Анџело Огбона Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Анџело Огбона Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Нашата биографија за Анџело Огбона ви раскажува факти за неговата приказна за детството, раниот живот, семејството, родителите, сопругата, децата, начинот на живот, личниот живот и не вреди.

Со едноставни зборови, ние ви го претставуваме животното патување на бранителот, од неговите рани денови, до кога тој се прослави.

За да го разгорите апетитот за автобиографија, еве го неговото момче до возрасна галерија - совршено резиме на биографијата на Анџело Огбона.

Видете исто така
Вилфред Ндиди за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Раниот живот и подемот на Анџело Огбона.
Раниот живот и подемот на Анџело Огбона.

Да, секој знае за неговите извонредни физички атрибути што му овозможуваат да ја чита играта. Не е ни чудо Роберто Манчини го повика во составот на Италија за да се подготви за натпреварувањето на Евро 2021 година.

И покрај сите овие признанија, само неколку фанови ја знаат животната приказна на Анџело Огбона, што е доста фасцинантно. Без понатамошно разочарување, да започнеме.

Анџело Огбона Приказна за детството:

За почетниците во Биографијата, тој го носи прекарот „Bonne“. Обинзе Анџело Огбона е родена на 23-ти ден во мај 1988 година и од татко и мајка од Нигерија (медицинска сестра) во градот Касино, Италија.

Фудбалерот е второ од трите деца (Паола, Анџело и Емили) родени од заедницата меѓу неговите родители.

Видете исто така
Приказна за детството Виктор Моисеј Плус Неоптоварени факти за биографијата

Како единствен син на неговото семејство, Анџело уживал некои посебни привилегии - подвиг што е вообичаен за повеќето нигериски мајки и татковци.

Погодете што?… Еден од родителите на Огбона изгледа прилично млад и покрај тоа што е во педесеттите години, а доказ за тоа добивме тука.

Запознајте еден од родителите на Анџело Огбона - неговата мајка.
Запознајте еден од родителите на Анџело Огбона - неговата мајка.

Години на растење:

Од некои причини што му биле најдобро познати на италијанскиот играч, тој го исклучил својот татко од приказните за неговото детско искуство.

Видете исто така
Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Како мало момче, талентираниот бек стана толку приврзан за неговата мајка и сестри, Паола и Емили. Заедно, тие формираа тесно плетено домаќинство.

Анџело Огбона како дете на сликата заедно со неговата мајка и сестри - Паола и Емили.
Анџело Огбона како дете на сликата заедно со неговата мајка и сестри - Паола и Емили.

Потекло на семејството Анџело Огбона:

Да се ​​биде во можност да ја спонзорира нивната миграција од Нигерија во Италија значи дека неговата мајка и тато биле финансиски стабилни.

Резултат од нашето истражување открива дека бранителот потекнува од семејно потекло од средна класа - оној што живее и полетува удобно како надпросечни италијански граѓани со нигериско потекло.

Видете исто така
Светла приказна за детството Осаи-Самуел Плус Неоптоварени факти за биографијата

Потекло на семејството Анџело Огбона:

За жал, неговата црна кожа не го ослободи од канџите на расистите кои уживаат да ги злоупотребуваат неговите корени на предците.

Како луѓе со нигериско семејство потекло родени во странство - како на Светла Осаи-Самуил, Еберери Езе итн., Анџело потекнува од Овери во државата Имо, Нигерија.

Оваа мапа го објаснува потеклото на семејството на Анџело Огбона. Неговите родители потекнуваат од Овери во Наија.
Оваа мапа го објаснува потеклото на семејството на Анџело Огбона. Неговите родители потекнуваат од Овери во Наија.

Семејниот град на Анџело Огбона, Овери, е во источниот дел на Нигерија. Повеќето луѓе ја нарекуваат метрополата како главен град на забавата во Нигерија, поради нејзините улични казина и квалитетни центри за релаксација.

И покрај тоа што е роден во Италија, Огбона научи да зборува на игбо јазик - дијалектите на неговите родители.

Видете исто така
Приказна за детството Нванкво Кану Плус Неоптоварени факти за биографијата

Анџело Огбона фудбалска приказна:

Дефанзивецот на „чеканите“ ја започна својата фудбалска експедиција откако неговите родители го охрабрија да се меша со други деца во италијанската населба Касино.

Надвор од очекувањата, неговиот прв обид да ја игра играта се покажа доста привлечен, и покрај тоа што беше срамежливо дете.

Откако покажа извесно ветување, мајката на Огбона го натера да се запише во младинската поставеност на Нуова Касино, каде што постави добра основа за неговата иднина.

Видете исто така
Алекс Iwobi Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Интересно, момчето наскоро го знаеше значењето на тимската работа, бидејќи започна да тренира со нови пријатели.

Раниот живот во кариерата:

Гледајќи дека нивниот единствен син стана попознат од неговите врсници, неговото семејство доби знак дека фудбалот е негов повик. За жал, како одминуваше времето - играта на Анџело го виде најлошото. Неговите рани фудбалски години забележаа многу технички недостатоци.

Видете исто така
Фоларин Балогун Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Со цел да го поправи она што се чинеше дека е пречка за неговата млада кариера, мајката на Анџело побара добро опремена академија.

Токму во таков момент на очај - во 2002 година, дојде Торино и ги помина нивните искушенија. Набрзина до 14-годишна возраст, Огбона потпиша професионален договор со италијанскиот клуб.

Анџело Огбона Био - Приказна за патот до славата:

Играјќи за Биковите, младиот човек ги усоврши и своите способности за справување и авторитетот во воздухот. Награда за неговата напорна работа дојде во време кога веста за неговиот редок талент започна да се шири низ Италија. Во тоа време, многу клубови дојдоа да молат за потписот на Анџело.

Видете исто така
Келечи Ихеаначо детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Откако добро се снајде во преселбата во позајмицата во Кротоне во сезоната 2007-08, Јуве предизвика летна трансфер офанзива врз него.

Како што ќе ја имаше судбината, мајката на Огбона - околу јули 2013 година - ја одобри нивната идеја нејзиниот син да се приклучи на Старата дама.

Биографија на Анџело Огбона - Успешна приказна:

Кај Јуве, централниот бек оди од сила во сила благодарение на застрашувачкото партнерство со Леонардо Бонучи Џорџо Киелини.

Иако заостануваше во редот за пикирање, го виде големиот човек како си ги брои деновите со девојката од Италија. Со целосна поддршка од неговото семејство, тој потпиша договор со Вест Хем Јунајтед од 9.97 милиони фунти во 2015 година.

Видете исто така
Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Англиската Премиер лига се покажа како поволна основа за неговиот стил на игра.

Да се ​​биде еден од движечките сили на Дејвид Мојс оружје, Огбона стана третиот последователен чекан во тимот на неделата на ФИФА - за ноември 2020 година.

Подготвивме видео што ќе ви помогне да разберете зошто фановите го нарекоа - The Wall. Остатокот, како што велиме, е историја.

Видете исто така
Вилфред Ндиди за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Angeивотен однос во врска со Анџело Огбона:

Одење во делот што тотално се разликува од одреден алжирски - - рече Бенрахма, Обинзе (како што го нарекуваа неговите сестри) од 2020 година е во активна врска со неговата девојка која стана мама и сопруга.

Во времето на поставување на ова Био, Лора е сопруга на Анџело Огбона. Таа му остана верна преку густо и слабо.

Видете исто така
Приказна за детството Нванкво Кану Плус Неоптоварени факти за биографијата

Како што рекоа обожавателите, единствениот начин на излегување на парот - облекување јапонски тимови - е никаков.

Иако theубовниците - сè уште не се во брак - веќе уживаат во целосната поддршка од своите семејства. Како што пишувам, фудбалерот и неговата девојка веќе имаат син по име Самуел Огбона.

За време на заклучувањето на КОВИД-2020 во 19 година, двајцата loversубовници очекуваат раѓање на нивното второ дете.

Видете исто така
Алекс Iwobi Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

За да се осигури безбедноста на неговата мајка (медицинска сестра), сестрите и најблиските, Огбона ги направи потребните. Тој еднаш стана гласен кога се жалеше на тоа како Велика Британија го потцени влијанието на КОВИД. Без прашања, италијанецот, роден Нигериец, е идеален семеен човек.

Личен живот Анџело Огбона:

Да, се чини дека е брз и агресивен на теренот. Сепак, неговата личност има повеќе од она што одговара на очите. Прво и најважно, личноста на Огбона е мешавина од одликата на Зодијакот на Близнаци.

Видете исто така
Келечи Ихеаначо детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

На друга белешка, само да поминете момент со Анџело ќе ве натера да ја сфатите неговата приврзана и kindубезна личност.

Допаѓа Пабло Форналс, централата на Вест Хем често се регрутира на тивки места. Како овде, го гледаме како одмара во прекрасната глетка пред неговата куќа во Лондон.

Angeивотен стил на Анџело Огбона:

Годината 2020 година Обинзе заработува малку повеќе од Томас Суцек и помалку од Џаррод Боуен. Тој прави годишна плата од околу 3.64 милиони фунти.

Видете исто така
Приказна за детството на Виктор Осимен плус Недолгарни факти за биографија

Иако станува збор за многу пари, Огбона не се гледа себеси како живее егзотичен начин на живот. Такви вклучуваат оние што лесно се забележуваат од светкавите автомобили, големи куќи, девојки, алкохол, итн.

Што повеќе?… Неговата заработка ја зголеми неговата нето-вредност до проценета сума од 15 милиони фунти (статистики за 2020 година).

И покрај многуте пари за фудбал во неговите џебови, обожавателите ја доведоа во прашање навиката за облекување на Огбона. Види и самиот.

Видете исто така
Фоларин Балогун Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Семеен живот на Анџело Огбона:

Говорејќи за медиумите во Вест Хем, тој го натера светот да ја разбере највиталната работа за неговото постоење. Огбона рече; Семејството и фудбалот се единствените две работи што му донесуваат олеснување.

Сега, ќе ви презентираме факти за член на неговото домаќинство, почнувајќи од неговите прекрасни сестри - Паола и Емили.

Видете исто така
Светла приказна за детството Осаи-Самуел Плус Неоптоварени факти за биографијата

За браќата и браќата на Анџело Огбона:

Сестрите на фудбалерот, Паола и Емили, одиграа огромна улога во зачинувањето на неговото детско искуство. Во моментов, браќата и сестрите на Анџело Огбона живеат во Италија, но честопати им одат на брат во посета на неговиот дом во Стратфорд, источен Лондон.

За мајката на Анџело Огбона:

Сите знаеме дека радоста на секој родител е да го види своето дете како живее среќен и здрав живот. Ова е случај со мајката на Огбона, чие облекување зборува многу за нејзината професија - медицинска сестра.

Видете исто така
Приказна за детството Виктор Моисеј Плус Неоптоварени факти за биографијата

Истражувањата покажуваат дека мајка на три деца самостојно ги воспитала Анџело, Паола и Емили. Ова се случи без нивниот татко. Како медицинска сестра, таа се погрижи Анџело да не го изгуби фокусот за постигнување големина преку фудбалот.

За таткото на Анџело Огбона:

И покрај неговото достигнување до ardвезда, централниот бек не рече ништо за неговиот татко. Меѓу неговите родители, Огбона убаво и го припишува успехот во кариерата на неговата мајка.

Видете исто така
Емануел Денис Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Можеби неговиот татко одеднаш се одвои од целото семејство. Повторно, можеби најлошото - тој можеби го загуби животот од тврдите раце на смртта.

За братучедот на Анџело Огбона:

Еден од најпознатите роднини на централниот бек е неговиот братучед, принцот Елеазар Ониевучи Огбона. И двајцата делат слично презиме, подвиг што открива татковска врска.

Принцот Елеазар Ониевучи Огбона е искусен фудбалски технократ, кој исто така внимава на спортот. Настрана него, немаше информации за преостанатото пошироко семејство на Огбона. Исто така, неговите баби и дедовци, чичковци и тетки.

Видете исто така
Приказна за детството Нванкво Кану Плус Неоптоварени факти за биографијата

Анџело Огбона нераскажани факти:

За да ја заокружите Storyивотната приказна за Обинзе, еве неколку вистини кои ќе ви помогнат да ги разберете неговите мемоари.

Факт # 1: Искуство близу смрт:

Анџело Огбона доживеа момент кој сепак му дава грутка во грлото. Во 2008 година, додека сè уште играше за Торино, „фудбалскиот Wallид“ за жал заспа на воланот по стресниот ноќен натпревар.

Видете исто така
Алекс Iwobi Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Додека се разбудил, неговиот автомобил веќе преминал на другата страна на патот - паднал во река во Торино. За среќа, Огбона ја преживеа несреќната несреќа.

„СРЕА СЕ СУМ ТУКА Зборувајќи со тебе. ТАА ноќ, возев на аеродромот и се заспав “.

„КОГА СЕ РАЗБУДИМ, МОЈОТ КОМПИЛ БЕШЕ ВЕADЕ НА ОПОЗИТНА СТРАНА НА ПАТОТ. СЕ СЛУЧИЛ БРЗО. Јас го удрив оградата и се спуштив во реката “.

Факт # 2: Распределба на платите и заработка во секунда:

ТЕНАРИ / ЗАБАВИЗаработки во фунти (£)
годишно£ 3,640,000
Месечно£ 303,333
Неделно£ 69,892
Дневно£ 9,985
На час£ 416
На минута£ 6.9
Во секунда£ 0.12
Видете исто така
Одион Игало за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Од дефектот, просечен италијански граѓанин ќе мора да работи најмалку три и пол години за да го добие она што го добива Огбона за еден месец. Просечен Нигериец, од друга страна, треба да работи 105 години пред да може да го собере она што бекот го заработува за еден месец.

Стратешки поставивме анализа за тоа што тој прави додека штрајкува часовникот. Дознајте сами колку заработил откако дојдовте овде.

Видете исто така
Светла приказна за детството Осаи-Самуел Плус Неоптоварени факти за биографијата

Откако започнавте да ја гледате Анџело ОгбонаБио, ова е она што го заработи.

£ 0

Факт # 3: Неговиот бесценет подарок на мајката на Деклан Рајс:

Со кои се соочува Оној на Марсело Биелса контра-напаѓачката страна во сезоната 2020-21 EPL е тешка за повеќето екипи.

Сепак, Огбона им донесе победа на „чеканите“ над Лидс откако го постигна победничкиот гол со глава под капитенската екипа на Деклан Рајс.

Сè се случи на роденденот на мајката на Деклан, која наполни 54 години од 2020 година. Оттука, Деклан го пофали Огбона како извонреден играч додека и посакуваше среќен роденден на неговата мајка!.

Факт # 4: Религија:

Името (Анџело) веќе се откажа од неговиот религиозен статус. Можеби не е црковно момче, сепак, тој го чува денот на саботата свет и се придржува кон заповедите на неговата христијанска вера.

Видете исто така
Приказна за детството на Виктор Осимен плус Недолгарни факти за биографија

Факт # 5: Лоша оценка на ФИФА:

Некогаш, Огбона гледаше добар рејтинг. Ова што сега падна затоа што тој го помина својот врв. Благодарение на неговиот неодамнешен настап во 2020 година, можеме да кажеме дека ФИФА го потценува - како што тоа го прават Артур Масуаку.

Заклучок:

Во текот на читањето, сфаќаме дека Биографијата на Анџело Огбона го научила следново; За еден фудбалер, трпеливоста не е способност за чекање, туку чин на одржување на позитивен став додека се чека.

Видете исто така
Келечи Ихеаначо детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Да се ​​спушти нарачката за pиркање во Јувентус беше горчлива, но животот во Вест Хем остана сладок за Огбона.

Исто така, ги пофалуваме неговите родители (особено неговата мајка) што и ја доверија нејзината грижа кон него во текот на целата кариера.

Исто така, целото негово семејство што стоеше со него во моменти на немири - како неговата несреќа во 2008 година. Наше е да ги споменеме неговите сестри (Паола и Емили), кои со живост го осветлија неговото детство.

Видете исто така
Емануел Денис Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Ви благодариме што останавте со нас во нашата понатамошна потрага за испорака Африкански фудбалски приказни. Contactубезно контактирајте не ако најдете нешто што не изгледа како што треба во нашата статија.

Инаку, споделете со нас коментар за тоа што мислите за италијанскиот фудбалер со нигериско потекло. Конечно, нашата Вики-табела содржи резиме на Био на Анџело Огбона.

Барања за биографијаОдговори на Вики
Целосно име:Обинзе Анџело Огбона
прекар:Боне
Години:Стари 33 години и 2 месеци.
Место на раѓање:Касино, Италија
Девојка / жена:Laura
Деца:Самуил (син)
Нето вредност:40.2 милиони фунти (статистики за 2020 година)
Годишна плата:3.64 милиони фунти (статистики за 2020 година)
Националност:италијански
Етничка припадност:Африка
Семејно потекло:Нигерија
Висина:1.91 m (6 стапки 3 во)
Видете исто така
Вилфред Ндиди за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари