Марек Хамсик Детска приказна Плус Нераменет Биографија факти

Марек Хамсик Детска приказна Плус Нераменет Биографија факти

ЛБ ја претставува целосната приказна за еден фудбалски генијалец најпознат со прекарот „Marekiaro„ Нашата Марек Хамшик детска приказна плус Неоптоварени факти за биографијата ви донесува целосна сметка на значајни настани од неговото детство од денес.

Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејното потекло, животот во врската и многу други факти надвор од теренот (малку познати) за него.

Видете исто така
Приказна за детството на Марсел Сабитцер Плус Недолгарни факти за биографија

Да, секој знае за неговите можности за постигнување гол и асистенција, но само неколку го сметаат Био на нашиот Марек Хамшик, што е доста интересно. Сега без понатамошно разочарување, да почнеме.

Марек Хамшик Приказна за детството - ран и семеен живот:

Марек Хамсик е роден на 27th ден јули 1987 во Банска Бистрица, Словачка. Роден е на неговата мајка, Рената Хамсик и на неговиот татко Ричард Хамсик.

Видете исто така
Хозе Гинез за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Растејќи во Банска Бистрица (на сликата подолу), град е најпознат по своето рударско значење и историските зданија, младиот Облак беше опкружен со loveубов од неговото спортско семејство, кое му помогна да го постави на кариера на почетокот на животот

Мајката на Хамшик беше еднократен ракометар, додека неговиот татко беше капитен на словачката екипа со пет екипи во времето на раѓањето на фудбалскиот генијалец. За да биде спортското семејство комплетно, сестрата на Хамшик, Михаела беше ракометарка која играше за нивниот роден град, Банска Бистрица.

Видете исто така
Марко Арнаутовиќ за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

За Хамшик беше многу природно под влијание на неговиот татко да размисли за кариера во професионален фудбал. Поддржан со техничкото знаење на неговиот татко, Хамшик ги направи своите први големи чекори кон професионалноста на неконвенционален начин, запишувајќи се во мал младински тим, Јупи Подлавице, наместо да започне од локалниот тим на неговиот роден град, Дукла Банска Бистрица.

Видете исто така
Виктор Линделоф за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Биографија за детството на Марек Хамшик - изградба на кариера:

Играјќи за Јупи Полавице му дадоа на Хамсик потребната компетентност што му е потребна за да биде одлична во големите младински тимови, меѓу кои беше Слован Братислава, клуб Хемсик напредуваше во 2002 под жртвени околности, како што ќе се сети на неколку години подоцна:

„Се што им должам на моите родители. Иако не бевме богато семејство, моите родители долго се обидуваа да ме поддржат, вклучувајќи го и продажбата на единствениот автомобил што го имавме за да можам да се приклучам на Слован Братислава кога имав 14 години. '

Хамшик не беше оној што ги осветли жртвите на своите родители, како што стори се што беше во негов капацитет, да го искористи максимумот од неговите шест пати настапи за Слован пред неговиот трансфер во италијанскиот клуб Бреша во 2004 година.

Видете исто така
Приказна за детството на Олександрр Цинченко Плус Недолгарни факти за биографија

Почнувајќи од клубот под 19 години, Хамшик направи метеорски подем низ редовите за да дебитира во Серија А во 2005 година, но доби мало признание како Бреша бидејќи Бреша не успеа да избегне испаѓање истата година.

Сепак, Хамсик продолжи со својата Топ форма која го најави Наполи за него откако го сними Десетте гола во настапи на 40 во Серија Б.

Факти за биографијата на Марек Хамшик - Подигнување на слава:

Наполи му се заблагодари на Хамсик заслужено внимание, кое започна веднаш по постигнувањето на неговото деби против Чезена во Купот на Италија. Следните три сезони со Наполи го забележаа неговиот гол затемнување на рекордот на Марадона како водечки стрелец во клубот.

Не помина долго и Хамшик ја доби наградата за најдобар млад играч во Серија А позната како „Оскар дел Калчо“ во јануари 2009 година. Наградата беше прва од ваков вид што му беше доделена на играч без италијански корени. Останатото, како што велат, е историја.

Видете исто така
Сократис Папастатопулос за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

За сопругата на Марек Хамшик, Мартина Франова:

Оној што мисли на повторуваните модели на кариера и избори на врски што живеат во семејство, не би бил далеку од проучување на животот на Хамшик. Тој газеше по патеките на неговиот татко (поранешен капитен на фудбалот) со тоа што излегол и се оженил со ракометар. Запомнете, ова е истиот спорт во кој активно се занимаваше мајката на Хамшик.

Видете исто така
Дејан Кулушевски Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Хамсик бил во долгорочна врска со неговата девојка или сопруга, сопругата Мартина Франкова.

Мартина Франова беше ракометарка која играше за нивниот роден град Банка Бистрица заедно со сестрата на Хамшик, Михаела. Врската на двојката започна додека Хамшик беше во Бреша и оттогаш цветаше.

Двојката датирала со години пред да стапи во брак на 4th од јули 2014.

Видете исто така
Един Џеко за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Нивната заедница е благословена со двајца синови Кристијан и Лукас (роден 2010 и 2012), како и девојка Мелиса, родена во декември 2017.

Додека двајцата синови ја започнаа својата кариера во фудбалот на академија поврзана со Удинезе, навивачите едвај чекаат да видат дали Мелиса ќе го одржи спортскиот образец на семејството играјќи ракомет.

Марек Хамшик нераскажани факти - одделни грабежи:

Во ноември 2011, бремената сопруга на Хамсик, Мартина Франкова, беше ограбен со нишан, одземен од нејзините скапоцености и, исто така, замина во мрежа во Неапол откако ограбуваа во БМВ што ја возеше.

Видете исто така
Александар Исак за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Инцидентот кој се случи неколку часа пред натпреварот во Лигата на шампионите на Наполи против Манчестер Сити не направи ништо за да го одвлече вниманието на Хамсик кој ја одигра натпреварот со целосна концентрација.

Преминете напред кон 2013, Хамсик бил ограбен додека возеше по ремито на Наполи без голови против Сампдорија. Наводно, разбојниците застанале и го искршиле стаклото од автомобилот на Хамшик пред да му стават пиштол во лицето.

Видете исто така
Затворена приказна за детството Златан Ибрахимовиќ Плус Неоптоварени факти за биографијата

На Хамшик не му преостануваше друг избор освен да се обврзе на нивните барања, додека меѓу другите скапоцености го одминуваа рачниот часовник.

Факти за Марек Хамшик - лојалност кон клубот:

Додека големите играчи, вклучувајќи ги Единсон Кавани, Езекиел Лавеци и Гонзало Игуаин заминаа во „поголемите клубови“, Хамшик реши да остане и покрај напредокот на англиските клубови за да го потпишат и инциденти со грабежи против него и неговата бремена сопруга. Како резултат на тоа, Хамшик се слави како модерно роден херој на Наполи, веднаш по Диего Марадона чии рекорди во Наполи беа надминати од лојалниот генијалец.

Видете исто така
Приказна за детството на Марсел Сабитцер Плус Недолгарни факти за биографија

Не само број на кошула:

Кошулата со број 17 стана главен идентитет на Хамшик, кој се појавува облечен во комплети што го носат бројот за време на настапите и за Наполи и за Словачката репрезентација. Според капитенот, подоцнежната бројка од бројот 17 игра повторлива улога во датумите и времето на неговото раѓање, факт што тој го откри за време на интервјуто со новинарите.

„Роден сум на 27-ми седмиот месец (јули) во 1987 година, во 7 часот“,

Причини зад прекарот:

Прекарот на Хамшик, „Марекиаро“ е избришан од дел од неговото име „Марке“, додека другиот збор „киаро“ им оддава почит на чистите морски води околу Наполи, кои наполитанците толку многу ги сакаат.

Видете исто така
Един Џеко за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Факти за личноста Марек Хамшик:

На полето на игра, тој е опишан како брз, енергичен, вреден и тактички интелегентен играч од средниот ред, кој е способен да игра на неколку навредливи позиции.

Неговата енергија, креативност и особено неговите лидерски способности го видоа како капитен на неговиот италијански клуб Наполи, како и заменик-капитен на словачката репрезентација.

Видете исто така
Сократис Папастатопулос за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Покрај тоа, неговата емоционална интелигенција, заедно со аурата на комично олеснување што го придружува, се одлики што го натераа да се истакнува меѓу другите играчи и да изгледа „незаменлив“ каде и да оди.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството Марек Хамсик, плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба во овој напис, ве молиме ставете го вашиот коментар или контактирајте не!

Видете исто така
Затворена приказна за детството Златан Ибрахимовиќ Плус Неоптоварени факти за биографијата
Зачленете се
Известување за
1 коментар
Најновиот
Најстарите Најмногу гласаа
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари
Luca
пред 2 години

Прекарот "Марекаро" има врска со мал дел од градот Неапол наречен Марекиаро. Тоа е малку површина од водата каде што може да се види целиот град во Неапол, вклучувајќи го и планината. Везув. Прекрасно е и Марек Хамсик доби прекарот "Марекаро", бидејќи со текот на годините тој е симбол на нашиот град и тим. Таквиот прекар е голем комплимент, а Хамсик тоа го знае и го восхитува. За повеќе информации, истражувања Маречиаро, Посилипо, Неапол.