Мишел Платини детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалска елита која е најдобро позната по прекарот "Кралот". Нашата Мишел Платини детска приказна плус нераскажаните факти за биографијата ви дава целосна сметка за значајни настани од неговото детство до денес. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејното потекло, животот во врска, и многу други факти (малку познати) за него.

Нашата приказна Мишел Платини е уште една интересна фактичка парче што ве води на патување од неговиот пораст од опскурност до слава, како и тажниот крај на напредокот што го направил години. Сега без понатамошно разбирање, ајде да почнеме.

Мишел Платини - детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Раниот живот

Мишел Франсоа Платини е роден на 21st јуни јуни 1955 во Joeuf, Франција. Роден е кај неговиот татко, Алдо Платини кој во времето на неговото раѓање бил учител и аматерски фудбалски тренер. Од друга страна, мајката на Мишел, Ана Платини беше шанкер во Bar des Sportifs, која се преведува како спортски бар. Семејната позадина на неговите родители од средната класа сугерира смирен почеток за Мишел.

Расте во семејство од средната класа, младиот Мишел - како и повеќето деца во неговото време - го зеде по омилениот спортски ангажман на својот татко, фудбалот и му беше дозволено да одигра уличен фудбал до заморен степен.

Тоа не беше долго пред тој да стане популарен меѓу неговите врсници и го усвои својот прв и злогласниот прекар "Пелеатини"Во знак на пофалби што му се допаднаа заради неговата рана фудбалска моќ.

Значаен меѓу детските вештини што ги поседува беше неговата способност да преземе громогласни фудбалски удари кои соседите во неговиот роден град се сметаа за закана за животот и имотите.

Мишел Платини - детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Слабо сомневање за срце

Сепак, Мишел беше позитивен во однос на тоа што фудбалот го имаше на располагање за него и го направи најдоброто од себе за спортот. По добивањето на значително долгогодишно искуство во уличниот фудбал, Мишел постави едра за професионален ангажман во ФК Мец, но беше отфрлен од клубот, кој погрешно сметаше дека е премногу слаб да игра фудбал, под сомнение дека имал слабо срце.

Млади и амбициозни, Мишел не беше некој кој би му дозволил на некоја можност да се лизне низ прстите. Тој протестираше против неговото отфрлање од клубот и доби шанса да ја докаже својата издржливост не на полето на игра, туку со дување воздух во машина управувана од консултантски лекар ангажиран од ФК Мец.

Не сакајќи да ја отфрли можноста, Мишел го даде тестот повеќе од својот најдобар и се онесвестил неколку минути подоцна, развој што го зеде лекар како потврда за неговата наводна слабост и оправдување за одбивање.

Мишел Платини - детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Кариера Buildup

Давидродден, разнишан, но разбрануван, Мишел ги зеде парчињата од својот живот и даде професионален фудбал уште еден удар во клубот, тој беше уверен дека ќе биде прифатен, бидејќи неговото изнемоштено срце не можеше да поднесе уште едно отфрлање.

Кои други клубови би можеле да бидат посигурни од Како Ненси каде што неговиот татко работел како член на фудбалската администрација на клубот?.

Како што подоцна ќе излезат работите, погрешната дијагностика на белите дробови на докторот во Мец клубот стана добра среќа на соседите и ривалите на клубот како што е Нанси Лорреин, каде што Мишел импресивни перформанси што го гледаа како стана познат играч или постигнувајќи го клубот.

Мишел Платини - детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Стани за слава

На АНСИ Ненси им беше овозможено импресивни способности за поминување и слободни удари, како и точни завршни способности, постигнувајќи го 98 цели во натпреварите на 181 лигата. На возраст од 21, Мичел го направи своето меѓународно деби за Франција, каде што другите национални тимови, особено Чешка, страдале од неговите куршуми.

Браните на славните се мијат кога Мишел како играч во Јувентус (по успешната магија во Сент Етјен) постигна пенал и победнички гол против Ливерпул, кој ја виде својата страна да го укине Европскиот куп. Остатокот, како што велат, сега е историја.

Мишел Платини - детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Однос живот

Има само една жена во романтичната приказна на Мишел Платини и таа е негова сопруга Кристел Бигони.

Мишел сè уште играше за АН Нанси кога ја запознаваше неговата сопруга Кристел, тогаш студент по еколошка наука. Таа, исто така, беше љубена за спортот и никогаш не бега од идентификацијата со нејзиниот сопруг во неговата тренерка.

Двојката се оженила во 1977 и оттогаш се омажила.

Нивниот сојуз е благословен со две деца, Лорен Платини и морски Платини.

Мишел Платини - детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Катастрофа на стадионот Хајсел

Катастрофата на стадионот Хајсел беше судир помеѓу Ливерпул и навивачите на Јувентус, кои го видеа вториот притисок на ѕидот кој подоцна се распадна. Трагичниот настан се случи на 29th од мај 1985, доведе до смрт на луѓе 39 - претежно Италијанци и навивачи на Јувентус - додека најмалку 600 беа повредени.

Конфронтацијата што се случи во истиот ден и местото каде што Мишел Платини постигна казна и освојувајќи гол против Ливерпул за да го освои Европскиот куп, многумина го сметаат за Мишел Платини како нечувствителен за славењето на неговиот победнички гол, и покрај загубата на животот забележана на непристоен ден.

Мишел Платини - детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Пост-професионални фудбалски напори

Мишел Платини се повлече од професионалниот фудбал кога тој беше на возраст 32 во јуни 1987. Месеци по неговото пензионирање, тој добил тренерска работа како менаџер на француската национална страна во 1988 и го видел неговиот тим да се квалификува за Европското првенство 1992, како и впечатливиот рекорд за освојување на сите осум натпревари во групата.

Помеѓу 1988 и 2006, Мишел се приклучи на УЕФА и на ФИФА апаратот, кој служеше под различни комитети додека не се појави во 2006, и го оспори и го порази Ленарт Јохансон за ценетата позиција на претседателството на УЕФА.

Мандатот на претседателството на Платини траеше по 8 години, 255 дена, времетраење што беше огромен контраст со 16 години мандат на неговиот претходник, Ленарт Јохансон. Она што можеше да го натера францускиот интелектуалец да го скрати своето време како претседател на УЕФА; амбиција или неопходност ?.

Мишел Платини - детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Наводно корумпирано вклучување

Платини беше фаворит да го замени тогашниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер, кој поднесе оставка во 2015, меѓутоа, дуото (Платини и Блатер) беа осудени за наводна корупција, лошо раководење, конфликт на интереси, лажно сметководство и несоработка со ФИФА етичката комисија.

Развојот стави крај на претседателската аспирација на Платини (со оглед на тоа што му беше предадена 8-годишна забрана за фудбал, која подоцна беше намалена на 6 години), давајќи им можност на Џани Инфантино, кој ја оспори и ја освои наградената позиција. Таа, исто така, доведе до негова оставка како претседател на УЕФА, откако не успеа да ја поништи својата шестгодишна забрана за фудбал.

Мишел Платини - детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографија -Други факти

  • Преселбата на Платини во Јувентус во летото 1976 не се базираше на договор, туку на номинален надоместок според француската регулатива во тоа време.
  • Тој постигна редок подвиг кој се појави за две земји на меѓународни натпревари. (Франција и Кувајт)
  • Тој е трикратен добитник на Ballon d'Or. Ова се случило во годините; 1983, 1984 и 1985.
  • Тој беше Зинедин Зидан детски идол.
  • За време на неговото време како фудбалски администратор, тој беше силно против трансферот на играчи под 18, што тој ги смета за нелегален како форма на трговија со деца.

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детството Мишел Платини, плус неизвалкани факти за биографијата. Во LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа добро во оваа статија, ве молиме да го поставите вашиот коментар или да контактирате со нас !.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде