Зошто Uoldold факти за биографија

За fansубителите на фудбалот, читањето за Биографија на фудбалерите честопати влијае, мотивира и дава охрабрување. Ова е причината зошто постојат факти за нашата библиотека на фудбалот Untold Biography !!

Фудбалот, како што знаеме, никогаш не би можел да премине во истребување. Иако начинот на кој се игра играта се развиваше со текот на годините, фасцинантните приказни што никогаш не престанува да ги генерира, одразуваа во сеќавањата на фудбалските аспекти со генерации.

Приказните кои претежно се вртат околу играчите, менаџерите и елитата на спортот се фаќаат, допираат, осмислуваат умот и секако секоја позитивна придавка што читателите, слушателите и гледачите можат да ја измислат за да ги опишат евокативните чувства што ваквите приказни ги воспоставуваат во нивните умови.

Lifebogger претставува неверојатни приказни за фудбалери, менаџери и елита. Кредити за слика: Л.Б.

Важен фактор што ги прави приказните евокативни лежи во фактот дека тие не го лизгаат вниманието на професионалните дигитални платформи, како што е Либоборг кои специјалност во книжевната и благородна уметност на пишување фудбал-центрирани биографии.

At Bивотен колач, се гордееме како професионален дигитален извор на вистински и нераскажани фудбалски приказни, кои се составен дел на интересните биографии што ги презентираме за раководителите на фудбалските генијалци и елитите ширум светот.

Lifebogger е едношалтерски дигитален извор на вистински фудбалски приказни. Кредит на слика: LB.

Накратко, оваа статија има за цел да им даде на нашата публика сеопфатна идеја за она што го правиме со презентирање на нераскажани или помалку познати факти за биографија на фудбалери, менаџери и елита под наслови кои имаат создавање на добри читања.

Зошто приказни за детството - Фудбалски менаџери кои не играа професионален фудбал

Фудбалот никогаш не престанува да издвојува исклучоци од популарните верувања и поими. Една од таквите поими претставува дека поединци кои никогаш не играле професионален фудбал не можат - во полошо - да станат фудбалски менаџери или - во најдобар случај - да поминат добро во менаџерските капацитети.

Исто како што споменатите верувања навидум стануваат воспоставени научни факти, Маурицио Сари излезе од блузот да ја започне својата тренерска кариера во 1990 со понизок Лига Клуб АС Сановино додека Андре Вила-Боас започна како помошник тренер во Порто кон крајот на 1990-тите.

Андре Вилас-Боас и Маурицио Сари не играа фудбал на професионално ниво пред да започнат со тренинзи. Кредити за слика: WAGNH.
Зошто нераскажани факти за биографијата - Фудбалери кои имаа расправии со менаџерите

Разводите се скоро невозможни во тимските спортови, особено во фудбалот каде што дејствијата на играчите е под влијание на „врелината на моментот“. Додека повремените соочувања или агресивното однесување што играчите го покажуваат против своите противници се отфрлаат како тактички „професионални однесувања“, истото не може да се каже кога фудбалските генијалци им ја носат жештината на своите менаџери.

Фановите на Барселона не би брзале да ја заборават долгата расправија меѓу поранешниот менаџер на клубот Пеп Гвардиола и напред Златан Ибрахимович со второто раскажување дека Гвардиола му зборувал само двапати во 6 месеци. Во посложена расправија, навивачите на Реал Мадрид беа поделени меѓу поддршката Икер Касиљас or Жозе Мурињо кога дуото имаше исход над тоа што тренерот сметаше дека е предавство од шпанскиот голман.

Златан Ибрахимович и Икер Касиillasас двајцата имаа долги огорчени расправии со своите еднократни менаџери. Кредити за слика: Л.Б.

Покрај тоа, не многу се сеќаваат на тоа Дејвид Бекам прекумерен став во Манчестер Јунајтед еднаш го водеше тогашниот тренер Алекс Фергесон да клотам багажник во суперerstвездата. Обувките точно го погодија Бекам на лицето, инцидент што го катализираше неговиот евентуален потег во Реал Мадрид во 2003.

Зошто нераскажани факти за биографијата - Фудбалски играчи со најмногу црвени картони

Обвинетите во оваа категорија се движат од тешко справување со бранителите до извршителите на средниот ред, како и од елегантните играчи кои имаат склоност кон насилство и покажуваат агресивност при најмала провокација. Како резултат, тие имаат застрашувачки дисциплински записи што се заверени од литании на црвени картони.

Да започнеме со тешко справување со бранителите, Серхио Рамос е на врвот на табелата, бидејќи тој поседува најмногу испраќања во историјата на Ла Лига. Иако во пензија, Стивен errерад се рангира меѓу најцрвениот играч од средниот ред кој го прошета тунелот на „Енфилд“ за рани бањи.

Стивен errерард и Серхио Рамос се рангираат повисоко на списокот со најмногу испратени играчи. Кредити за слика: Л.Б.

Движејќи се однапред што го имаме Диего Коста чиј агресивен стил на игра никогаш не престанува да го спушта во неволја со судиите каде и да оди. Всушност, тој се смета како несреќа што чека да се случи секогаш кога ќе се обиде да ја врати власта од бранителите.

Зошто нераскажани факти за биографијата - Фудбалери кои се полиглоти 

Далеку да инвестирате многу во обука за да ја совладате уметноста на убавата игра, некои играчи минале повеќе милји за да ги задоволат навивачите со учење на јазикот на нивните заедници од клубот. Обидот не само што ги направи фудбалските генијалци подобро да се соберат во својата заедница, туку ги позиционираа како фаворити за административни улоги при пензионирањето.

Без многу реклама, играчите кои знаат толку многу јазици вклучуваат голман Питер Чех кој настрана родниот чешки зборува шпански, германски, француски и англиски. Од своја страна, Хенрих Мхитаријан течно зборува ерменски, португалски, француски, италијански, руски, англиски и германски јазик.

Последно, но дефинитивно не е најмалку Ромелу Лукаку кој се покажува како совршено олицетворение на „хиперполиглот бидејќи зборува не помалку од 8 јазици. Тие вклучуваат француски, лингала, холандски, белгиски, конгоански, свахили, шпански, англиски, португалски и германски.

Ромелу Лукаку, Хенрих Мхитарјан и Питер Чех се импресивни полиглоти во фудбалот. Кредити за слика: Л.Б.
Зошто нераскажани факти за биографијата - Фудбалски играчи и менаџери кои се стекнале со високо образование

Начинот на кој тоа го сфаќаат некои генијалци во фудбалот, активното учество во фудбалот не го спречува постигнувањето на големи академски височини, продуктивна идеологија која ги натера да се запишат на факултетските студии и да дипломираат за завршување на нивните програми.

Италијански играч Џорџо Киелини е на врвот на списокот за дипломирање на Универзитетот во Торино со магистерска диплома по бизнис администрација. За Хуан Мата, да се има два степени - еден во маркетингот и друг во спортската наука - не е доволно. Тој има интереси да студира психологија за време на пишувањето.

Во категоријата менаџери, го знаете ли тоа Френк Лампард има диплома на латино време Винсент Компани има магистерска диплома по бизнис администрација од Алијансата Манчестер Бизнис школа? Навистина фудбалерите можеби немаат репутација на интелигенцијата, но споменатите играчи и менаџери неизмерно придонесоа за промена на наративот.

Мозоци со таленти. Од ЛР Giorgорџо Киелини, Винсент Компани, Френк Лампард и Хуан Мата, Кредити на имиџ: Л.Б.
Зошто нераскажани факти за биографијата - Најбогати сопственици на клубови

Англиската Премиер лига стана игралиште за милијардерите кои купуваат клубови и прскаат пари лево, десно и центар. Што се однесува до Европа, најбогат сопственик на клубот како во моментот на пишувањето е Шеик Монсур, човекот кој го купи градот Ман.

Запознајте го Шеик Монсур - Најбогатиот сопственик на клубот во Англија. Кредит на Старател & Јасnd

Покрај тоа што е сопственик на клубот, Шеик е исто така крал на Емирати кој е заменик премиер на Обединетите Арапски Емирати, министер за претседателски работи и член на кралското семејство на Абу Даби. Тој е полубрат на претседателот на ОАЕ, Калифа бин Зајед Ал Нахјан.

По најбогатиот човек во фудбалот доаѓа Јосиф Џо Луис не-популарен британски милијардер кој е сопственик на Спарси.

Lewо Луис (лево), сопственик на Спарс е еден од најбогатите мажи во Велика Британија

Ти си чул за Даниел Леви, но eо Луис е човекот што стои зад Спарс и оној што го назначи Леви за претседател на клубот.

Конечно е Роман Абрамович, кој е најпознат надвор од Русија како сопственик на Челси ФК Тој е веројатно човекот кој го трансформираше Челси од премиерлигашот во европски гигант.

За повеќето навивачи на Челси и во Англија и низ целиот свет, Абрамович докажа дека е можно да се купи среќа.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ги прочитавте нашите факти зошто не се вели во биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, споделете со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.