Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалски менаџер кој е најдобро познат по прекарот; 'Специјалниот' Нашата приказна за детството Joseозе Мурињо, плус Неоптоварени факти за биографијата ви донесува целосна сметка на значајни настани од неговото детство, до денес.

Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу малку познати факти за него и надвор од теренот. Без сомнение, многумина го сметаат Joseозе Мурињо како најуспешен и најомразен фудбалски менаџер во светот.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Рано детство

Хозе Марио дос Сантос Феликс Мурињо е роден во Сетубал, Португалија на 26 јануари 1963 година од татко г-дин Хозе Феликс Мурињо, кој беше професионален голман и мајка Марија Јолија Карахола дос Сантос, која беше наставник во основно училиште.

Хозе е израснат од семејство на богато потекло. Неговата мајка, Марија Јалија Карахола дос Сантос, се сметаше за добитник на лебот на семејството. Нејзиното потекло од богато семејство со lovingубов кон фудбалот врежа начини за непречено воспитување на Joseозе и непречено пловидба на неговиот татко кон она што беше наречено „прекрасна голманска кариера“. Како дете, тој имал пристап до сите можности за кои секое мало дете би сонувал.

ПРОЧИТАЈ
Педро Родригез детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Родителска диктатура и избор на кариера 

Од рана возраст, фудбалот беше главен дел од животот на Мурињо. Ти, имаше мешани мислења за тоа што неговите родители, особено неговата мајка сакаа за него. Неговата богата мајка (Марија Júlia Carrajola dos Santos) беше на мислење дека нејзиниот син треба целосно да се фокусира на образованието за да стане успешен деловен човек како нејзиниот татко, г-дин дос Сантос Снр.

Таткото на Joseозе кој беше голман имаше различни ставови. Неговиот син му требаше да стане професионален фудбалер. Никогаш не мораше да поминува многу време со Хозе поради голманската обврска во главниот град на нацијата „Порто“ и Лисабон. Под импликација, обврските во Фудбалскиот фудбал во Порто и Лисабон значеа дека Феликс Мурињо честопати беше одвоен од неговиот син. Ти, делумното отсуство на таткото на Хозе не ги уби неговите соништа. Сепак, оваа разделба и даде можност на неговата мајка Марија Јелија Карахола дос Сантос да одлучи за иднината на нејзиниот син. оттука ја тера Хозе да страда од нејзиниот диктаторски начин на живот.

ПРОЧИТАЈ
Аднан Јанузај за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Неговата мајка го запишала во бизнис-школа, но Жозе Мурињо го напуштил првиот ден, застанал на теренот и одлучил дека повеќе би се фокусирал на спортот. Тој се одлучи да присуствува на Институтот за високо образование на Едукационите Физика (ИСЕФ), Техничкиот универзитет во Лисабон, за изучување на спортските науки.

Фокусот на Joseозе кон спортската наука ги постави темелите на она што е тој денес.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -По стапката на неговиот татко 

Мурињо дури и додека одеше на вонредни студии отпатува за да присуствува на викенд натпреварите на својот татко и кога неговиот татко стана тренер, Мурињо почна да ги следи тренинзите и да научи како да разузнава противници. Жозе Мурињо отсекогаш сакал да ги следи стапките на неговиот татко.

ПРОЧИТАЈ
Денис Бергкамп за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Неговиот татко во неодамнешното пишување на Полема го има ова да каже;

"Кога тој беше 13 или 14 станав менаџер и морав да патувам. Хозе секогаш ќе најде начин да се сврти секаде каде што бев. Со тренер, па дури и со камион за транспорт на риба, тој секогаш ќе беше со мене некако за време на викенд натпревари. Почна да управува со момчињата. Тој ќе се постави зад нашата клупа. Би му дал инструкции што ќе им ги пренесе на играчите, трчајќи кон другата страна на теренот за да им кажат. Затоа почна многу рано да се занимава со тактики и системи на игра ...

Младиот Joseозе Мурињо и неговиот татко.
Младиот Joseозе Мурињо и неговиот татко.

Кога тој беше 15 или 16 тој ми кажа дека сака да биде менаџер. Почна да ги гледа тимовите што требаше да ги играме и да подготвиме извештаи, а тоа ми помогна многу. Се сеќавам кога бев менаџер во Унијао де Мадеира што отидовме да си играме во Амадора. Ни требаше барем нерешено да стигнеме до плеј-оф за место во највисоката поделба на Португалската лига. "

Joseозе се приклучи на тимот на ЦФ Ос Белененсес по дипломирањето на студиите. Во тоа време, неговиот татко играше фудбал професионално за Ос Белененсес и Виторија де Сетубал, заработувајќи едно капаче за Португалија во текот на неговата кариера. Мурињо започна да ги следи стапките на неговиот татко преку вклучување во професионалниот фудбал. Ти беше играч, а не голман. Играше во португалската втора лига. За жал, неговиот ангажман во професионален фудбал беше исполнет со искушенија и неволји.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Родриго Морено Плус Недолгарни факти за биографија
Joseозе Мурињо како фудбалер - Ангажман во професионален фудбал.
Joseозе Мурињо како фудбалер - Ангажман во професионален фудбал.

Жозе Мурињо го направи својот прв фудбалски настап за Рио Аве во 1980. Тука, Мурињо играше како централен играч на средниот ред и направи настапи на 16 лигата - постигнувајќи два гола.

На возраст од 21, Мурињо се пресели во Сесимбра, каде што направи 35 лигашки настапи и постигна еден гол. Друг краток престој му донесоа на Мурињо во "Коммерцио ин Индустриа", каде што направи 27 лига и постигна гол 8.

ПРОЧИТАЈ
Карло Анчелоти Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Борба да се живее според наследството на неговиот татко 

Вклучувањето на Joseозе Мурињо во професионалниот фудбал беше краткорочно. Тој имаше предвремено пензионирање откако постојано беше критикуван за недостаток на потребното темпо и моќ во играта. Наместо да продолжи во агонија, тој наместо тоа реши да се фокусира на тоа да стане фудбалски тренер. Неговото предвремено пензионирање означи крај на борбата да се живее според наследството на неговиот татко, играјќи на меѓународно ниво.

ПРОЧИТАЈ
Лаутаро Мартинез за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Префрлување помеѓу тренинг и преведување на работни места.

Joseозе Мурињо ја започна својата тренерска кариера предавајќи физичко образование на разни училишта и по пет години, тој ја заработи својата диплома, добивајќи постојано добри оценки во текот на курсот. Мурињо првпат го покажа својот тренерски талент со кратки успешни менаџерски периоди во Бенфика и Унијао де Леирија, при што вториот го освои својот најголем финиш во лигата.

По овој краток успех, продолжил со понатамошна обука со присуство на дополнителен тренинг курсеви одржана од англиските и шкотските фудбалски асоцијации. Неговата изведба ги фати бучните очи на поранешниот менаџер на Шкотска Енди Роксбург. Тој го забележал побудот на младиот португалец и вниманието кон деталите.

Подоцна, Joseозе Мурињо се обиде да ја редефинира улогата на тренер во фудбалот мешајќи ја теоријата на тренерот со мотивационите и психолошките техники на јазичните преводи. Откако работеше како помошник менаџер и тренер на младински тим, во 1992 година, озе Мурињо се виде како ги спојува работните места, станувајќи толкувач на Сер Боби Робсон во Спортинг Клуб Португалија. Кога Робсон отиде во Барселона во 1996 година, Мурињо следеше - учеше каталонски јазик и стана важен дел од поставувањето.

ПРОЧИТАЈ
Ерик Ламела за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Преведувачот Joseозе Мурињо.
Преведувачот Joseозе Мурињо.

Тој, исто така, го следи Боби Робсон во Порто во декември 1993. Двајцата имаат развиено добри работни односи со Жозе Мурињо за учење од Боби Робсон и Робсон, кои повеќе му веруваат на идеите на младиот Мурињо.

Мурињо исто така доби одговорност за управување со тимот на Барселона Б, и Барселона А за некои куп-натпревари. Како асистент менаџер, Joseозе беше тренер на некои од најдобрите играчи во светот како Ривалдо, Фиго и Гвардиола и Луис Енрике.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Брендон Вилијамс Плус Унтолд Факти за биографија
Доказ дека Joseозе Мурињо бил тренер на Роналдо Луис Назарио де Лима.
Доказ дека Joseозе Мурињо бил тренер на Роналдо Луис Назарио де Лима.

Интересно е да се знае дека Жозе Мурињо тренерот Пеп Гвардиола. Тој сè уште беше помошник тренер, кога Пеп Гвардиола сè уште беше играч за Барселона.

Joseозе Мурињо беше тренер на Пеп Гвардиола во Барселона.
Joseозе Мурињо беше тренер на Пеп Гвардиола во Барселона.

Кога Робсон го напуштил клубот, Мурињо останал, работејќи на Холанѓанецот, Луј ван Гал во успешните две години за Барселона.

Жозе Мурињо и Луис ван Гаал во Барселона.
Жозе Мурињо и Луис ван Гаал во Барселона.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Рани тренинг денови 

Жозе Мурињо се врати во Порто во почетокот на 2002 како главен тренер, освојувајќи ја премиерлигата, Така де Португалија и Купот на УЕФА во 2003. Во следната сезона, Мурињо го предводеше тимот до победа во Супертаза Кандидо де Оливеира, на врвот на лигата по вторпат, и ја освои највисоката чест во европскиот клубски фудбал, Лигата на шампионите.

Денот на славата на УЕФА во Лигата на шампионите на Мурињо во ФК Порто.
Денот на славата на УЕФА во Лигата на шампионите на Мурињо во ФК Порто.

Мурињо се пресели во Челзи следната година и ја освои титулата во Премиер Лигата со рекордни поени 95, титулата за прва лига во клубот во 50 години и Лига купот во својата прва сезона.

ПРОЧИТАЈ
Пол Скоулс детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Eозе Мурињо Денови на рана слава во ФК Челзи.
Eозе Мурињо Денови на рана слава во ФК Челзи.

Во својата втора година, Челзи ја задржа Премиер Лигата и во 2006-07 го презеде клубот во двократен ФА Куп и Лига Купот.

Мурињо го напушти Челзи во септември 2007 година, меѓу извештаите за расправија со сопственикот на клубот Роман Абрамович. Во 2008 година, Мурињо се пресели во клубот Серија А Интер од Милано. За три месеци тој ја освои својата прва италијанска чест, Суперкуп Италијана, и ја заврши сезоната со освојување на титулата во Серија А. Во периодот 2009–10, Интер стана првиот италијански клуб кој ја освоил тројната победа во Серија А, Копа Италија и Лигата на шампионите на УЕФА, исто така, првпат Интер го освоил последното натпреварување од 1965 година. Тој е еден од петте тренери што победил Европскиот куп со две различни екипи, заедно со Ернст Хапел, Отмар Хицфелд, Јуп Хајнкес и Карло Анчелоти. Тој ја освои првата награда за светски тренер на годината на ФИФА во 2010 година. Потоа потпиша со Реал Мадрид во 2010 година, освојувајќи го Копа дел Реј во неговата прва сезона. Следната година, тој ја освои Ла Лига и стана петтиот тренер, по Томислав Ивиќ, Ернст Хапел, ovanовани Трапатони и Ерик Геретс, кој освоил титули во лигата во најмалку четири различни земји: Португалија, Англија, Италија и Шпанија.

ПРОЧИТАЈ
Цеск Фабрегас детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

По напуштањето на Мадрид во јуни 2013, Мурињо се вратил во Англија за да го менаџира Челзи за втора магија, за време на која тие освоија уште едно првенство во лигата, но беше отпуштен на 17 декември 2015, откако слабиот резултат на резултатот го напушти Челзи надвор од зоната на испаѓање.

По неколку месеци надвор од натпреварот, откако по вторпат ја загуби работата во Челзи, Мурињо беше потврден како нов менаџер на Манчестер Јунајтед на 27 May 2016.

ПРОЧИТАЈ
Цеск Фабрегас детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

Поради неговото тактичко знаење, харизматичната (но исто така многу контроверзна) личност и она што неговите противници ги сметаат за акцент на добивање на резултати во играњето прекрасен фудбал, тој често го гледаат и обожавателите и критичарите како наследник на аргентинскиот менаџер Хеленио Херера.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Семеен живот

Joseозе Мурињо е во брак од 1989 година. Тој се ожени со својата девојка од Ангола, тинејџерка Матилде „Тами“ Фарија. Тие започнале да се дружат додека биле тинејџери во Сетубал, Португалија. Нејзините родители ја родиле во Ангола додека работела како хуманитарни работници во земјата.

Хозе мораше да оди за неа поради нејзината смирена воспитување. За Матилда се знае дека е почитувана, покорна, самоуништувачка и што е најважно кротка. Таа троши многу време за одржливост хуманитарна услуги во Африка.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Родриго Морено Плус Недолгарни факти за биографија

Таа е причина за loveубовта на Joseозе Мурињо кон африканските фудбалери и неговата постојана добротворна активност за Африканците.

Нивното прво дете, ќерката Матилде, се роди во 1996 година и четири години подоцна го добија нивниот прв син Хозе Марио јуниор (кој игра фудбал за младинскиот тим на Фулам ФК).

Мурињо, додека е посветен на фудбалот, го опишува неговото семејство како центар на неговиот живот и забележа дека "најважното нешто е моето семејство и да бидам добар татко". Беше избран како Човек на годината 2005 на New Statesman и беше опишан како човек посветен на неговото семејство и неговата работа. На крајот на 2011, Жозе Мурињо беше прогласен за "Рокстар на годината" од шпанската верзија на списанието "Ролинг Стоун" и беше прикажан на предната корица од нивното издание во декември.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Тајни афери обвинувања

Joseозе Мурињо еднаш беше обвинет дека две години живеел со неверојатна русокоса ressубовница, Елса Соуса зад грбот на неговата сопруга.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Брендон Вилијамс Плус Унтолд Факти за биографија
Обвинувањата за тајната афера Мурињо.
Обвинувањата за тајната афера Мурињо.

Според извештајот на sgforum, Мурињо ја запознал русокосата Елса додека бил тренер на малата градска екипа Леирија во неговата родна Португалија. Тој ја однесе со себе во ФК Порто, неговата прва голема работа каде што парот живееше осум месеци во стан што го организираше клубот. Мурињо дури и ја претстави како сопруга пред играчите и агентите на ФК Порто. Додека го правеше тоа, неговата вистинска сопруга Матилде остана во нивниот роден град Сетабул со нивната ќерка, исто така наречена Матилде и синот Хозе Јуниор.

Поранешниот шеф на Сините е обвинет дека ја опсипувал со подароци и и рекол дека таа е неговата вистинска убов. Мислењата дека е сопруга на тренерот Joseозе завршија нагло кога се појави вистинската г-ѓа Мурињо. Неговата сопруга Матилде, со која се омажи во 1989 година, немаше идеја дека живее двоен живот.

ПРОЧИТАЈ
Лаутаро Мартинез за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -За неговата книга за спорови

Мурињо го почувствувал поразот надвор од фудбалот во 2004. Книга насловена Жозе Мурињо - Направена во Португалија:

Контроверзната книга на озе Мурињо.
Контроверзната книга на озе Мурињо.

Официјален Биографија од португалскиот новинар Луј Лоренцо, е бестселер во земјата, и покрај обидите на менаџерот на Португалија да го спречи тоа да биде објавено на прво место.

Книгата го претстави семејството на Мурињо и нивниот страв кон него. Книгата ги пофали неговите преведувачки способности што ја означува неговата способност да зборува португалски, англиски, шпански, каталонски, италијански и француски.

Ти, тој, исто така, удри во луѓе кои сè уште го нарекуваат само преведувач кој добил менаџерска улога.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Хуманитарни напори

Шефот на Челзи, Жозе Мурињо, еднаш се изјасни за ФА да донира во добротворни цели сите фудбалски парични казни што тој треба да ги плати во случај на идните престапи. Добротворноста овде значи давање помош за лишени од слобода во Африка.

ПРОЧИТАЈ
Денис Бергкамп за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Joseозе Мурињо, дарувач на самоуправувана добротворна организација.
Joseозе Мурињо, дарувач на самоуправувана добротворна организација.

Наместо да го гледаат Светското првенство 2014 во Бразил ова лето, Мурињо помина време во посета на гладни деца и ХИВ пациенти во Брегот на Слоновата Коска. Тој доби улога на амбасадор на Обединетите нации за Светската програма за храна.

Жозе Мурињо хуманитарни дела за Африка
Жозе Мурињо хуманитарни дела за Африка

Во 2005, Мурињо донираше јакна за да биде понудена на аукција за да помогне да се соберат пари за цунами и други добротворни организации. Организаторот Марк Томсон откри дека еден понудувач платил € 25,800 за капут на Мурињо на прибирање на средства одржан на Стемфорд Бриџ. Аукцијата на "среќната" јакна на Мурињо одигра улога во подигањето околу £ 545,000 за причината.

Сопругата на Мурињо е силна хуманитарка и имаше попречно низ целиот свет за да им помогне на сиромашните во општеството во нејзината намера да го искорени гладот. Joseозе Мурињо, неговата сопруга и децата некогаш патувале на Брегот на Слоновата Коска за да бидат сведоци на нивото на сиромаштија таму.

ПРОЧИТАЈ
Карло Анчелоти Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Ангажирање со полицијата

Во 2007, Мурињо му беше даден предупредување од полицијата, откако наводно одбил да дозволи полицијата да го стави во карантин неговото милениче, Леја. Откако се упатиле дома од церемонијата на доделувањето на наградите од неговата сопруга, тренерот од тогашниот Челзи го ослободил животното од рацете на здравствените работници и го охрабрил да избега по улицата, според очевидци.

Зошто е уапсен Кучето на Joseозе Мурињо (Леја).
Зошто е уапсен Кучето на Joseозе Мурињо (Леја).

Разбирливо е дека службеникот сакал да го стави во карантин кучето, верувајќи дека бил однесен во странство, а потоа вратил во Британија без вакцинирање.

Мурињо доби претпазливост затоа што ги попречувал властите да ја завршат својата работа. Неговото сиромашно мало куче милениче, Леја веднаш беше уапсено од полицијата.

ПРОЧИТАЈ
Аднан Јанузај за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Навивачите на Лути Челзи на нивниот следен натпревар реагираа со поставување транспаренти „Кучето на Хозе е невин“. Никогаш не попуштиле барајќи итно ослободување на кучето.

Лутите навивачи на Челзи бараат ослободување на Леја.
Лутите навивачи на Челзи бараат ослободување на Леја.

Нивниот континуиран протест доведе до тоа властите да ги променат своите умови и да ги ослободат сиромашните Леја. 

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Религија

Религиозно верување на Joseозе Мурињо.
Религиозно верување на Joseозе Мурињо.

Мурињо е верен католик со вера. Тој бил воспитан како таков (како што е вообичаено за португалците) и тој го потврдува неговиот успех во фудбалот на Бога и неговата вера:

"Многу се молам. Јас сум католик, верувам во Господ. Се обидувам да бидам добар човек за да може да има малку време да ми подаде рака кога ми треба. '

Мурињо често е предмет на контроверзност и (веројатно лажно) внимание на медиумите. Веднаш беше објавено дека по преземањето на раководната позиција во Реал Мадрид, тој побара совет и благослов на некои кениски лекари на вештерки, на кои неговите претставници му одговорија:

Jозе Мурињо е длабоко католик и верува во Бога. Во работите што се однесуваат на неговиот професионален живот, тој верува во напорна работа, а не во чудата на кој било стар волшебник '.

Сепак, некои можеби не се согласуваат во тоа во што верува Мурињо е напорна работа. Тој е нашироко наведуван како многу контролорен за играчите во неговиот тим. Самоинимираниот Португалец ги сврте рацете кон филмовите каде што сака да го игра папата.

ПРОЧИТАЈ
Пол Скоулс детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Joseозе Мурињо ќе се однесува како папа Франциско во анимиран филм.
Joseозе Мурињо ќе се однесува како папа Франциско во анимиран филм.

Поранешниот боксер на Челзи се согласи со договорот да му даде глас на ликот на папата Френсис во анимиран филм поради ослободување во 2017 за стогодишнината од појавата на Дева Марија во Фатима, Португалија.

Мурињо ќе биде гласот на аргентинскиот пон на португалски, англиски, шпански и италијански јазик - "јазиците на земјите каде што тој (Мурињо) веќе е шампион", рече португалското производство на компанијата Imaginew.

ПРОЧИТАЈ
Ерик Ламела за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Употребата на Мурињо во анимираниот филм "веќе доби одобрување од Ватикан", изјави продуцентската куќа.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Доаѓаат од богат дом

Joseозе Мурињо и тато Феликс Мурињо - Богатото семејство.
Joseозе Мурињо и тато Феликс Мурињо - Богатото семејство.

Поширокото семејство на Joseозе Мурињо е високо претприемничко и има удел во професионален фудбал и конвенционален бизнис. Семејството на неговата мајка кое ја финансираше изградбата на денешниот фудбалски стадион Виторија де Сетобал во нивниот роден град во Португалија.

Како семејството Joseозе Мурињо помогна во изградбата на стадионот.
Како семејството Joseозе Мурињо помогна во изградбата на стадионот.

Неговиот вујко бил оној кој финансирал изградба на фудбалскиот стадион Иторија де Сетубал во почетокот на 70. Сепак, забележано е дека падот на режимот на Естодо Ново Антонио де Оливеира Салазар во април 1974 влијае негативно на неговиот бизнис, бидејќи тогаш загубил голем дел од својата инвестиција.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Однос со деца

Фотографија на Joseозе Мурињо и ќерка, Матилде.
Фотографија на Joseозе Мурињо и ќерка, Матилде.

Мурињо и неговата ќерка Матилде се најпопуларните во неговото семејство. Таа е добро позната во социјалното коло во Лондон, мешајќи се со некои од најголемите светски starsвезди, вклучувајќи ја и Харан од режијата.

ПРОЧИТАЈ
Денис Бергкамп за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Синот на Хозе Мурињо, на возраст од еднаш, потпишал двегодишна стипендија со Фулам.

Жозе Мурињо и Син, Хозе Марио Мурињо Џуниор.
Жозе Мурињо и Син, Хозе Марио Мурињо Џуниор.

Тој е голман и играше во младинското крило на Челси и Реал Мадрид каде што некогаш бил тренер неговиот татко. Исполнувањето на она што неговиот татко не беше во можност да го направи за неговиот дедо е негова желба од сонот.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Факти за тато

Португалскиот тактичар ја доби својата прва тетоважа на возраст од 50, и, изненадувачки, нема никаква врска со фудбалот.

Мурињо очигледно платил £ 80 за тетоважата која ги содржи прекарите на неговата сопруга Матилда Фарија и неговите деца.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Брендон Вилијамс Плус Унтолд Факти за биографија

Својот успех во фудбалската тренерска кариера тој го смета за поддршката што му ја дава неговото семејство. Тетоважата не е често видлива за јавноста бидејќи мастилото е на раката на која тој обично носи часовник.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Трошење на животен стил 

Живееше најголем дел од својот живот надвор од својот дом и останува во хотел, дури и тој се пожали на тоа за цело време да остане надвор од членовите на неговото семејство. Неодамна тој купи куќа во вредност од £ 3.9million замок лоциран непосредно пред велшкиот град Puthin кој е само еден час возење од Манчестер.

Зградата изгледа како стогодишна, но во реалноста е еден од најмладите замоци во заложништво во само 39years стар со завршен нацрт ексклузивен под подно греење и двојно застаклување.

Таа има лансиран велшки змеј кој здив пожари кога возилата влезат во портата носи пожари. Имотот е четири пати поевтино од куќата на Мурињо лоцирана во Лондон. Жозе Мурињо има бројни колекции на автомобили, меѓу кои најмногу се произведуваат Ауди, Порше, Астон, Мартин и Фериер.

ПРОЧИТАЈ
Цеск Фабрегас детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Утврден со Ева Карнеиро

Поранешниот репрезентативец на Челзи Ева Карнеиро и клупскиот физичар Јон Ферн, кои ги нарекуваа "наивни", откако тргнаа на теренот за да го лекуваат повредениот Едем опасност

Ова ја натера поранешната докторка на Челси, Ева Карнеиро да и даде оставка од клубот по избувнувањето на теренот од Мурињо, 53, за кого тврди дека ја нарекол „ќерка на курва“ на португалски јазик

Fозе Мурињо е измамен со Ева Карнеиро.
Продажбата на Joseозе Мурињо со Ева Карнеиро.

По напуштањето на клубот, таа пополнува побарување за дискриминација против клубот и Мурињо, според огледало  беше повеќе од 1.2 милиони фунти. Пред пензија, Ева тогаш беше забранет од клупата на првиот тим и беше деградиран да работи со дамски тим од Joseозе Мурињо.

ПРОЧИТАЈ
Пол Скоулс детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Челзи ФК и Joseозе Мурињо беа задоволни што го решија случајот и се извинија „безрезервно од неа и од нејзиното семејство за предизвиканата вознемиреност“. Двете страни се согласија на понижувачката огромна исплата за екс-клупската лекарка неколку минути пред таа да излезе во јавноста со експлозивни докази.

Карнеиро издаде изјава за себе, изразувајќи олеснување во решавањето на случајот.

„Беше исклучително тешко и вознемирувачко време за мене и за моето семејство и сега со нетрпение очекувам да одам напред со мојот живот“, таа рече.

As Дневна пошта пријавени; Жозе Мурињо на крајот од случајот тврдеше дека д-р Карнеиро го предал клубот, ги игнорирал неговите инструкции со тоа што го третирал Еден Хазард на теренот и бил толку гладен за слава што постојано сонувала да седи зад него на телевизија.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Родриго Морено Плус Недолгарни факти за биографија

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Изгорена со сопругата на Рафа Бенитез

Оној на Рафа Бенитез сопруга еднаш се пошегува дека нејзиниот сопруг ја поминал својата кариера расчистување неред лево од Жозе Мурињо. Ова беше речено откако нејзиниот сопруг беше назначен од страна на Реал Мадрид. Доаѓа и откако се гледа дека Бенитез ја презеде одговорноста за третиот тим, со кого порано раководеше Мурињо.

Сепак, Жозе Мурињо даде изненадувачки одговор на жената на Рафа Бенитез, откако таа тврдеше Реал Мадрид шеф секогаш „ги мести своите хаос“.

Шефот на "Екс-Челзи" возврати и рече: „Ако се грижи за исхраната на нејзиниот сопруг, ќе има помалку време да зборува за мене“.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Постапувајќи како бегалец

Мурињо, наводно, беше шверцуван во гардероба во Челзи во кошница за перење за време на европскиот судир со Баерн Минхен, додека тој служеше како забрана за допир.

ПРОЧИТАЈ
Карло Анчелоти Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Антагонизирачкиот

Фотографија на која Joseозе Мурињо ја слави грешката на Стивен Гарард.
Фотографија на која Joseозе Мурињо ја слави грешката на Стивен Гарард.

Го прославуваше сопствениот гол на Стивен Џерард во финалето на "Карлинг купот" на 2005 со трчање по должината на линијата пред навивачите на Ливерпул, со тоа што го направи "движењето" со прстот на овие усни.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Срамно

Судирите меѓу Joseозе Мурињо и Арсен Венгер се меѓу најочекуваните во Премиер лигата.

Војната меѓу Joseозе Мурињо и Арсен Венгер.
Војната меѓу Joseозе Мурињо и Арсен Венгер.

Жозе Мурињо еднаш го нарече Арсен Венгер "специјалист за неуспех" во февруари 2014, при што шефот на Арсенал ги обележал коментарите "засрамувачки" на Челзи и Мурињо.

Жозе Мурињо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Медал-Фрлање Еден

Го изненади својот медал за победата на англиската Премиер лига во толпата на Челзи, и кога му беше даден уште еден од ФА, го фрли и тоа на приврзаниците.

Joseозе Мурињо - Медалот што фрла.
Joseозе Мурињо - Медалот што фрла.

Мурињо рече дека "медалот е за секого".

Зачленете се
Известување за
2 коментари
Најновиот
Најстарите Најмногу гласаа
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари
Алфредо Курадо
пред 2 години

Muito bom, Треба да се види Моурино од криминал. Босанската листа на играчи го постави Жозе Мурињо со големо тројно

Алфредо Курадо
пред 2 години

Muito bom, Треба да се види Моурино од криминал. Boa leitura