Артур Масуаку Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Артур Масуаку Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Нашата биографија за Артур Масуаку ви раскажува факти за неговата детска приказна, раниот живот, родителите, семејството, девојката / сопругата, начинот на живот, не вреди и личниот живот.

Имаме тука, концизна животна приказна на Конгоанецот - од неговите рани денови, до кога ја постигна славата. За да го разгорите вашиот апетит за привлечната природа на Био на Масуаку, еве едно сликовно резиме за неговиот напредок во животот и кариерата.

Lifeивотна приказна на Артур Масуаку
Lifeивотната приказна на Артур Масуаку.

Да, ти и јас го познаваме Артур како Технички дриблер со многу темпо и забрзување до ракавите. Од ноември 2020 година, тој е оценет од BBC Sports Readers како меѓу најдобрите 10 играчи во Премиер лигата.

И покрај признанието, само неколку лица знаат за неговото патување кон величието. Подготвивме за вас и без да губиме многу време, да започнеме со приказната за неговите рани години.

Артур Масуаку Приказна за детството: 

За почетниците за биографија, тој го носи прекарот 'Артурито". Фука-Артур Масуаку Кавела е роден на 7ми ден во ноември 1993 година од неговиот татко Хике Мусуаку и малку позната мајка во градот Лил, северна Франција. Ете, еден од родителите на Артур Масуаку - единствениот бесконечен снабдувач на безусловна и несебична убов.

Ете, мајката на Артур Масуаку

Расте години:

Фудбалерот со француско потекло порасна во градот во Лил заедно со неговите браќа. Како момче, тој ја имаше оваа силна врска со браќа и сестри. Артур го имаше најдобриот почеток во животот и никогаш не беше изоставен социјално. Дури и до денес, тој сè уште се чувствува носталгично од детството благодарение на неговите браќа, семејството, домот, улиците и локалните фудбалски терени. Тие го потсетуваат на патот по кој газеше.

Потекло на семејството Артур Масуаку:

Можеме да припишеме многу работи на раниот интерес на Артурито за фудбал, освен сиромаштијата. Познат меѓу атрибутите е фактот дека неговиот татко бил поранешен фудбалер. Не е ни чудо што Масуаку има среќни спомени како расте во град во кој доминираат граѓани од средната класа.

Потекло на семејството Артур Масуаку:

Популарно се нарекува „Кралот на дриблингот“ во Вест Хем тим, Артурито има семејни корени од Конго како неговиот сонародник од Франција Jeanан-Филип Матета. Nativeителот на Лил е син на родители кои и двајцата се родени во Конго, но мигрирале во Франција со години пред тој да се роди. Во случај да не сте знаеле, родителите на Масуаку го воспитале во град што е 1 час 13 минути вози со воз до Белгија.

Тој израснал во Лил, град близу до Белгија.
Тој израснал во Лил, град близу до Белгија.

Артур Масуаку нераскажана фудбалска приказна:

Тогашниот младинец имал само 8 години кога ги направил првите чекори во натпреварувачкиот фудбал со локалниот фудбал Лил О.М.С. Токму во клубот младиот Масуаку тренираше некое време пред РК Ленс да го забележи и да му даде вистинска платформа за сеопфатно зголемување на кариерата во фудбалот.

Рани години во фудбалски кариери:

Додека Артурито имал 15 години, тој знаеше дека нема враќање на неговата решеност да стане професионален фудбалер и импресивен. Тој беше на врвот на својот развој со РЦ објектив кога соседниот клуб Валенсиен го грабна од тренинг центарот Санг-ет-Ор. Можете ли да забележите срамежлив Артур Масуаку како се фотографира со своите соиграчи во Валенсиен ?.

Биографија на Артур Масуаку - Патот до славната приказна:  

Токму со Валенсиен го потпиша својот прв професионален договор пред да се пресели во Олимпијакос. Една година по неговото пристигнување во Олимпијакос, Масуаку започна да црпи интереси од италијанските гиганти Рома и Јувентус. Genенова исто така се јави со понуда што исто така беше одбиена. Дали сте ја виделе оваа ретка фотографија од него на Олимпијакос?

Биографија на Артур Масуаку - Приказна за славата:

Кога Вест Хем покажа интерес да го има целосниот лев бек на истокот во Лондон, агентот на Олимпијакос и Артурито не можеше да каже не на сочниот луксуз. Така, Масуаку им се приклучи на „чеканите“ на четиригодишен договор за 6.2 милиони фунти во 2016 година. Погледнете како изгледаше дефанзивецот кога пристигна во Вест Хем.

Неговиот подем во Вест Хем беше импресивен, таков што ги обезбеди своите позиции како фаворизиран лев бек на клубот. Клетките и сините маси некогаш го нарекоа „подобро од Лукаку“Во знак на благодарност за неговиот напаѓачки и дриблинг начин на размислување.

Говорејќи за неговиот силен менталитет на теренот по веков изглед со „чеканите“, Масуаку инсистираше на тоа дека сака да продолжи вака. Се надеваме дека тој продолжува да надминува Дејвид Мојс очекувањата, а останатото, како што велиме, е историја.

Кој е Артур Масуаку Запознавање:

Има само неколку лица кои би се согласиле дека Французинот нема девојка. На 27-годишна возраст, многумина би сакале да веруваат дека левото крило се подготвува да се врзува за девојка. Уште повеќе, Масуаку е веќе познат во источен Лондон како крал Артур, но каде е неговата кралица?

На „спасител на вода“, веруваме дека фудбалската starвезда веќе има жена во животот, но чека вистински момент да ја открие. Не само таа, туку и децата родени од него затоа што тој навистина нè удира како татко.

Избираме да не веруваме дека играч од негов калибар би бил сингл и го сакаше тоа.
Избираме да не веруваме дека играч од негов калибар би бил сингл и го сакаше тоа.

Семеен живот Артур Масуаку:

Како и повеќето фудбалери, со потекло од Конго има луѓе кои гледаат кон него и им е потребен дома секој Божиќ. Тие се неговото семејство. Ние ви донесуваме факти за родителите на Артур Масуаку. Исто така, ќе ве прошетаме низ факти за браќа и сестри и роднини.

За родителите на Артур Масуаку:

Допаѓа Стивен Н'Зонзи, мама и тато на левиот крилен бек потекнуваат од Конго. Неговиот татко, Хике Мусуаку, наводно има историја играјќи фудбал. Чекаме Масуаку да разјасни дали бил професионален, полупрофесионален или аматер. Повторно, ние сме исто така iousубопитни за фактите за мајката на левото крило што нè погоди пријателска личност на фотографијата подолу.

Ете, мајката на Артур Масуаку
Ете, мајката на Артур Масуаку.

За браќата и сестрите Артур Масуаку:

Левиот крилен бек има неколку убави браќа како на изглед, кои се гледаат како седат со него. Да не се грижиме, ќе разбереме кои се тие кога Масуаку ќе го одобри нашето барање за ексклузивно интервју.

Таквото другарство е вообичаено меѓу браќата
Таквото другарство е вообичаено меѓу браќата.

За роднините на Артур Масуаку:

Далеку од потесното семејство на левото крило, допрва треба да бидеме опремени со детали за неговите баби и дедовци од мајка и татко. Ниту сме добиле записи за чичковците, тетките и братучедите на Масуаку. Слично на тоа, не постојат постојни записи за неговите внуци и внуки.

Личен живот Артур Масуаку:

На Артурито има повеќе од тоа да биде лев бек. Тој не е само брадестиот 5'10 “, паѓа длабоко за да му помогне на неговиот тим да нападне. Постојат бројни одлики на личност што неговите пријатели и членови на семејството ги сметаат за очигледни за неговата природа. Тие вклучуваат неговата радост, искреност и лојалност.

Тој е исто така жестоко амбициозен и не се плаши од храбра опасност. Масуаку има нешто за мода, сака патувања, поминува време со најблиски меѓу другите интереси и хоби.

Не само маестро во одбрана, туку мода!
Не само маестро во одбрана, туку мода!

Артур Масуаку Начин на живот:

Која е поентата да се биде врвен спортист ако некој не може да заработи неделна плата од 40,000 2,080,000 фунти како Артурито? Колку може да живее еден прволигаш кој заработува XNUMX фунти (годишно)? Ајде да дознаеме.

За почетниците на Био, Масуаку ужива во финансиските придобивки од спонзорството и одобрувањата? Тоа дополнително објаснува зошто тој не се грижи за банкрот со неговата огромна нето вредност од 10 милиони фунти.

Со такво богатство, не треба да ве изненадува да видите како левиот бек се движи по егзотични автомобили по источните лондонски улици или живее во апартман / куќа што му доликува на кралот, како што навивачите го сметаат за него. Не би нè изненадило ако откриеме дека тој има и авион кој се лади во закачалка. Погледнете како автомобилот на Артур Масуаку го прави возењето лесно.

Факти за Артур Масуаку:

За да го заокружиме ова интересно дело на неговата Детска приказна и биографија, еве малку познати или нераскажани вистини за него.

Факт #1 - Распределба на платата и заработка во секунда:

Истражувањата покажуваат дека просечните граѓани на ДРК треба да работат две години за да го заработат она што Артур Масуаку го заработува за една недела.

ТЕНАРИ / ЗАБАВИЗаработки во фунти (£)
Годишно£ 2,080,000
Месечно£ 173,333
Неделно£ 40,000
Дневно£ 5,714
На час£ 238
На минута£ 3.97
Во секунда£ 0.06

Бидејќи започнавте да го гледате Артур МасуакуБио, ова е она што го заработи.

£ 0

Факт #2 - Религија:

Иако е лесно да се класифицира Масуаку како христијанин, неговите бради оставаат простор за сомнежи. И покрај шансите, во голема мера се навалува во корист на тоа тој да биде христијанин. Што мислиш? Споделете ги вашите мисли во полето за коментари.

Факт #3 - Тој е потценет во ФИФА:

Артур е на 2 поени подолу Деклан Рајс ФИФА резултат од 2020 година (79) и 8 поени под неговиот потенцијал (86). Срамота е да се напомене дека ФИФА му дала низок рејтинг на играч незапирлив во нападот, добар во дефанзивна и физичка форма. Како да и објасниме на помладата генерација дека Масуаку имал вкупен рејтинг од 77 и потенцијал од 78 во 2020 година? Најдобро е таквата дискусија никогаш да не се појави!

Неправдата никогаш не била толку очигледна
Неправдата никогаш не била толку очигледна

Во заклучок:

Ви благодариме што го прочитавте ова информативно парче за биографијата и нераскажаната приказна за детството на Артур Масуаку. Се надеваме дека ве инспирирало да верувате дека успехот може да дојде преку постојаност. Ова е тајната на успехот на Масуаку- човек кој остави свој белег со удирање во пресвртници во неговата кариера.

Сега треба да ги пофали родителите и браќата на бранителот на неговата непоколеблива поддршка за неговата кариера. Нивната верба во него никогаш не се поколебала од времето кога започнал уличен фудбал се додека не стигнал до Премиер лигата.

На спасувачот, ние се гордееме што испорачуваме приказни со фер и точност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба, добро е да контактирате со нас. во спротивно, кажете ни што мислите за него во делот за коментари.

Конечно, за брзо разбирање на Био на Артур Масуаку, користете ја нашата Вики табела. Во него се сумира неговиот профил.

Барања за биографијаПодатоци за Вики
Целосно име:Фука-Артур Масуаку Кавела.
прекар:Артурито.
Години:27 години и 2 месеци.
Датум на раѓање:7ми ноември 1993 година.
Место на раѓање:Град Лил во Франција.
Висина во нозете:5 стапала, 10 инчи.
Висина во см:179см
Позиција за играње:Лев бек, лев крилен бек, лево крило.
Родители:Хике Мусуаку (татко).
Браќа:Браќа.
Девојка:Нула.
Хороскопски:Шкорпија
Хоби:патување, поминување време со најблиски.
Нето вредност:10 милиони фунти.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари