Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалски гениј кој е познат по името; "Одион". Нашата Odion Ighalo детска приказна плус нераскажаните биографија факти ви ги дава целосна сметка за значајни настани од неговото детство време до датум. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу офанзивни и ON-Pitch факти (малку познати) за него.

Да, секој знае за својата историја на Премиер Лигата со Ватфорд, но малкумина ја сметаат нашата биографија на Одион Игало, што е доста интересно. Сега без понатамошно adieu, ајде да почнеме.

Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Раниот живот

Неговите целосни имиња се Одион Јуда Игало. Тој е роден на 16th ден на јуни 1989 во гето областа на Ajegunle, груба соседството на Нигерија Лагос држава познат по производство на многу музичари и гето кралеви. Odion е роден на неговата мајка, Мартина Игало (поранешен ситен трговец) и татко, Пол Игало.

Игало започнал од сиромашните квартови и пораснал во сиромашно семејно опкружување. Според неговите зборови ... "Тогаш во Ajegunle, беше тешко да се живее, тешко е да се јаде и затоа му благодарам на Бога. Моите родители не секогаш го имаат она што го сакаме или ни е потребно, моравме да се бориме " изјави тој за Гардијан.

Додека неговиот татко бил претежно невработен, неговата мајка поседувала ситна продавница каде што продава пијалаци и резерви. Мадам Игало ја носеше својата стока и се упати кон јастреб 'чиста вода' така што нејзиниот син Одион Игало може да игра фудбал. Таа ќе заштеди пари за да купи фудбалски чизми за нејзиниот син, додека неговиот татко оди спротивно, за да плати пари за превоз за да оди на училиште. Имаше навистина, судир.

Како што е случај со многу млади момчиња кои растат во Нигерија, родителите на Игало не се согласуваат со желбата на нивниот син да стане фудбалер. Додека неговата мајка го поддржала потрагата додека неговиот татко сакал да оди на училиште и да студира, бидејќи е побезбедно отколку да биде на отворено. Па Паул Игало беше добро изграден.

Како момче, одеон Игало и неговите фудбалски соиграчи ќе ја погодија палубата кога ќе слушнат огнено оружје за време на тренингот. Куршумите не ја знаеа разликата помеѓу младите фудбалери и дилерите на дрога кои ги продаваат своите наркотици на аголот на теренот, за кој полицијата целеше. Како Дневна пошта пријавени, растат во гегето Ajegunle, во срцето на нигерискиот град Лагос, животот може да биде таков. Затоа неговиот татко го одбил да стане фудбалер.

Како што вели Игало, ..."Мојата мајка стоеше покрај мене и го штитеше од татко ми, кој ќе го исплаши да го напушти училиштето за да игра фудбал"

Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Кариера, во Резиме

Одеон пораснал како млад фудбалер кој ги следел саканите Kanu Nwankwo, Самсон Сиасија, Џеј Џеј Окоча, Самуел Ето, Енди Кол итн. Тие беа негова улога што го инспирираа да биде напаѓач.

Тогаш, Odion Ighalo може да го користи за патување локално за да игра фудбал во соседството на Ajegunle, каде што тренира со други фудбалери. Во обид да излезе од сиромаштија, Odion мораше да го прекине школувањето за професионален фудбал. Тој ги игнорираше последиците од неговиот татко. И покрај сиромаштијата што ги опкружуваше неговите околности, младиот и аспирант играч беше многу решен да го направи во својата избрана кариера. Понекогаш играше на празен стомак.

Кога Игало почнал на улиците на Лагос, тој никогаш не очекувал да игра во англиската Премиер лига. Тој беше решен да игра фудбал и да заработи пари за да се грижи за своето семејство и да се грижи за својата мајка што се грижи. Талентираниот аматерски балери свиреше на истиот локален терен наречен "Маракана" во околината на Tolu во Ajegunle. Тоа беше теренот каде што се допаѓа Емануел Амуник и Kanu Nwankwo игра како аматери. Почна да игра професионално со премиерот, а подоцна се пресели во Јулиј Бергер на сликата подолу.

Неговото чудо конечно дојде. Одон бил откриен од агентот на Аргентинската ФИФА, Марсело Хусеман (на сликата подолу), кој го препорачал и му судел на Норвешка.

Во Норвешка, ги поминал своите искушенија и првин играл како професионалец во Лин Осло, каде што постигна девет гола во 20 игрите пред да се пресели во Удинезе - Италија. Не беше потребно долго време пред да се јави Гранада, каде што стана легенда за клубот, помагајќи им да постигнат напредок во шпанската Ла Лига во 2011. Шпанскиот клуб именуваше дел од својот стадион по него. Овој легендарен напор го привлече клубот англиска лига, Ватфорд. Остатокот, како што велат, сега е историја.

Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Животен однос

Надвор од теренот, Игало е љубезен татко на три деца и ја кажува неговата успешна кариера на неговата убава сопруга и детството, мила, Сонја Игало на сликата подолу.

Соња го поддржува нејзиниот сопруг и емотивно и духовно. Според нејзините зборови ..."Во секое време, пред да излезе да игра, секогаш се молам за него и му посакувам најдобро. Тоа е Бог, Тој ни е толку верен и ние му благодариме. Нема ништо што навистина го правам, но го охрабрувам како мојот сопруг во секое време да игра " Соња Игало изјави за весникот "Панч" на Нигерија.

Социјалниот човек: Odion неодамна почна да го носи неговото семејство на социјалните медиуми, што го направи многу луѓе мислат дека тој не е самостоен како против старото верување. Подолу е фотографија на Одион Игало со неговата убава жена, мајка и деца на крстосувачки брод во Кина.

Игало толку ја сака својата мајка, што никогаш не успева да ја носи заедно со него во семејната експедиција. Навистина, неговата сопруга Соња се обврзува со нејзината мајка по право.

Татко-ќерка Љубовта: Игало и неговата единствена ќерка имаат завидна врска, дека никој во неговото семејство, дури и неговата мајка не може да одговара. И таткото и ќерката се практично неразделни, а нивната љубов станува само посилна со текот на времето. Подолу е фотографија од двете.

Реален Татко: Игало е навистина, горд семеен човек кој го одвел својот личен живот подалеку од фудбалот, "Се разбира дека сум оженет со деца и не зборувам за моето семејство и за односот, тоа е лично" тој му рече на Наиј во Нигерија.

Продолжи ..."Мојата сопруга беше многу важна за мојата импресивна кариера. Таа е во можност да изгради добар дом и таа ме прави и децата среќни. Таа е сè за мене, сакам да кажам дека мојот брак неодамна ме натера да биде полн човек ",

Без сомнение, Одион покажал дека е многу семеен човек, бидејќи не се одмаздува да ги сподели прекрасните моменти со неговите прекрасни деца.

Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Семејни факти

Многу малку е кажано за неговиот татко уште од почетокот на овој напис. Игало можеби не бил навистина близок со него, бидејќи тој можеби никогаш не бил добро поврзан со него како дете. Уште повеќе, поради фактот што тој беше против него да биде фудбалер.

За жал, доцниот татко на Одион Игало, Па Паул Ихало, доцни и бил погребан истиот ден кога умрел (Неговата лична смртна желба) во Агидигбо, Имаду, Есан, Западно подрачје на локална самоуправа од Едо. Подолу е слика на Доцниот Па Павле пред неговата смрт. Меер, гледајќи на сликата, сугерира дека го имал својот син додека бил во неговата 50.

Говорејќи за смртта на неговиот татко, братот на Одион, Даниел Игало, рече: "Татко ми беше во починатиот 90 и никогаш не се пожали дека е болен. За жал, во раните утрински часови на судбоносното утро, ни беше кажано дека тој се разболел. Медицинска сестра од болницата Фајтленд дојде да присуствува на него пред да се откаже од духот. Сите бевме шокирани бидејќи ништо не беше во ред со него. Во понеделникот наутро, кога луѓето знаеја дека е доцна, нашата куќа беше еден вид на Мека, додека неговото труп не беше преместено во Едо држава, истиот ден за погреб ".

Смртта на папата Паул Игало го остави Одион Игало задушена, со оглед на фактот дека тој имаше разговор со татко и син со него само два дена пред неговата смрт, за кој папата се молеше за него да постигне гол кога доживуваше Гол суша.

Неговата мајка повторно: Мадам Игало е жива и сигурно жнее плодовите на нејзиниот труд. Sсега е сместен со удобен живот и засолниште, само награда за нејзината посветеност, посветеност и жртва на нејзиниот син. Игаловите сега живеат во центарот на градот Лагос за добар живот, завршувајќи прекрасна приказна за движење од трева до благодат.

Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Боксерски фан

Игало е забавна личност и тоа е многу очигледно во неговите социјални медиумски постови. Но, малку луѓе не знаат Игало е бокс вентилатор како што беше потврдено од страна на неговиот присуство во Ентони Џошуа Светска тешка категорија против Американецот Чарлс Мартин.

Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Доцна влез во национален тим

Одион Игало доцна влезе во националниот тим. И покрај неговото прво ветување во Удинезе и Ватфорд и Ватфорд на шампионатот, Игало никогаш не влезе во репрезентацијата додека не беше 26. Поранешниот привремен тренер Даниел Амокачи го повика за првиот во март 2015.

Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Казна за "Ви благодарам на Исусовиот натпис

Судијата Гхед Гриша еднаш му даде жолт картон на Игало, откако напред ја крена кошулата за да открие "Ви благодарам Исус" натпис кратко време по давање Нигерија цел. Како да нема жолт картон, ФИФА, исто така, се закани дека ќе му даде дополнителна санкција. Според нивните правила, фудбалерите се забранети од прикажување политички, неодобрени реклами, верски или лични пораки во долна облека.

Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Несебичност

Тој неизмерно му дава назад на општеството. "Планирам да отворам сиропиталиште во Лагос" Игало еднаш рече. "Јас не ги правам овие работи затоа што сакам луѓето да ме фалат. Ги правев пред да се приклучам на Ватфорд - оттогаш Бог ме благословува, им помагам на децата, помагајќи им на вдовиците. "

Исто така, според Пастор Бенџамин Иго, основач на Фондацијата за вдовици на Вдовици во Нигерија, Игало доби непобедлива страст за помалку привилегирани, особено во Ајегун, каде што напаѓачот ја започна својата кариера пред да замине за Европа, е причината поради неговата форма.

Игало е познат побожен христијанин, кој исто така често посветува дел од неговите плати за нигериски добротворни организации да им помогне на осиромашените деца, училишта и вдовици под линијата на сиромаштија. "Моето семејство е бр. 1 - секој месец им испраќам пари дома, но исто така испраќам донации на помалку привилегирани затоа што доаѓам од сиромаштија" напаѓачот за Огледало во 2015.

Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Мулти-јазична

Без сомнение, една од придобивките од играње во бројни лиги ширум Европа е можност да научат различни јазици и култура. Ова е случајот со Одион Игало.

Во 27, Игало успеа да игра во четири врвни лиги во Европа. Ова значи дека тој може да разговара на три други јазици, освен англискиот. Дали знаевте ?? .. Игало некогаш дејствувал како преведувач за шпански и италијански играчи во Хорнетс.

ФАКТ ПРОВЕРКА: Ви благодариме за читањето на нашата Детска приказна Одион Игало, плус неразбирливи факти за биографијата. Во LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа добро во оваа статија, ве молиме да го поставите вашиот коментар или да контактирате со нас !.

Се вчитува ...

3 КОМЕНТАРИ

  1. Го сакам ighalo за неговите послушни на своите родители и што е најважно за велејќи дека тој испраќа пари одвоено на неговото семејство, на оние кои се под линијата на сиромаштија, бидејќи тој доаѓа од сиромаштија.и го фалам за оваа изјава и го поздравувам да го изгради сиропиталиштето Бог ќе го подигне меѓу сите фудбалери. Конечно, можеби секогаш ќе останете задоволни за остатокот од животот.

  2. Те молам, ми треба помош
    Сакам да станам играч на фудбалски игри во човекот, но без пари да се регистрирам во добра академија, нема спонзор, те молам, ми треба помош

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде