Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Последно ажурирано на

ЛБ ја претставува целата приказна за хардкор напаѓач кој е најдобро познат по прекарот; "Розмари". Нашата Емануел Адебајор детството приказна плус нераскажаните биографија факти ви ги дава целосна сметка за настаните од неговото детство време до датум. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, животот во врска, семејни прашања и други НЕ и ОН-ПИЧ малку познати факти за него.

Да, секој знае за неговите способности на теренот, но малкумина ја сметаат Биографијата на Емануел Адебајор, што е доста интересно. Сега без понатамошно adieu, ајде да почнеме.

Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Раниот живот

Емануел Адебајор е роден на 26th ден на февруари 1984 во Ломе, Того. Роден е кај неговиот татко, Шадрах Адебајо Адеи и мајката, Хаџиа Адебајор.

Адебајор не можеше да оди во првите четири години од својот живот. Неговата мајка се бореше со земањето на сиромашниот Адебајор околу Западна Африка, барајќи лек за проблемот со ногата што беше пронајден.

Адебајор потоа зборуваше за своето "чудо" велејќи: "... Бев во црквата што лежеше и околу девет или десет часот во недела наутро, слушнав дека децата играат надвор. Одеднаш некој ја удри топката во црквата. И првото лице што стоеше и трчаше беше me becaупотреба сакав да ја добијам топката. Ова беше кога го видов моето чудо. Еден ден сфатив дека Бог ме нареди да бидам фудбалер "

Адебајор се зафати со локалната ОК Агаза во Того, каде што се искачи на редовите. Беше забележан од страна на Мец Скаут, Френсис Де Тадео за време на младински турнир и подоцна беше донесен во Франција. Остатокот, како што велат, сега е историја.

Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Животен однос

Тоголен фудбалер и Тотенхем Хотсбур напред Емануел Адебајор обично го чува приватниот живот приватен, и многу не е познато за неговата сопруга по име Charity Adebayor. Тој само посетува настани од висок профил најмногу во Европа со неа.

Емануел Адебајор и жена, милосрдие

Адебајор и Љубовта имаат ќерка која ја нарекуваат Кендра Адебајор. Таа е родена во јуни 2010.

Татко и Ќерка - Емануел и Кендра

Емануел Адебајор и неговата ќерка, Кендра изгледаат зачудувачки на сликата подолу.

Адебајор и ќерката поседуваат слика

Кендра во 2013 го прослави својот трет роденден во одличен стил. Нејзиниот татко на милионер мораше да ја постави најдобрата забава за неа.

Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Семејство

Таткото на Адебајор се поздрави од едно мало село наречено Игбај во "Одо Отин локална самоуправа"
Површина на државата Осун, Нигерија. Неговиот татко Шадрек Адебајор Адеиј починал во 2005, оставајќи ја зад себе неговата мајка, Хаџиа Адебајор. Неговата мајка е од соседен град наречен Екуса.

Емануел има три браќа и три сестри. Тој е најблиску до една од неговите сестри, Ијабо. Името на неговиот помлад брат е Ротими Адебајор. Останатите две сестри се Лусија Адебајор (сестра), Меги Адебајор (сестра). Петар Адебајор е неговиот покоен брат.

Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Семејни проблеми

Напаѓачот Адебајор неодамна напиша долг и детален пост на неговата лична страница на Фејсбук за да ги открие личните болки и семејните превирања што ги доживеал во минатото, откривајќи го степенот до кој неговото семејство се обидувало да го искористи.

Долгиот пост на неговата јавност Facebook страница ги опиша неговите проблеми со семејството.

Тој напиша на својата Фејсбук страница: "СЕП, Ги чував овие приказни подолго време, но мислам дека денес вреди да споделите некои од нив со вас. Вистина е дека семејните прашања треба да се решаваат внатрешно, а не во јавноста, но јас го правам ова, па се надевам дека сите семејства можат да учат од она што се случило во мојата. Така, имајте на ум дека ништо од ова не е за пари.

На возраст од 17, со моите првични плати како фудбалер, изградив куќа за моето семејство и се уверив дека се безбедни. Како што знаете, добив трофеј на африкански играч на годината во 2008.

Исто така ја донесов мајка ми на сцената со мене за да ѝ се заблагодарам за сè. Истата година, ја донесов во Лондон за разни медицински прегледи.

WheМојата ќерка е родена, ја контактиравме мајка ми за да ја информирам, но таа веднаш ја спушти слушалката и не сакаше да знае за тоа. Читајќи ги вашите неодамнешни коментари, некои луѓе велат дека моето семејство и јас треба да се консултираат со TB Joshua. Во 2013, дадов мајка ми пари за да може да се консултира со него во Нигерија. Таа требаше да остане за 1 недела; но 2 дена во нејзиниот престој, добив повик велејќи дека таа замина. Освен сето тоа што, исто така, ѝ дадов на мојата мајка голема сума пари за да започне бизнис со колачиња и различни предмети. Се разбира, им дозволив да го стават моето име и слика на нив за да можат да продаваат повеќе. Што друго може синот да направи во неговата моќ да го поддржи семејството?

Пред неколку години, купив куќа во Ист Лагон (Гана) за $ 1.2 милиони. Сметам дека е нормално да ја оставам мојата постара сестра, Јабо Адебајор во таа куќа. Јас, исто така, ми дозволија полубрат (Даниел) да остане во истата куќа. Неколку месеци подоцна, бев на одмор и решив да одам во таа куќа. До моето изненадување, видов многу автомобили во патеката. Всушност, сестра ми одлучи да ја изнајми куќата без да знам. Таа исто така го истера Даниел од таа куќа. Имајте на ум дека куќата имаше за 15 соби. Кога ја викнав и побарав објаснување, таа зеде околу 30 минути за да ме злоупотребува и ме навредува преку телефонот. Ја повикав мајка ми да објаснамтој ситуација и таа го стори истото како и мојата сестра. Оваа иста сестра ми вели дека сум неблагодарен. Запрашајте ја за автомобилот што го вози или нешто што денес ја продава?

Мојот брат Кола Адебајор, сега е во Германија за 25 години. Тој патувал дома за 4 пати, на мојот трошок. Целосно ги покривам трошоците за образованието на своите деца. Кога бев во Монако, тој дојде кај мене и побара пари за да започне бизнис. Само Бог знае колку му го дадов. Каде е тој бизнис денес?
Кога почина нашиот брат Питер, го испратив Кола голема сума пари за да може да лета дома. Тој никогаш не се појави на погреб. И денес истиот брат (Кола) им кажува на луѓето дека сум вклучен во смртта на Петар. Како? Тој е истиот брат кој отиде и им кажа неточни приказни за нашето семејство на "Сонцето" во други за да земе некои пари. Тие, исто така, испратија писмо до мојот клуб кога бев во Мадрид за да би можел да бидам отпуштен.

Кога бев во Монако мислев дека би било добро да се има семејство на фудбалери. Затоа, се погрижив брат ми Ротими да влезе во фудбалска академија во Франција. Во рок од неколку месеци; од 27 играчи, тој украл телефони 21.

Не би рекол ништо за мојот брат Питер Адебајор, бидејќи тој денес не е тука. Нека почива во мир.

Мојата сестра Луција Адебајр продолжува да им раскажува на луѓетоЕ дека татко ми ми кажа да ја доведам во Европа. Но, каква би била целта да ја доведе Европа? СекојЕ е тука со причина.

Бев во Гана кога добив вести за мојот брат Петар сериозно болен. Јас возеше најбрзо што можев да Того, со цел да се сретне со него и да помогне. Кога пристигнав, мајка ми рече дека не можам да го видам и јас само треба да ги дадам парите и таа ќе реши сè. Само Бог знае колку ѝ ја дадов тој ден. Луѓето велат дека не направив ништо за да го спасам мојот брат, Петар. Дали сум будала за возење на 2 часа во Того за ништо?

Организирав состанок во 2005 за решавање на нашите семејни проблеми. Кога ги прашав за нивното мислење, рекоа дека треба да го изградам секој член на семејството и да му дадам на секој од нив месечна плата.
Денес сум уште жив и веќе ги споделив сите мои производи, само во случај да умрам.
Поради сите овие причини, многу ми требаше да основам моја фондација во Африка. Секој пат кога се обидував да им помогнам на луѓето кои имаат потреба, мораа да ме прашуваат и сите мислат дека тоа е лоша идеја.

Ако го пишувам ова, главната цел не е да ги изложам членовите на моето семејство. Само сакам други африкански семејства да учат од ова. Ви благодарам."

Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Личност

Емануел Адебајор го има следниов атрибут на неговата личност.

Предности: Адебајор е сочувствителен, уметнички, интуитивен и мудар.

Слабости: Адебајор е премногу доверба.

Што сака Адебајор: Спиење, музика, романса, визуелни медиуми, пливање и духовни теми

Што не сака Адебајор: Знаете - сите луѓе, кои се критикувани, минатото се враќа да го прогонуваат и суровоста од секаков вид.

Во суштина, Адебајор е несебичен и секогаш е подготвен да им помага на другите, без надеж дека ќе добие нешто назад за возврат.

Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Приказна за Џуџу

Големата вест од британските медиуми некогаш ја прикажува Адебајо да ја острани својата мајка, Алис, и ја обвини за некаква магија што влијаеше на неговиот успех.

Светот беше шокиран, но не беше срам за овој човек кој играше за Арсенал, Манчестер Сити, Реал Мадрид, а сега Тотенхем и кој, според неговото време, треба природно да се смали во својата стрелаштво. Но, мажите го натераа да верува дека неговата мајка е одговорна. И ја обвини јавно. Тој постигна два гола во излезот на 12 за Тотенхем пред да замине со својата обвивка.

Мојот брат е исфрлен од мозокот - изјави неговиот брат Кола Адебајо во 2015. Кола, 42, возач на камион во Германија мораше да им се обрати на медиумите во Европа за да жали што Емануел бил исфрлен од мозокот "Муслимански Алфа кој му кажа дека нашата мајка стои зад неговата неспособност да постигне гол". Кола рече дека е шокантно што Емануел им верувал. И наместо Адебајо да се обиде да се врати во форма, тој си дозволи да биде совладан од имагинарен страв од вештерство.

Продолжи ...Адебајо дури и не игра, што повеќе постигнувајќи цели. Тој е повеќе зафатен да се бори против имагинарните духови отколку да се бори да се врати во форма и да заземе место. И борбата против споменатите духови го чини пари.

Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Африка најдобар играч

Надарениот напаѓач беше именуван за најдобар играч на Африка за 2008 на церемонијата на доделување награди, одржана од Конфедерацијата на африкански фудбал (CAF). Адебајор ги победи номинираните Мохамед Орикака од Египет и Гана Михаел Есиен, на гласовите во кои учествуваа националните тренери на гласачите на земјите-членки на ХАУНКС.

Адебајор ја доби наградата за најдобра африканска топка за 2008

Тој беше придружуван од неговата мајка на церемонијата на доделување награди, каде што доби кристален трофеј и награда за 20,000. Тој беше првиот играч на Тогол кој беше признат како најдобар играч во Африка.

Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Неговиот вид автомобил

Тој некогаш беше најбогат играч во Африка. Со многу пари во рацете, тој го прави она што го прави најдобро. Купување многу скапи автомобили како прикажани подолу.

Алобајор е автомобил за автомобил

Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Заборавив да го исклучите телефонот

Адебајор може да биде многу разочаран и несмасен. Тој еднаш дојде на БиБиСи покриеност на Јапонија против Камерун фудбалски натпревар, без да се сеќавам да се затвори или да го стави телефонот на тивок додека бил на воздух.

Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Тимски автобус напад

Во јануари 2010, Адебајор беше еден од учесниците вклучени кога автобусот на тимот во Того беше погоден од огнено оружје на патот кон 2010 Африканскиот куп на нации во Ангола.

Адебајор беше прикажан како плаче моменти откако го преживеа тежок терористички напад во Ангола во периодот пред 2010 Африканскиот куп на нации. Нападот го напушти возачот и еден член на националниот фудбалски тим во Того, а уште шестмина беа повредени. За среќа, Адебајор преживеа.

Во 2013, Адебајор се вратил во тимот на Того за Африканскиот куп на нации 2013 во Јужна Африка, каде што им помогнал да се квалификуваат за четврт-финалето. Тој моментно е најдобар стрелец во Того со цели 31.

Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Дарител

Адебајор е силен донатор на неговата родна земја во Африка. Подолу е фотографија што му се враќа на општеството.

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на Емануел Адебајор за детска приказна плус неизвалкани биографски факти. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа добро во оваа статија, ве молиме да го поставите вашиот коментар или Контактирајте не!.

Се вчитува ...

1 КОМЕНТАР

  1. Овој свет е едноставен, но опасен, бидејќи ние човечкото суштество е цената. без разлика дали правиш добро или лошо, ќе бидеш критикуван, задржи го твојот оператор. Вие сте благословени

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде