Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Последно ажурирано на

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј, најпознат по прекарот; "Хари Кул". Нашата приказна за детството Хари Кевел плус нераскажаните факти за биографијата ви дава целосна слика за значајни настани од неговото детско време до датум. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу OFF и ON-Pitch малку познати факти за него. Хари Кевел беше некој што никогаш не го достигна својот целосен потенцијал во споредба со тоа Лионел Меси и Роналдо. Ти, тој беше важен симбол на подемот на Австралија на меѓународната сцена. Сега без понатамошно адеква, да почнеме.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Раниот живот

Хари Кевел Детето фотографија

Kewell е роден на 22 септември 1978 во Сиднеј на англиски татко, Род Кевел и австралиска мајка, Хелен Кевел. Хари пораснал во поддршката на Ливерпул во Првата дивизија на англискиот фудбал. Ливерпул го привлече вниманието кон фудбалот.

Тој го доби своето рано школување во јавната школа во Смитфилд и средното образование во средното училиште "Сент Џонс Парк", пред да се префрли во Висортфилд средното училиште. За време на неговото време во средното училиште за спорт во Westfields, Kewell играше на репрезентативно ниво за двете училишни и клубски натпревари.

На возраст од 15, Хари веќе беше име за домаќинство во австралискиот фудбал. Ова е кога многумина почнаа да го сакаат. Ова беше кога прекарот "Хари Кол", излезе. Сите го гледаа како растат како фудбалер на нивните соништа.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Семеен живот

Хари Кевел е роден кај англискиот отец Род Кевел и австралиската мајка Хелен Кевел. Ги штити од медиумите бидејќи нема информации за нив на интернет. Тие живеат во Сиднеј како во времето на пишување.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Односи

Хари се оженил со познатата жена. Нејзината не само британската сапунска опера актерка Sheree Murphy. Шери Викторија Марфи е роден 22 Август 1975 во Стоук Њуингтон, северен Лондон. Таа е средно дете и само девојка во семејство од пет деца.

Таа се запозна и се вљуби во Хари Кевел во популарниот ноќен клуб Majestyk во Лидс, година 2000. По датира за 3 години, и двете страни одлучија да го врзат јазолот. Се венчаа во Лас Вегас во мај 2003.

Хари и Шери имаат четири деца заедно, три ќерки и еден син. Доли роден 14 јануари 2012, Руби е роден на 17th Јуни 2003 додека Матилда е роден на 19th март, 2008 и Тејлор (син) роден 2001.

Таа е англиска актерка и телевизиски презентер, најдобро позната по нејзините улоги како Триша Дингл во ITV сапунската опера Emmerdale и Ева Силна во каналската сапунска опера на 4 вистински го сака својот сопруг. Тие често се гледаат како висат и гледаат долги тениски и фудбалски игри.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Проблем со агентот

Тој го отпуштил својот агент за славни личности во почетокот на 2013 откако го напуштил без тим. Пред неговата одлука, многумина се нарекуваа дека имаат најзначајни односи на играч-менаџер во Австралија во австралискиот спорт. Нивните разврзани начини ги шокираа многумина што ги познаваа.

"Посакувам Хари најдобро среќа во иднина и задоволство ми е да работам со него" Рече Мандиќ од Париз. Сплитот се чини дека е релативно пријателски, иако се верува дека пар не се согласувал околу идната насока на Кјуел.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-прекар

A смешен факт за Хари Кевел е тоа, тој е наречен како "Бујуку Хари" на турски јазик што значи "Хари волшебник". Овој прекар е инспириран од Хари Потер. Додека некои од другите соиграчи го нарекуваа Oz Buyukusu на турски јазик што значи волшебник од Оз.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Фудбалска кариера

Тој играше во Младинската лига на Нов Јужен Велс што го претставуваше под-13 до под-15 Marconi Stallions тимови, тренирани од Стефан Трелоар, а исто така присуствуваа на други специјализирани обуки со Јужна фудбалска академија во Јужна Африка, тренер на Дејвид Ли.

На возраст 14, Kewell отпатува за Тајланд, Италија и Англија со успешниот Marconi тим под 14 кој неодамна ги освои државните титули. Тимот играше против младиот тим на Милан, како и странски обуки во Англија. Ова беше првпат Kewell да излезе од земјата, но му го обезбеди својот прв вкус на фудбалот во Европа, исто така присуствувајќи на натпреварот во Премиер Лигата за прв пат како гледач. На возраст 15, на Kewell беше понудена можност да патуваат назад во Англија и судење со Премиер фудбалски клуб Лидс Јунајтед за период од четири недели како дел од Движењето на Биг Брадер во Австралија. Kewell патувал во Англија со својата иднина Socceroo колега Брет Емертон. Двајцата беа успешни за време на нивните искушенија во Лидс, но само Кјуел успеа да ја преземе понудата на клубот поради англиското наследство на татко му, кое ги задоволило барањата за виза.

Kewell беше прогласен за PFA Млад играч на годината во 2000 и постигна 63 цели во настапи на 242 за Лидс, пред да влезе во Ливерпул во 2003.
Kewell му се заблагодари на Лидс Јунајтед за да му даде шанса и англиската Премиер лига, Ливерпул, каде што ја освои Лигата на шампионите во 2005 и ФА Купот во 2006. Ја завршил својата кариера во Галатасарај во Турција, во Катар и во неговата родна Австралија.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Менаџерска кариера

Поранешниот Лидс и ѕвездата на Ливерпул беше назначен за менаџер на Втората лига Кроули Таун. Ова се случи на мај, 2017. Многумина веруваат дека неговиот прв чекор во менаџментот.

Извештаите покажуваат дека од мај, 2017, Хари во моментов работи на квалификациите за тренинг за УЕФА Про лиценца и беше поддржан од Ворен Фени, поранешен напаѓач на Северна Ирска. Ова со импликација значи дека еден ден ќе тренира лидерски клуб на УЕФА шампиони. Иднината е јасна и бремена за Хари.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Победник на Алекс Тобин медал

А многу Интересен факт на Хари Кевел е тоа, тој е победник на медалот Алекс Тобин. Овој медал се смета за најпрестижна награда за секој австралиски фудбалер да победи.

Тој ја доби оваа награда по објавувањето на неговото пензионирање како играч во годината 2016.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Најмлад фудбалер за деби за националниот тим

Уште еден импресивен факт за него е тоа што тој има рекорд дека е најмлад играч кој ќе ја претставува Австралија на меѓународни натпревари. Само на младата возраст од 17 години и 7 месеци играше против Чиле и ја зграпчи оваа чест за себе.

Kewell беше најмладиот дебитант на Socceroos кога играше за Австралија во 1996 против Чиле на возраст од 17 години и седум месеци.

Тој дојде од она што многумина го нарекоа златната генерација на Австралија. Идеално, Хари Кевел беше водечки човек на оваа генерација.

На младите австралиски течеа признанија. Тој беше млад играч на годината во 1999-2000 на англискиот ПФА и беше именуван во тимот на ПФА во годината.

Заедно со фудбалерот Марк Видука, Кјуел возел ролеркостер со бум и биста со Лидс Јунајтед. Понекогаш тие беа најразумен двоен чин на Премиер Лигата, земајќи го Лидс на вртоглави височини на полуфиналето на УЕФА во Лигата на шампионите во 2000-01. Зад фасадата на успехот, Лидс се потроши во пропаст во потрага по слава. Излезот на Kewell од клубот сеуште останува отворена рана во Јоркшир. Никој не ја исполнил својата позиција до датум.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Добар изглед

Дури и неговата сопруга Шери Марфи призна дека нејзиниот брак со Хари не е секогаш обичен пловење.

Ветеранската актерка откри дека во минатото, жените очигледно би го погодиле нејзиниот убав сопруг пред неа, што доведе до редови меѓу неа и обожаватели на Хари.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-2nd Австралијците ќе победат на натпреварот на Светското првенство

Уште еден неверојатен факт за него е тоа што тој е единствениот втор австралиски фудбалер кој го освои наградата "Man of the Match" на натпреварот од Светскиот куп.

Во квалификацискиот круг додека играше против Хрватска тој постигна гол во 79th минута што го изедначи резултатот што Австралија го бараше да се пресели во следната фаза од турнирот.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Океанија награда за фудбалер на годината

Многу зачудувачки факт за него е тоа што тој е добитник на наградата за фудбалер на годината на Океанија.

Оваа награда се смета за една од високо ценетите награди во играта на фудбалот. Уште интересен факт е дека тој ја добил оваа награда три пати во својата кариера. За годините што ги освоил оваа награда спаѓаат 1999, 2001 и 2003.

Хари Кевел за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Кариера погодена од повреда

Но, тажната вистина е дека надвор од овие брегови, Kewell, исто така, можеше да ги затвори своите чизми денот кога го напушти Лидс во 2003.

Сукцесијата на повредите што ја зафати неговата кариера ги натера многумина да го нарекуваат - најмногу ветувачки играч досега создаден од Австралија кој никогаш не живеел до тоа платежна картичка од светска класа.

Хари Кевел беше истоварен како дел од продажбата на клубот во пресрет на испаѓањето. Тој се приклучил на Ливерпул, но бил заглавен од наследни повреди, никогаш не ги надминал височините што некогаш довеле до пријавување на милион евра од Интер во Милан.

Австралиецот изгубил од финалето на Лигата на шампионите во 2005 и шоуто на ФА Купот една година подоцна; Втората повреда, раскинати на мускулите на препоните, го држеше Кјуел настрана речиси една година. Тој ја воскресна својата кариера во турскиот клуб Галатасарај, но продолжи да биде попречен од проблеми со фитнес. Тој загуби три и пол години од кариерата во Ливерпул поради повредите.

Агентот на Хари Кевел (Берни Мандиќ) еднаш го нарече Ливерпул "срам" и тврди дека нивната неспособност ја уништи кариерата на играчот.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде