Лука Модриќ Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Лука Модриќ Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за генијалецот од средниот ред, најпознат под прекарот; „Среќен Лука“. Нашата Лука Модриќ детска приказна плус нераскажаните биографија факти ви ги дава целосна сметка за значајни настани од неговото детство до денес. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу офанзивни и ON-Pitch малку познати факти за него.

Да, секој знае за неговите способности, но малкумина сметаат дека нашата биографија на Лука Модриќ е доста интересна. Сега без понатамошно додавање, да започнеме.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Родриго Морено Плус Недолгарни факти за биографија

Лука Модриќ Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Раниот живот

Лука Модриќ е роден на 9-ти ден во септември 1985 година во Задар, Хрватска.

Роден е во семејство на бегалци кои избегаа од српските агресори за време на војната во Босна. Неговата мајка Радојка Модриќ некогаш бил текстилен работник и татко, Стипе Модриќ, некогаш бил воен механичар кој поправал автомобили за хрватските војници во војна.

ПРОЧИТАЈ
Рафаел Варан Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Лука за време на своето детство ги искусил ужасните настани во Задар за време на хрватската војна.

Имаше ова момче коешто цел ден го удри топката околу хотелскиот паркинг " беа зборовите на претседателот на НК Задар, Јосип Бајло, кога коментираа за Модриќ во неговите рани денови. „Тој беше слаб и навистина мал за својата возраст, но веднаш можеше да се види дека има нешто посебно во себе“.

Лука постојано беше суден поради неговата мала фигура. Тој се сметаше за мал и слаб и некој што не би пораснал на фигура на фудбалер. Може да се верува дека тој ќе биде голем играч. Сепак, топката беше „убав во неговите нозе“ бидејќи Лука се фокусираше на играње самостојно пред хотелската соба на неговото семејство.

ПРОЧИТАЈ
Андрос Таунсенд Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата

Единствениот начин на кој можеше да провери дали е достоен да игра фудбал е да оди на суд за младите. Можноста дојде како што е содржано во резимето на кариерата.

Лука Модриќ Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Краток преглед на кариера

Лука прво имаше младинско судење во Хајдук Сплит. За жал, исто како што рекоа луѓето, тој беше одбиен од Хајдук Сплит за недостаток на потребните физички атрибути.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството Дани Кебалос Плус Untold Биографија факти

Сè уште е нејасно што направи Бог за овој негов ген што ја смени неговата приказна. Сè уште беше откритие дека Лука бил предодреден да стане врвен играч. Младиот Лука ги насочи сите сили да работи напорно. Тој подоцна го поправи погрешниот впечаток на луѓето дека е физички слаб и мал. Ова се случи во време кога тој го доби она што луѓето ќе го нарекуваат „Тесен успех“ во Динамо Загреб. Тоа беше среќен почеток на неговата кариера.

ПРОЧИТАЈ
Кристијано Роналдо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Модриќ, веднаш штом влезе во клубот, на крајот покажа многу верба и квалитет. Динамо Загреб брзо го продолжи договорот на десет години. Тој имаше бавен и стабилен пораст во висина откако беше снабден со многу додатоци за раст од страна на клупските официјални лица.

ПРОЧИТАЈ
Карло Анчелоти Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Во обид да има повеќе искуство, Лука беше позајмен во Зрињски Мостар откако играше за Динамо Загреб. Ова беше поентата во која неговата кариера навистина замина. Тој, исто така, имаше уште еден мандат за заем во Интер-Запрешиќ во Босна.

После многу зрелост, се врати и дебитираше за Сениор во Динимо во 2005 година. Со нив освои три последователни првенствени титули и домашни купови. Лука беше избран за Прва ХНЛ играч на годината во 2007 година.

ПРОЧИТАЈ
Карлос Винисиус Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Во 2008 година, тој се пресели во клубот од Премиер лигата Тотенхем, каде ги предводеше Спарси до нивниот прв настап во Лигата на шампионите на УЕФА по скоро 50 години, стигнувајќи до четврт-финалето на турнирот 2010-11 година.

По сезоната 2011-12, тој се пресели во Реал Мадрид за плаќање од £ 33 милиони. Остатокот, како што велат, сега е историја.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Тони Кроус Плус Неоптоварени факти за биографијата

Лука Модриќ Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Семеен живот

Како што беше кажано претходно, неговото семејство беше жртва на војната во Босна. Тие ги поминаа своите животи бегајќи од српските агресори. Недостаток на дом, малку облека и засолниште го направи неговото семејство многу сиромашно за време на периодот таму не се чувствуваше. Наскоро, нивното бегалско сиромашно семејство се сменило кога таткото на Лука Модриќ, Стипе Модриќ добил пристојна работа како механичар на хрватската армија.

ПРОЧИТАЈ
Рајан Sessegnon Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Во тоа време, дедото на Лука, кој исто така се нарекуваше Лука, беше војник кој се бореше заедно поврзувајќи ги големите градови. Од неговиот живот се стравувале како Serbian Army, the JNA and the army of the “Krajina” carry out intensive fightings and military activities in his zone. Grandfather Luka was killed by his enemies. 

По смртта, Лука и неговото семејство се преселија во Задар. As soon as they left, they immediately lit their house in fire – says Stanko Modric, a close relative of the Modrić family. At Zadar, they settled in a cheap hotel, thanks to monies made by Luka’s father, Stipe Modric who still remains an expert mechanic. Stipe continued his mechanic job at Zadar. He provided for his family, thus making them move above the poverty line to a higher middle-class family background. It was a Zadar that Luka started playing football as stated earlier.

Благодарение на кариерата на Лука, животот за семејството на Модриќ и покрај војната и недостатокот на живот се нормализира во најголема мера. Тие сега се супер-богати, сето тоа благодарение на Лука.

ПРОЧИТАЈ
Матео Ковачиќ за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Лука Модриќ Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Животен однос

Љубовната приказна на Лука Модриќ е центрирана околу една жена по име Вања Бошћи.

Тие започнаа да излегуваат во 2006 година, за време на враќањето на неговиот заем во Динамо Загреб. Лука ја направи свој агент веднаш штом тој разви целосна доверба и доверба во неа како жена од неговите соништа.

ПРОЧИТАЈ
Андрос Таунсенд Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата

Вања Босниќ е силната жена зад Лука Модриќ. Таа беше мозокот зад битките за трансфер на Лука што го овозможи неговиот потег од Тотенхем до Реал Мадрид.

Лука Модриќ сè уште е лудо заљубена во зелените очи (видете погоре), прилично лице, височина и долги масти убави нозе како што е видено подолу.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството Дани Кебалос Плус Untold Биографија факти
Факти за сопругата Лука Модриќ.
Факти за сопругата Лука Модриќ.

Срамежливиот Модриќ се ожени со Вања Босниќ во мај 2010 година во хрватскиот главен град Загреб по четири години врска. Неговиот соиграч во тоа време, Ведран Чорлука, беше неговиот кум.

Нивниот брак беше брзо благословен со плодот на утробата. Нивниот прв син, Ивано, е роден на 6 јуни 2010. Нивната ќерка, Ема, е родена на 25 април 2013. Нивната втора ќерка, Софија, е родена на 2 октомври 2017.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Тони Кроус Плус Неоптоварени факти за биографијата

Вообичаено, Модриќ живее мирен семеен живот, благодарение на неговиот повремен почеток. Тој верува дека треба да се гледа како фудбалер, а не славна личност или модел.

"Јас само се обидувам да го направам најдоброто што можам на фудбалскиот терен. Јас не сум модел или нешто. Јас сум фудбалер ", овие зборови на а Реал Мадрид Легенда кој ги вкорени нозете на земја. Единственото нешто што го надминува фудбалот во главата на Лука е неговото семејство. За него, станува збор за двајцата Ф- Фудбал и семејство.

Лука Модриќ Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -ФАРЕ „Евро 2016 бегалец XI

Модриќ, се разбира, не е сам во тоа што процветал низ катастрофа и тешкотии да стане фудбалер што подоцна станал. Другиот фудбалер, како што се гледа подолу, исто така, беа бегалци.

ПРОЧИТАЈ
Кристијано Роналдо за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Неодамна, антидискриминационата фудбалска мрежа позната како 'FARE' составија состанок на играчи кои порано биле бегалци за да го прослават "Светски ден на бегалците".

Тимот, исто така, ги вклучува и брачните другари Гранит и Taulant Џака, Кристијан Бентеке, Нани и Модриќ.

Тие се сметаат за најактивен учесник во светот кој остава сè зад себе за да го прослави "Светски ден на бегалците".

Лука Модриќ Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Тој го обожаваше Роналдо од рана возраст

Модриќ имаше меко место, не за CR7, туку повеќе Роналдо Луис Назарио де Лима. Хрватот своевремено тврдеше

ПРОЧИТАЈ
Рајан Sessegnon Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

"Растејќи се, моите први парчиња за бричење имале слика на Роналдо на нив. Јас бев производ на Најк и ги сакав. Го сакав Роналдо. Стариот Роналдо! И ги носев тие шинпади со години. Откако бев мало дете, кога почнав да свирам професионално во босанската Лига. Имаше многу солзи пред да ги дадам на некој како подарок. "

Можеби тоа е од Бразилецот Роналдо дека Модриќ научил како да го остри макотрпната моќ.

ПРОЧИТАЈ
Карло Анчелоти Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Лука Модриќ Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Кога сè беше окупирано во Вајт Харт Лејн

Работите конечно се смирија со љубовниот живот на Модриќ во главниот град на Шпанија. Беше Тотенхем кој сѐ уште се чувствуваше горчлив за инцидентите што некогаш ја следеа неговата сага за трансфер на шпанскиот гигант.

ПРОЧИТАЈ
Матео Ковачиќ за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Хрватот кој го напушти клубот во Северна Лондон беше многу непријатно зашто двете партии би сакале. Тоа навистина се случило. Во летото 2012, Модриќ јасно стави до знаење дека сака потегот Реал Мадрид но Тотенхем можеби беше разбирливо, не сакаше да го остави нивниот starвезден човек да замине.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Родриго Морено Плус Недолгарни факти за биографија

Клубот беше непопустлив што Мадрид мора да плати 40 милиони фунти да ги обезбеди своите услуги и, со Тотенхем индиректно блокирајќи го овој потег, Модриќ одби да тренира, што значи Андре Вили-Боас и компанијата мораа да му парираат двенеделни плати што изнесуваше £ 80,000. Тој го платил и сè уште одбивал да тренира. Ова беше кога Тотенхем се откажа и го иницира трансферот.

ПРОЧИТАЈ
Рафаел Варан Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Модриќ на крајот направил прекинувач за £ 30 милиони, но огорченоста ја потрошила Тотенхем верен.

Лука Модриќ Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -За што ќе биде запаметен

Лука ќе биде запаметен за следните атрибути кога конечно ќе се повлече.

  • За тоа што е најдобриот модерен играч од средниот ред на денешницата.
  • За неговите брзи и креативни способности за играње игри.
  • За неговата голема визија на теренот.
  • За да може да го смени текот на играта со дефинирани поминувања и соло, напори за долг дострел.
  • За да можете да играте со двете изведби.
  • За неговото брзо и навредливо позиционирање надвор од топката.
  • За неговата способност да ја пренесе топката точно на долги или кратки растојанија.
  • Конечно, за да се биде господар на „Пред-асистенција“.

Проверка на факти

Ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба, Контактирајте не!

ПРОЧИТАЈ
Карло Анчелоти Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Зачленете се
Известување за
3 коментари
Најновиот
Најстарите Најмногу гласаа
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари
ПОНЕДЕЛНИК БЛАГОДАРНОСТ
пред 1 година

Коментари: Лука Модрик е многу добар играч

DENI
пред 2 години

Другите работи се многу жални кога луѓето во Хрватска треба да го сокријат своето потекло кои се нивни родители или баба и дедо и какво потекло и култура се. Јазикот постојано се менува за да биде различен од српските, босанските деца во училиштата, во градинките, им се вели да зборуваат на владата не како што бабите и дедовците или родителите зборуваат дома. Сите сакаат кога Хрватска игра во црвено-бел дрес. Но, Хрватска избра да има маичка од црни и светли црни бои што претставува темна приказна за минатото од 1940-тите и 1990-тите. Што ако Италија сака да игра... Прочитај повеќе "

DENI
пред 2 години

ПРИКАЗНИКОТ Е АКУРАТЕТАТ ЛУКА Е ХРВАТСКО ОД ПАТНА ПАРИ И Е МНОГУ ПОСТОЕНА КОГА ГО ГОЛЕМИ СВОЈОТ ГрандФАТЕР. ПРОТИВ Е СЕ МОЕ ДА ГО ГУБИРАМЕ ГО РОДОВОТ ВО ADИВОТ ВО 90-тите години, ПОД СИТЕ 40-ти години СЕРВИСКИОТ АГГРЕСИОН, КАКО ОБРАЗОВАНИЕ ВО ПРИКАЗНАТА. СЕКОЈ НЕГОВЕТЕ МОЈОТ Е СРБИЈАН И ВО ВТОРНА СВЕТСКА ВОЈНА ВО 40-тите МИТЕРИ СЕМЕЈНИТЕ ПОЛОВНИ ЧЛЕНОВИ НА СЕМЕЈСТВОТО КРИЛИ ОД ХРВАТСКА АРМИЈА. КРАЈИНА СРБС СЕ СЛУЧУВА ТОА БИДЕ АГЕРЦИЈА НА СЕРВИСКИТЕ НА ЛЕКОВИ И САКАТЕ КОРАТИЧНА АРМИЈА ВО ВТОРИОТ СВЕТ ВО XNUMX-тите УБИНАЛНИЦИ ПОВЕЕ ОД ПОВЕЕ НА МИЛИОН... Прочитај повеќе "