Хорди алба детска приказна плус неразмислени биографија факти

0
5064
Хорди алба детска приказна

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј најпознат по прекарот; "Мото ГП". Нашата приказна за детството Хорди Алба, плус нераскажаните факти за биографијата, ви дава целосна слика за значајни настани од неговото детство до денес. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу други не-познати факти за него.

Да, секој знае дека брзо се напаѓа лево назад со темпо и издржливост. Сепак, само неколку навивачи знаат многу за Био на Жорди Алба, што е доста интересно. Сега без понатамошно adieu, ајде да почнеме.

Хорди алба детска приказна Плус Нераменет Биографија факти -Раниот живот

Хорди Алба Рамос е роден на 21st март на 1989 во L'Hospitalet, Шпанија. Тој е роден во каталонските етнички групи на неговата мајка, Марија Хозе и таткото, Алба Мигел.

Роден и одгледуван во втората по големина општина во Барселона значеше голема шанса да го земе фудбалот како хоби благодарение на градот познат повеќе за фудбалот од било која друга работа. Малку Жорди пораснал фудбал со неговиот брат Дејвид Алба во соседството на Л'холничето во Барселона.

Растејќи го, го заврши своето прво образование во шпанскиот шпански шпански, што му даде можност страсно играат конкурентен фудбал за време на спортски периоди. На возраст од 7 во годината 1996, семејството на Хорди Алба одлучи да го направи својот син фудбал како кариера. Истата година, малку Жорди Алба го започна своето фудбалско патување со неговиот клуб во Каталонија Hospitalense. Тој беше сметан за најмалиот, најхрабритеот и капетанот на неговиот тим како што беше забележан подолу.

Хорди алба детска приказна - нераскажани факти

Имајќи популарна традиција да им дозволи на своите најдобри играчи да одат во Ле Масија (фудбалскиот клуб ФК Барселона), Hospitalense не можеше да се двоуми да им дозволи на своите ѕвездички да седат на испит. Жорди Алба отиде во фудбалската академија Лемасија со целосна надеж. И покрај тоа што беше толку мала, што беше ограничување, Жорди покажа експлозивен темпо што го искушува тогашниот младински менаџер да го прифати со надеж дека тој ќе расте повисоки во наредните години.

Алба всушност својата кариера во младинските редови на Барселона како лево крило. Тој уживал во раните времиња во клубот. Еден од неговите незаборавни моменти вклучува негова вечера со поранешниот тренер на Барселона, Луј Ван Гал. Како што беше прикажано на сликата подолу, и двајцата седнаа на маса разговарајќи за најдобра позиција на Жорди за игра во фудбалот.

Факти за детството во Хорди Алба - средба со Ван Гал

Хорди алба детска приказна Плус Нераменет Биографија факти -Се соочува со тешкотии и се крева за слава

Имајќи висока стапка на развој и братство со Луј Ван Гал не гарантира фаворизирање во академијата "Ле Масија" во Барселона. Жорди Алба имаше еден голем проблем. Фактот што тој беше "премногу мал". Додека неговите соиграчи се зголемија со своите возрасти, сиромашните Жорди страдаше од зашеметен раст. Ова предизвика тешки дебати кај менаџментот на Барса Инфантил Б, дури и ти Лионел Меси беше помилуван. Во 2005, Барселона го издаде Жорди Алба за да се смета за него "Премногу мали и тенки". Малку ли тие знаат дека ќе се појави во Светскиот куп ФИФА 5 години подоцна. Тоа е важно да се забележи тоа Џејми Варди ја доживеа истата судбина како младински фудбалер.

Благодарение на мотивацијата од неговите родители и постариот брат, малку Жорди продолжи. Тој беше прифатен од неговиот соседски клуб Корнела. Жорди Алба привлече мотивација од неговите болки и најде утеха со своите соиграчи. Честите внес на додатоци за раст беа споени со бараж на брзи прикази на терен. Постигнат е раст, што одговара со времето што Жорди го доби прекарот "МотоГП"

Хорди алба детска приказна - се крева за славаПо две години, кога го видов како расте, ФК Валенсија одлучи да заработи од левата страна за плаќање од € 6,000. Тоа беше во Валенсија, Жорди Алба конечно ја заврши својата младинска кариера, откако му помогна на својот младински тим да добие промоција во Текера дивизијата.

Алба го направи своето професионално деби во сезоната 2008 / 2009. Неговата извонредна изведба во Светскиот куп на 2010 ФИФА, на крајот привлече ФК Барселона, која прво се молеше за милост и простување. Хорди Алба му го прости својот стар клуб и им се придружи на 2012. Остатокот, како што велат, сега е историја.

Хорди алба детска приказна Плус Нераменет Биографија факти -Животен однос

Фудбалот е златно дрво, место каде што Хорди Алба во младоста нашол сенка и утеха, со што го направи одлична личност. Сега, бзад овој голем Шпанец дојдоа веѓи кои ги превртуваа очите во своето срце.

Отпочнување, Жорди Алба во 2009 (годината кога влезе во шпанскиот тим U20) започна врска со неговата поранешна девојка Мелиса Морилас. Мелиса, која ги помина последните 3 години со фудбалерот, е студент и се сретна во еден популарен ноќен клуб во Валенсија.

Жорди Алба врска живот - неговата приказна со Мелиса Морилас неговата поранешна девојка

Шпекулираната шпанска девојка го чувала Хорди на тесен надзор и не се погледнала од други времиња. Ова со импликација значеше дека е љубоморен љубовник. Џорди, исто така, рече дека има проблеми со темпераментот и го третира како да е дете како што се гледа од сликата подолу.

Како Жорди Алба бил третиран од неговата поранешна девојка

Мелиса еднаш рече дека гледа Жорди како способна "Да се ​​биде скромно и многу љубов со ДЕВОЈКИТЕ". Таа еднаш му открила на шпанскиот печат дека нејзиното момче е "Секогаш за надзор и добро во креветот". Континуираниот надзор на Мелиса, како што се одвиваше времето, не помина добро со Жорди Алба. Ова доведе до прекин на нивната врска која траеше четири години.

Во 2014, годината на Светското првенство во ФИФА, Жорди започна да се забавува со Ромери Вентура. Тие беа видени заедно пред 2014, но претходно негираше дека имале афера.

Жорди Алба врска живот - неговата девојка и сопруга, Ромереј Вентура

Ромареј е од Севиља. Таа некогаш била студент по туризам на универзитетот и исто така е вклучена во моделирањето. Двојката дели неколку фотографии заедно (значајни фотографии на плажа) некое време назад додека се шпекулираа дека се датираат меѓусебно.

Покрај тоа, Ромереј Вентура има добри односи со сестрата на Алба (закон на Давид).

Некое време назад, и Хорди и Ромереј сакаа да ја покажат својата среќа на навивачите. Како во август 2017, Romarey Ventura беше бремена со своето прво дете. Таа објави фотографија на Инстаграм со Алба во неа, во која го допира стомакот. "Полн со многу љубов" таа напиша.

Жорди Алба Биографија факти - Кога тој го објави на светот дека тој ќе биде татко

Родителите на Алба мора да бидат среќни затоа што неговиот брат Давид истовремено очекуваат дете со својот партнер Керол. "Се чини дека и двајцата го планирале"

Неостварени факти за биографијата - Жорди Алба и браќа кои очекуваат бебиња

Хорди и Ромери го имаат својот прв син Пјеро на 18th од јануари 2018.

Хорди алба детска приказна Плус Нераменет Биографија факти -Факти за личен живот

Хорди Алба Лични факти

Во интервјуто за Жорди Алба со Мундо Депортиво, целосниот грб исто така мораше да одговори на прашања во врска со неговиот личен живот. На пример ...Алба признал дека спие со 12 часови на ден!. Подолу се дадени следните Q и A сесии.

П: Што е вашиот нормален живот во L'Hospitalet?

Жорди Алба одговара: "Живеам таму, отидов во кино, трговски центри или барови. Исто така оди во театарот "Јовантут", каде што дејствува мајка ми. "

П: Дали си навивач во шах?

Жорди Алба одговара: "Сакам да го играм и јас го правам тоа со татко ми. Тоа ме тера да мислам и затоа мислам дека е прекрасно што шах се учи во училиштата ".

П: Дали навистина спиете 12 часа?

Жорди Алба одговара: "Можам да спијам за 12 или 13 часови. Ноќе го правам тоа од 12am до 9am и имам дремка од 2,3 или 4 часови во пладне "

П: Дали сте Салад луд?

Жорди Алба одговара: "Салата ме луди. Ја јадам за ручек и за вечера ... Не можам за појадок, но среќен сум со салата, некои пилешки и некои ориз. Пијам за 3 литри вода дневно ".

П: Дали сте љубител на музиката, можеби Кевин Ролдан?

Жорди Алба одговара: "Ми се допаѓа румба и" фламенко ". Кевин Ролдан? Не знам кој е "

П: Дали ја сакаш телевизијата?

Жорди Алба одговара: "Ја сакам шпанската ТВ-шоу" La que se avecina ". Можам да ја гледам истата епизода пет пати и да продолжам да се смеам ".

Конечно, на личниот живот на Хорди Алба, тој се вели дека е амбасадор на брендот Браун и ги промовира производите. Тој поседува неколку луксузни автомобили, вклучувајќи Audi.

Хорди алба детска приказна Плус Нераменет Биографија факти -Индивидуални награди

Достигнувањето на Хорди Алба со ФК Барселона како на 2017

Алба има освоено неколку домашни и меѓународни титули. Пред сезоната 2017 / 2018, тој им помогна на Барселона да ги постигнува Ла Лига и Копа дел Реј четирипати. Два пати го постигнал Суперпопа де Еспања и Светскиот куп на ФИФА во 2015. Уште повеќе со Барселона, тој ги постигна и Лигата на шампионите и УЕФА Супер купот во 2015. Покрај успехот на неговиот клуб, досега добил и неколку индивидуални награди. Некои од најзначајните награди меѓу нив се:

  • Еуро-тим на УЕФА на турнирот: 2012
  • FIFPro World XI: Втор тим [2015], Трет тим [2013, 2014 и 2016]
  • Лига на Шампиони: Тим на сезоната [2014-15]
  • Ла Лига: Тим на сезоната [2014-15]

Хорди алба детска приказна Плус Нераменет Биографија факти -Стил на игра

Жорди Алба стил на игра

Алба е технички многу надарен и брз напаѓачки лев бек, кој исто така може да се користи како лево крило. Неговата брзина и издржливост му дозволуваат да биде многу вклучен во прекршокот и одбраната, бидејќи може многу брзо да стигне од едниот крај на теренот до другата страна.

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството Хорди Алба, плус невидени факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа добро во оваа статија, ве молиме да го поставите вашиот коментар или да контактирате со нас !.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде