Лука Јовиќ за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

0
1528
Лука Јовиќ за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти од Л.Б.
Лука Јовиќ за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти од Л.Б.

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј позната како "Српски Фалкао". Нашата приказна за детството Лука Јовиќ плус нераскажаните факти за биографијата донесуваат целосна сметка за значајни настани од неговото детско време до денес.

Приказ за детството на Лука Јовиќ - Од детството до денес
Приказ за детството на Лука Јовиќ - Од детството до денес

Во анализата се вклучени неговиот рано живеење, семејното потекло, образованието / кариерата, раниот живот во кариерата, патот до слава, доказ за слава, живот на врска, личен живот, семеен живот и факти за живот итн.

Да, секој знае за неговите инстинкти пред цел, оној што го претвори во еден од најпосакуваните фудбалери во европскиот фудбал. Сепак, само неколкумина фудбалски навивачи ја сметаат биографијата на Лука Јовиќ, која е доста интересно. Сега без понатамошно разбирање, да почнеме.

Приказната за детството на Лука Јовиќ Плус Непромислена биографија Факти- Почетокот на животот и семејството

Лука Јовиќ е роден на 23rd ден на декември 1997 на неговата мајка, Светлана Јовиќ и таткото, Милан Јовиќ (поранешен фудбалер) во градот Бијељина, Босна и Херцеговина.

Јовиќ израснал во многу сиромашен дом со своите родители и сестра во руралното село Батар, кое е 14 милји јужно од Бијељина. Пред неговото раѓање, неговите родители и членови на целото семејство доживеаја првична провокација и преземање на 1990 која се случи во Бијељина, Босна и Херцеговина.

Семејната позадина на Лука Јовиќ
Лука Јовиќ Семејството и сограѓаните еднаш претрпеа провокации во почетокот на 1990.

Оваа нестабилност на Босна и Херцеговина ги спречи фудбалерите да имаат успешна кариера, а таткото на Лука Јовиќ беше на крајот. За жал, Милан Јовиќ доби само можност да игра аматерски фудбал со Партизан Белград, кој понуди мал приход за неговото домаќинство.

Растејќи, немаше играчки или игри, само фудбал што Јовиќ го удри и играше со татко му. Таткото на Лука Јовиќ, Милан во одреден момент во својата бавна кариера одлучи да продолжи да ги живее своите соништа преку својот син.

Приказната за детството на Лука Јовиќ Плус Непромислена биографија Факти- Образование и градење кариера

Имајќи љубовен татко и мајка што поддржува фудбал, беше природно само љубовта кон прекрасната игра да се влее во младата Лука Јовиќ, која секогаш беше видена како има излети со татко му. Милан го охрабри својот син да се фокусира на фудбалското образование со надеж дека ќе му помогне да продолжи да ги живее своите невидени соништа.

Лука Јовиќ - Образование и градење кариера. Кредит на ИГ
Лука Јовиќ - Образование и градење кариера. Кредит на ИГ

Лука Јовиќ беше запознаен со играта на возраст од 5 во 2002, годината кога неговата страст кон фудбалот го гледаше како го компромитира своето образование благодарение на можноста да започне кариера.

Во 2004, среќата Лука по успешно судење доби шанса да ја положи својата кариера основа во престижниот Мини Максi. Ова е развојна лига во Белград за деца на возраст помеѓу 4 и 12. Пред патувањето да го има својот прв натпревар, татко му Јович го научи како да работи со двете нозе. Иако Јовиќ првично се залагаше за десната нога, сепак научи да ја погоди топката исто толку сигурно со левата страна.

Приказната за детството на Лука Јовиќ Плус Непромислена биографија Факти- Рано кариерен живот

Талентот на Лука Јовиќ беше евидентен токму од неговиот прв натпревар во лигата. Дали знаеше?… Тој постигна хет-трик во својата прва игра, подвиг кој ги виде директорите на клубот ветувајќи дека ќе му понуди пари на својот татко за да го охрабри неговиот син да постигне повеќе голови.

Милан Јовиќ беше понуден € 50 за секоја цел што синот го постигна. Тој, исто така, им плаќал патни трошоци на динарите 2000 што ги направил за да ја доведат Лука од своето родно село во Белград. Сите овие беа направени, бидејќи неговиот син беше сметан за највреден играч.

На една од игрите на Јовиќ, каде што ги треснал целите, го добил Тома Милиќевиќ, разузнавач на црвената ѕвезда, кој го повикал на судење со Црвена ѕвезда во Белград. Лука Јовиќ помина со летни бои и тој се приклучи на клубот. Подолу е фотографија од него во боите на клубот.

Лука Јовиќ, рано кариера
Лука Јовиќ, рано кариера

Пред да се приклучи на клубот, таткото на Јовиќ еднаш го зеде за да тренира со Партизан, клуб за кој играл, за што лобирал да го потпишат Јовиќ. Партизан му понуди на Милан 200 евра месечно за неговиот син Лука Јовиќ да си игра со нив, но тој се премисли и инсистираше на тоа дека неговото мало момче ќе остане со Црвена ѕвезда.

Приказната за детството на Лука Јовиќ Плус Непромислена биографија Факти- Пат до слава приказна

Јовиќ продолжи да блесне во младинските тимови и брзо се сметаше за чудо за иднината. Растејќи се во тинејџер, почна да го идолизира Ибрахимовиќ и Радамел Фалкао. Дали знаеше?… Јовиќ еднаш ги напишал имињата на неговите идоли во загради по свој на профилот на Фејсбук.

На 28 Мај 2014, на возраст од 16 години, Јовиќ го направи своето професионално деби со Црвена Ѕвезда. Во почетокот на својата професионална кариера, тој го прекрши рекордот на Дејан Станковиќ како најмлад стрелец во натпреварот во историјата на клубот.

Патот на славата на Лука Јовиќ. Кредит за RedStar и IG
Патот на славата на Лука Јовиќ. Кредит за RedStar и IG

Овој импресивен подвиг ги виде клубовите низ цела Европа, гледајќи го својот потпис. Точка на одлучување дојде во февруари на 2016 кога Јовиќ одлучи да премине на нови пасишта. Фудбалската ѕвезда на 18 го направи својот прв голем потег во кариерата кога се приклучи на португалските гиганти Бенфика.

Кога ќе дојде тешко:

Додека Јовиќ беше во Бенфика, имаше извештаи од Фудбал Ликс, кои изложија интерес за договорот на Јовиќ, дел од вестите што ја деморализираа младата ѕвезда. Подоцна, Јовиќ почна да стагнира во развојот и ова предизвика многу вознемиреност за младиот фудбалер.

Патот на славата на Лука Јовиќ - Кога ќе дојде тешкото. Кредит на ИГ
Патот на славата на Лука Јовиќ - Кога ќе дојде тешкото. Кредит на ИГ

"Имав ментални проблеми, имав носталгија и направив сериозни грешки".

рече Јовиќ во Breakingtelines извештај. Српскиот напаѓач, кој еднаш отиде од рекордот на првите редови во Црвена Ѕвезда, се здоби со понижување за да игра за Бенфика Б во Втората лига.

По речиси заборавени во Европа, еден клуб стоеше покрај него во нивното постојано барање за српскиот. Тоа беше германскиот клуб Ајнтрахт Франкфурт кој конечно го спаси Јовиќ од кошмарот на неговата магија на Бенфика. Клубот го прифати на позајмица и подоцна го направи својот договор постојан.

Приказната за детството на Лука Јовиќ Плус Непромислена биографија Факти- Стани за слава приказна

По извонредната втора сезона во Германија, корените и брзиот напред се стекнаа со својата форма и станаа составен дел од првиот тим во Ајнтрахт Франкфурт. Јовиќ стана познат како оној кој ја удира топката со двете нозе. Тој стана благословен со вродено чувство на тајмингот, оној што ги донесе прекрасните цели и гигантските прослави.

Лука Јовиќ воскресна за слава. Кредит за Playingfor90
Лука Јовиќ воскресна за слава. Кредит за Playingfor90

Јовиќ претрпел метеорски пораст на истакнатост, што го натерало да стане од најжешките и најмладиот имот во Европа. Ттој српски напаѓач, кој Реал Мадрид тропа на неговите врати, стана висок и силен и не е подготвен да ја однесе ногата на педалите за гас. Остатокот, како што велат, сега е историја.

Приказната за детството на Лука Јовиќ Плус Непромислена биографија Факти- Животен однос

Со подигнувањето на славата на Јовиќ, сигурно е дека неговите навивачи сигурно ќе го поставуваат прашањето за горење. Која е девојка на Лука Јовиќ, сопруга или како што некои би ја нарекле, ВАГ ?.

Лука Јовиќ е во врска со Анџела Маниташевиќ од деновите на младинската кариера со Црвена Ѕвезда во Белград. Подолу е фотографија на љубовни птици за време на нивната рана врска.

Лука Џовиќ Односи со животот - нераскажаните факти
Лука Џовиќ Односи со животот - нераскажаните факти

Судејќи според нивната фотографија погоре и онаа подолу, очигледно е дека Анџела Маниташевиќ може да биде постара од нејзиниот маж. Кој се грижи!! Впрочем, вистинската љубов е важна, а возраста е само број.

Анџела Маниташевиќ и Лука Јовиќ
Анџела Маниташевиќ и Лука Јовиќ

Лука Јовиќ е познат по прикажувањето на ескапите од него и неговата девојка Андјела Маниташевиќ на социјалните медиуми. Без сомнение, и двете уживаат цврст однос кој е изграден на пријателство.

Анџела Маниташевиќ и Лука Јовиќ сакаат да имаат квалитетни исходи за време
Анџела Маниташевиќ и Лука Јовиќ сакаат да имаат квалитетни исходи за време

Фактот што и двајцата љубовници веќе подолго време датираат, не остава сомнеж дека свадбата може да биде следниот формален чекор за нив.

Приказната за детството на Лука Јовиќ Плус Непромислена биографија Факти- Личен живот

Запознавањето со личниот живот на Лука Јовиќ ќе ви помогне да добиете целосна слика за него. Отпочнувајќи, Јовиќ има отворен ум. Тој е многу оптимист, ентузијаст и сака промени. Јовиќ е способен да ги трансформира своите мисли во конкретни акции и ќе направи нешто за да ја оствари својата кариера и лични цели.

Фудбалските играчи, исто како што ние во LifeBogger ги сакаме нашите домашни миленици и Лука Јовиќ, не е исклучок. Дури и ти постои изрека дека таму не е лојалност во модерната игра, не го зема предвид односот што го споделуваат меѓу Јовиќ, неговите кучиња и мајмуните.

Лука Јовиќ факти за личен живот
Лука Јовиќ факти за личен живот

Приказната за детството на Лука Јовиќ Плус Непромислена биографија Факти- LifeStyle Life

Јовиќ е ценет на £ 49.50 m, што буквално значи дека тој е милионер фудбалер. Сепак, судејќи според неговата сметка за социјалните мрежи, тој е тип на фудбалер кој троши пари за луксузни патувања на копно и вода.

Лука Јовиќ Lifestyle
Лука Јовиќ Lifestyle

Сепак, Јовиќ не се забележува од неколку прилично импресивни автомобили, алкохол, канџи и девојки. Тој е паметен во управувањето со своите пари за оние аспекти на животот.

Приказната за детството на Лука Јовиќ Плус Непромислена биографија Факти- Семеен живот

Говорејќи за семејното потекло на Лука Јовиќ, тие ги имаат своите корени од Југославија, кои по Втората светска војна провалиле во шест републики, од кои едниот е Босна и Херцеговина. Таткото на Лука Јовиќ Милан, роден во 1975, беше поранешен левичар на фудбалскиот клуб Партизан кој се наоѓа во Србија.

Таткото на Лука Јовиќ - Милан Јовиќ
Таткото на Лука Јовиќ - Милан Јовиќ. Носталгија

За разлика од неговиот син Лука, Милан никогаш не постигнал многу добри висини во својата кариера. Тој одигра само натпревари на 82 во својата сениорска кариера освојувајќи ја Премиер лигата во годината 2000 пред да ги закачи чизмите во 2003.

Милан Јовиќ и неговата сопруга Светлана претпочитаат да живеат во средната класа во Србија и покрај богатството на неговиот син од фудбалот. Оваа информација дојде кога германски BILD весникот еднаш отиде во потрага по траги за семејниот дом на Лука Џовиќ во Србија. Тие го откриле неговиот татко и нивниот семеен статус од средната класа.

Таткото на Лука Јовиќ - Папа Милан
Таткото на Лука Јовиќ - Папа Милан. Кредит за слика

За време на интервјуто со Блед, Милан Јовиќ откри дека некогаш ја измамил својата сопруга, Светлана за кариерата на својот син и се задолжил во процесот. Денес таткото, мајката, сестрата и роднините на Јовиќ ги искористиле придобивките од ризикот што го презел раководителот на семејството.

Приказната за детството на Лука Јовиќ Плус Непромислена биографија Факти- Неостварени факти

Дали знаеше?… Ноември 2015 беше тежок месец за семејството на Лука Јовиќ. Ова беше време кога семејството страдаше од ракетерот од Лозница (град во Србија) кој му се закануваше на Лука Јовиќ дека ако не му плати пари, ќе "скрши нозете".

Лука Јовиќ Нераскажани факти
Лука Јовиќ Нераскажани факти. Кредит на YouTube и IG.

Осомничениот бил уапсен откако родителите на Јовиќ го известиле случајот до полицијата, која одвоила време да го испита и да го обвини за виновникот.

Дали знаеше?… Лука Јовиќ некогаш имаше несреќен случај со неговиот автомобил "Мерцедес" во градот Патковча, во близина на неговото родно место во Бијељина во Босна и Херцеговина. Во несреќата, Лука Јовиќ беше повреден, но веднаш се спаси по некоја брза интервенција.

Лука Јовиќ некогаш имаше несреќа
Лука Јовиќ некогаш имаше несреќа. Кредит за Fenix.

Дали знаеше?… Јовиќ има тетоважа на градите, оној што ги чува навивачите да се прашуваат што значи неговата тетоважа.

Лука Јовиќ факти за тетоважа
Лука Јовиќ факти за тетоважа

Па, тоа изгледа како слика на Исус што ја одразува неговата христијанска православна религија, која е најзастапена во Србија. Јовиќ прв ја откри оваа тетоважа за време на Светското првенство во фудбал на 2018 во Русија.

Дали знаеше?… Јовиќ е најмладиот играч кој постигна пет гола во единствената игра во Бундеслигата. Рекорден претходно одржан од Роберт Левандоски. Подолу е видео од неговите рекордни пет гола во еден натпревар.

Приказната за детството на Лука Јовиќ Плус Непромислена биографија Факти- Видео резиме

Ве молиме видете подолу, резиме на видео на YouTube за овој профил. Љубезно Посетете и напишете на нашите YouTube канал за повеќе видеа.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детството Лука Јовиќ плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точноста и правичноста. Ако најдете нешто што не изгледа добро, ве молиме да го споделите со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и ќе ги почитуваме вашите идеи.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде