sporting Club, работодавците од Тулуз се заинтересираа за него. Клубот стапил во контакт со родителите на Иса Диоп и веднаш потпишал.

Иса Диоп Раниот живот во Тулуз
Иса Диоп за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти - Пат до слава приказна

Пресвртна точка на кариерата на Диоп дојде кога неговиот континуиран перформанс со клупскиот фудбал го виде како добива повик во 2013 да игра за француската страна U16.

Три години подоцна, Диоп ја искористи најголемата можност што му ја понуди кога се покани да игра за Европското првенство во Ханс-Хјуз.

Дали знаеше?… Диоп беше дел од Франција, која го подигна трофејот откако му помогна на својот тим да го совлада Италија 4-0 во финалето и постигна последен гол во играта.

Issa Diop патот до слава приказна. Победа на УЕФА. Кредит за УЕФА
Додека во Ligue 1, Issa Diop почна да просек рекорд 2.2 пресретнувања по натпревар. Овој подвиг го виде не само да биде ставен меѓу најдобрите играчи на поделбата, туку да стане предмет на интензивни шпекулации за трансфери за големите клубови во Европа.
Иса Диоп за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти - Стани за слава приказна

Тоа беше Вест Хам Јунајтед, кој конечно победи на трката за неговиот потпис во рекорден износ од £ 22, кој го победи претходниот рекорд одржан од Арнаутовиќ потпис. Додека играше за Вест Хем, Иса Диоп стана алфа центрифук. 6 "4" бранителот презеде доминантна улога во професионални ситуации, особено против врвни тимови на премиер лигата.

Иса Диоп воскресна за слава. Кредит за Фудбал на премиер во ЕУ, спортJOE и Evening Standard

Диоп повторно стана предмет на интензивни шпекулации за трансфер кога тој доби пофалби Жозе Мурињо кој го означил како "чудовиште"За неговите настапи против Манчестер Јунајтед.

Се признава од "Специјалниот"Ја зголеми неговата пазарна вредност, со што го направи Манчестер Јунајтед и другите клубови на колена да се молат за неговиот потпис. Остатокот, како што велат, е историја.

Иса Диоп за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти - Животен однос

Со порастот на славата на Иса Диоп, прашањето за усните на сите е; Кој е девојка Иса Диоп?... Која е жената Иса Диоп?...

Иса Диоп врска живот

Не постои негирање фактот дека неговиот мрачно убав изглед заедно со таа неверојатна (6 ft 4 in) висина нема да го направи негов миленик лоза на женските обожаватели.

Сепак, постои можна скриена романса на Диоп и неговата девојка. Можеби оној кој избегнува испитување на очите на јавноста, едноставно затоа што неговиот љубовен живот е приватен и без драма. Како во времето на пишувањето, Иса Диоп претпочиташе да се фокусира на својата кариера и се обиде да избегне внимание од неговиот живот.

Иса Диоп за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти - Личен живот

Запознавање Личниот живот на Issa Diop ќе ви помогне да добиете комплетна слика за него.

Иса Диоп факти за личен живот

Отпочнувајќи, Иса е вид на човек кој сака да напредува во сите области од неговиот живот. Тој поседува внатрешна состојба на независност која му овозможува да направи значителен напредок и во неговиот личен и професионален живот.

Иса Диоп е господар на самоконтролата и има способност не само да го води патот, туку да направи цврсти и реални планови за неговиот живот. Накратко, тој има практичен пристап кон животот.

Иса Диоп за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти - Факти за LifeStyle

Како во времето на пишувањето, Issa Diop има Net Worth 10 милион евра (8.6 милион фунти) и пазарната вредност 35 милион евра (25.9 милион фунти). Ова буквално значи милионер фудбалер го направи во животот.

Issa Diop LifeStyle. Кредит за Twitter

Меѓутоа, ако се цени високо, не преминува во гламурозен животен стил што лесно може да се забележи од неколку прилично егзотични автомобили, пари, девојки и зуи.

Како што е забележано преку неговите сметки за социјалните медиуми, Иса е паметен во управувањето со неговите пари и слава, што го гледа како да се фокусира на неговата кариера и да не го менува својот сегашен животен стил.

Иса Диоп за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти - Семеен живот

И покрај тоа што папараците секогаш се навлекуваат и има бројни начини за поврзување со социјалните медиуми, Иса останува лесно да го задржи своето семејство подалеку од очите на јавноста.

Единствената меморија што им е дозволено од семејството Диоп, сепак, останува рекорд на неговиот дедо како прв Сенегал фудбалер во Лигата 1. Малку е познато за неговиот брат, сестра, вујко или тетка. Сепак, сигурно е дека сите членови на семејството живеат на ниско ниво и во моментов уживаат во придобивките од успехот на успехот на Issa.

Родителите на Иса не ги комбинирале двете сенегалски или марокански култури во неговото воспитание. Тој беше подигнат како и секој друг афро-француски државјанин.

Иса Диоп за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти - Неостварени факти

Дали знаеше?… Како во времето на пишувањето, Иса е рангирана како 182 меѓу играчите низ светот, 59 меѓу играчите на премиерната лига, 3rd меѓу играчите во Вест Хем, 24 помеѓу играчите во Франција, 25 меѓу сите играчи кои играат подршка и 17 помеѓу играчите родени во годишен 1997.

Дали знаеше?… Дури и додека Иса беше зафатен да го предводи својот клуб Тулуз во Лига 1, тој исто така беше зафатен со студии во DigiSchool bac STMG каде што го стекнал својот СТМГ бакалауреат.

Иса Диоп Факти. Кредит за Wired и Ghanasoccernet

Ова е преглед наменет за квалификација на успешни кандидати за високо образование.

Дали знаеше?… Денот Диоп го направи своето деби на Премиер Лигата да биде многу тажен за неговиот почеток во кариерата во лигата.

Иса Диоп факти - Тажната ПЛ деби. Кредит за Метро

Тоа не беше затоа што неговата страна од WestHam доживеа пораз од 3-1 од Арсенал. Тоа беше затоа што, во тој натпревар, Диоп постигна свој гол. Овој податок го виде на негативниот крај на евиденцијата на клубот. issa Diop стана првиот Вест Хем играч кој постигна свој гол на деби на Премиер лигата.

Иса Диоп за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти - Видео резиме

Ве молиме видете подолу, нашето резиме на YouTube за овој профил. Љубезно Посетете, Зачленете се на нашите YouTube канал и кликнете на иконата Bell for Notifications.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата Иса Диоп детска приказна плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точноста и правичноста. Ако најдете нешто што не изгледа добро, ве молиме да го споделите со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и ќе ги почитуваме вашите идеи.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде