Аксел Туанзебе Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Аксел Туанзебе Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Нашата биографија на Аксел Туанзебе ви раскажува факти за неговата приказна за детството, раниот живот, родителите, семејството, девојката / сопругата, начинот на живот, нето вредноста и личниот живот.

Едноставно кажано, ви ја претставуваме целосната животна приказна на Аксел Туанзебе - од неговите рани денови до кога се прослави. Еве резиме на неговата Биографија, како што ја раскажува неговата убава приказна.

Да, не можеме да го негираме фактот дека Аксел Туанзебе се покажа како плоден дефанзивец на натпреварот од ЛШ против ПСG во октомври 2020 година.

Се разбира, со нетрпение очекуваме да видиме подобри перформанси од него во иднина. И покрај признанието, повеќето fansубители на фудбалот имаат малку познавање за неговата животна приказна, што е доста интересно. Без да кажеме многу, да започнеме.

Аксел Туанзебе Детска приказна:

Почнувајќи, Axel Tuanzebe е роден на 14-ти ден во ноември 1997 година од неговите родители во Бунија, ДР Конго. Тој е едно меѓу трите деца родени од заедницата меѓу неговиот татко и мајка.

По неговото раѓање, младото момче и неговото семејство престојуваа во ДР Конго само четири години пред да се преселат во Велика Британија. Тогаш, малиот Туанзебе не доби доволно време да се запознае со културата на неговата земја, која беше опустошена од првата и втората војна во Конго.

Сепак, неговото воспитување во Обединетото Кралство даде одличен резултат бидејќи тој брзо се заинтересира за фудбалот. Секако, тој беше добар во тоа уште од првиот момент кога ќе навлезе во играта.

Семејство на Аксел Туанзебе:

Конгоанскиот играч израснал во богато домаќинство кое можело да си ги дозволи основните потреби. Не е ни чудо што неговиот татко и мајка му успеаја да го спонзорираат нивниот потег од Африка во Европа. Веднаш од најраните денови на Туанзебе, неговите родители честопати ги поддржувале неговите соништа и аспирации. Оттука, неговиот избор да се занимава со фудбал не предизвика никаков приговор кај неговото домаќинство.

Потекло на семејството Аксел Туанзебе:

Без разлика колку е далеку од дома, плодниот дефанзивец никогаш нема да ги заборави своите корени. Всушност, неговата боја на кожа е видлив доказ за неговото африканско потекло.

Веќе не е новост дека Туанзебе потекнува од Бунија, главен град на провинцијата Итури во ДР Конго. Сепак, неговиот роден град во минатото забележал низа тажни настани. Дали знаете?… Бунија беше најголемата сцена каде беа извршени многу убиства и борби за време на Втората војна во Конго, која започна во 1998 година.

Аксел Туанзебе Приказна за кариерата:

По пристигнувањето на неговото семејство во Велика Британија, тие брзо се прилагодија на животниот стил на земјата. Без одложување, родителите на Аксел го запишаа да учи во средното училиште Св.

Додека беше на училиште, Туанзебе учествуваше во сите видови спортови. Поради одличниот спортски дух, тој беше назначен за капитен на фудбалскиот тим на неговата учебна 7 година. Нема да верувате! тој го водеше својот тим во финалето на Купот на англиски национални училишта, одржан во 2009 година на Стемфорд Бриџ.

ПРОЧИТАЈ  Артур Масуаку Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Аксел Туанзебе Ран живот во кариера:

Запишувањето за учење во училиште не го спречи младиот Конго да се приклучи на фудбалска академија. Погоди што? Туанзебе се приклучи на Академијата на Манчестер Јунајтед на 8. Се разбира, тој знаеше дека треба да направи одличен перформанс за да добие значење во клубот.

Постепено, младото момче ја подобруваше својата фудбалска моќ на Академијата. Во 2014 година, тој беше капитен на младинскиот тим на Манчестер Јунајтед во освојувањето на Купот на млеко. После тоа, тој ја освои наградата Youngими Марфи, Млад играч на годината, во мај 2015 година.

Патот до славата на Аксел Туанзебе:

Конгоанецот наскоро се искачи во редовите на младинските играчи на Јунајтед, бидејќи тој прикажува голема фудбалска моќ. Оттука, тој го направи своето професионално деби за англискиот клуб на 29-ти ден од јануари 2017 година во победата од 4-0 во ФА купот против Виган Атлетик.

Дали знаете?… Аксел Туанзебе беше промовиран во сениорскиот тим на Ман Јунајтед, околу четири месеци пред пробивот на Маркус Рашфорд во 2016.

Во јануари 2018 година, Аксел Туанзебе беше испратен на позајмица да го заврши остатокот од сезоната со Астон Вила. Сепак, тој се здоби со тешка повреда што го ограничи неговиот перформанс за Ви Villaа. Оттука, тој оствари само пет настапи за Астон Вила на крајот на сезоната 2017-18.

Аксел Туанзебе Успешна приказна:

По враќањето во Ман Јунајтед во август 2018 година, тој беше позајмен назад во Астон Вила за сезоната 2018-19. Оттука, тој и помогна на Астон Вила да ја освои шампионската титула во ЕФЛ, со што се промовираше во Премиер лигата во 2019 година.

Туанзебе наскоро се врати во Манчестер Јунајтед и потпиша тригодишен договор со англискиот клуб во јули 2019 година. Што повеќе? Тој играше дефанзивна улога во отсуство на Хари Магуир во дуелот на Јунајтед во рамките на ЛШ 2020-21 против ПС XNUMX.

Се разбира, неговата способност да запре Kylian Mbappe Нејмар го воспостави како плоден дефанзивец на Манчестер Јунајтед. Дали знаете?… Туанзебе е најмладиот играч од Норман Вајтсајд до сега како капитен на Јунајтед за време на победата во Купот на ЕФЛ. Останатото, како што велат, е историја.

Која е девојка на Аксел Туанзебе?

Бидете сигурни дека играчот на Конго е таинствен, како и Japафет Танганга во прашањата за врска. Сепак, тој не може да го сокрие фактот дека бил заробен од прекрасни пријателки кои може да се претстават како негова идна девојка или можеби сопруга.

Да ти кажам право, Туанзебе само го насочи умот на успехот во кариерата во моментот кога го напиша ова Био. И покрај тоа, неговата напорна работа и истрајност кон успехот докажуваат дека работи на тоа да им даде на своите идни сопруги и деца подобар живот.

Личен живот на Аксел Туанзебе:

Што го прави Аксел Туанзебе густ? Да започнеме со тоа, неговата личност е мешавина од хороскопската одлика на Шкорпија. Тој е многу грижлив и многу чувствителен. Исто така, Туанзебе покажа голема решеност да успее во кариерата.

ПРОЧИТАЈ  Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Дали знаете?… Аксел Туанзебе има голем интерес за бокс и борење. Всушност, тој веројатно се впуштил во боксот ако никогаш не се зафатил со фудбал. Погледнете како тој го изведува својот личен тренинг во видео клипот подолу.

Аксел Туанзебе Начин на живот:

И покрај тоа, Аксел не е толку богат како Michy Batshuayi, се чини дека живее луксузен начин на живот. Не е ни чудо што тој купил егзотичен Мерцедес Бенц (прикажан подолу) кога имал само седумнаесет години.

Се разбира, не можеме да го негираме фактот дека тој ќе купеше и други скапи средства. Сепак, тој не користеше моќ на своите социјални мрежи за да ги покаже своите куќи и други егзотични автомобили за време на пишувањето на ова Био.

Нето вредност:

По потпишувањето договор со Манчестер Јунајтед во 2019 година, Нет Ворт на Аксел Туанзебе се зголеми на проценета сума од 2.2 милиони фунти. Иако добива годишна плата од 545,000 фунти, сигурни сме дека неговата заработка ќе се подобрува сè додека остане во клубот.

Семеен живот на Аксел Туанзебе:

Благодарение на неговото домаќинство, плодниот бранител живееше живот лишен од осаменост. Оттука, ние ви претставуваме дел од сеопфатни информации за секој член на неговото семејство.

За таткото на Аксел Туанзебе:

Прво и основно, таткото на Туанзебе можеби не е инструктор по џудо, како што е Youri Tielemans'татко. Сепак, тој покажа голем интерес за спортот. Не е ни чудо што неговиот татко го запиша на академијата Ман Јунајтед за да добие поголема изложеност на фудбалот. Ова, рече, можеме безбедно да заклучиме дека неговиот татко е еден од темелите на неговиот живот во кариерата.

За мајката на Аксел Туанзебе:

Улогата на неговата мајка во воспитувањето никогаш не може да се нагласи. Како што е вообичаено африканските мајки да ги воспитуваат своите деца во соодветна морална етика, така и мајката на Туанзебе ја исполни својата должност. Благодарение на нејзината родителска наклоност, Туанзебе успеа да прерасне во kindубезен млад човек.

За браќата и браќата Аксел Туанзебе:

Интересно, играчот на Конго има постар брат по име Димитри и сестра позната како Надеж. Дали знаете? Sister Сестрата на бранителот на сликата подолу ја поседува својата модна линија додека неговиот брат игра фудбал.

Погоди што? Sister Сестрата на Туанзебе е одлична танчерка. Судејќи според неговата реакција на едно нејзино видео поставено на социјалните мрежи, се чини дека и конгоанскиот дефанзивец може да танцува. Погледнете како таа добро танцува на видеото подолу.

За роднините на Аксел Туанзебе:

Откако се прослави, нема никакви информации за неговиот дедо и баба. Исто така, не можеме да заклучиме ако тој споделува семејна врска со други играчи на Конго, како што е Tanguy Ndombele бидејќи неговите роднини не се познати.

Аксел Туанзебе нераскажани факти:

За да ја заокружиме нашата животна приказна Аксел Туанзебе, еве неколку нераскажани факти што ќе ви помогнат да добиете целосно познавање на неговата биографија.

ПРОЧИТАЈ  Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Факт # 1: Тој го сруши Гинисовиот рекорд:

Сигурно сте curубопитни да знаете колку е талентиран Туанзебе откако собори Гинисов рекорд. Вистината е дека во јули 2018 година, играчот на Конго индивидуално ја расчисти играта на гладни гладни нилски коњи во најкратко траење досега снимена во светот. Фасцинантно, нели? Само знајте дека тој е преполн со многу посебни способности.

Факт # 2: Распределба на платите и заработка во секунда:

Табелата подолу дава сеопфатна анализа за заработката на Туанзебе во Манчестер Јунајтед за време на пишувањето на оваа Биографија.

ТЕНАРИ / ЗАБАВИЗаработки во фунти (£)
Годишно£ 545,590
Месечно£ 45,466
Неделно £ 10,476
Дневно£ 1,497
На час£ 62
На минута£ 1.04
Во секунда£ 0.02

Стратешки поставивме анализа за заработката на Аксел Туанзебе како што чука часовникот. Дознајте сами колку заработил откако дојдовте овде.

Од кога почнавте да гледате Био на Аксел Туанзебе, ова е она што го заработи.

€ 0

Факт # 3: Меѓународна кариера:

Освен неговите фудбалски кампањи во различни клубови, Конгоанецот исто така оствари неколку настапи за Англија. Изненаден? Наместо да игра за ДР Конго, Туанзебе избра да се приклучи на англискиот тим У-19, У-20 и У-21 на различни меѓународни турнири. Па, на ДР Конго може да им требаат неговите услуги во наредната иднина.

Факт # 4: Статистики на ФИФА:

Од анализата на неговиот профил прикажана подолу, можете да видите дека Туанзебе е исто толку одбрамбен наклонет, како и Аерон Ван Бисака. И покрај тоа што има добра статистика во другите области на фудбалот, Конгоецот е многу подобар во справувањето со топката од задниот дел. Допаѓа Амад Диало, неговиот потенцијал покажува дека има што да понуди повеќе од она што го гледаме во моментот.

Заклучок:

И на крај, Туанзебе не стана славен од ведро небо. Наместо тоа, тој ја користи малата можност да постави прекрасен приказ. Не е ни чудо што тој беше во можност да импресионира Ole Gunnar Solskjaer во победата на Јунајтед против ПСG со 2-1 во октомври 2020 година.

Исто така, напорот на неговите родители да ги преместат од зоната погодена од војна е доста за пофалба. Сигурен сум дека Туанзебе и неговите браќа и сестри се благодарни на таткото и мајката што ги спасија од воените страдања.

Ви благодариме што ја прочитавте нашата биографија на Туанзебе и неизречените факти за биографијата. Contactубезно контактирајте не ако најдете нешто што не изгледа како што треба во нашата статија. Исто така, споделете го вашето мислење за тоа што мислите за иднината на Туанзебе со Ман Јунајтед во полето за коментари подолу.

Вики:

Барања за биографијаОдговори на Вики
Целосно име:Axel Tuanzebe
Име на прекар:Зуби
Датум на раѓање:14 Ноември 1997
Место на раѓање:Бунија, ДР Конго
Браќа:Димитри (постар брат) и Надеж (сестра)
Професија:Фудбалер
Нето вредност:2.2 милиони фунти
Годишна плата:£ 545,000
Хороскопски:Шкорпија
Висина:1.85 метри (6 стапки 1 инк)

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари