Лионел Меси приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Лионел Меси приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Нашата биографија за Лионел Меси ви раскажува факти за неговата приказна од детството, раниот живот, семејството, родителите, сопругата, децата, нето вредноста, начинот на живот и личниот живот.

Накратко, ви доставуваме значајни настани во патувањето на Лео кон ardвездата. Спасувачот започнува од раните денови до кога се прослави. За да го разгорите вашиот апетит за автобиографија, еве лулка за кревање галерија - совршено резиме на биографијата на Лионел Меси.

Биографијата на Лионел Меси.
Биографијата на Лионел Меси.

Да, јас и ти знаеме дека навивачите го споредуваат со Легендарниот Кристијано Роналдо, на омилената тема - Кој е КОЗА во фудбалот. И покрај признанието, сфаќаме дека само неколкумина ја видоа деталната, но сумирана верзија на животната приказна на Лионел Меси. Сето тоа го имаме варено за вас. Сега, без понатамошно разочарување, да започнеме.

Приказна за детството на Лионел Меси:

За почетниците во Биографијата, прекарот - ФОТОМСКИОТ ПОГ - останува неговиот омилен монитор. Лионел Меси е роден на 24-ти јуни во 1987 година од неговата мајка Селија Марија Кучитини и таткото Хорхе Хорасио Меси во градот Росарио, Аргентина.

Запознајте ги родителите на Лионел Меси. Го гледаме како држи топка и седи близу до неговата мајка. Исто така, неговата мала сестра Марија Сол. Таа наоѓа утеха на грбот на Тато.
Запознајте ги родителите на Лионел Меси. Го гледаме како држи топка и седи близу до неговата мајка. Исто така, неговата мала сестра Марија Сол. Таа наоѓа утеха на грбот на Тато.

Доколку не сте знаеле, Лионел Меси е третото од четири деца родени од неговиот татко, менаџер на фабрика за челик и мама, кои некогаш работеле во работилница за производство на магнети во Аргентина.

Ла Пулга порасна во Росарио, најголемиот град во централната аргентина провинција Санта Фе. Раните години ги помина претежно покрај неговите тројца браќа и сестри. Зборувајќи за неговите роднински врски, најстариот брат на Меси е Родриго. Матијас Мес е негов непосреден постар. И на крај, неговата помлада сестра е Марија Сол Меси.

Запознајте ги браќата и сестрите на Лионел Меси - Родриго Меси (крајно десно), Матијас Меси (средина) и Марија Сол Меси (неговата единствена сестра).
Запознајте ги браќата и сестрите на Лионел Меси - Родриго Меси (крајно десно), Матијас Меси (средина) и Марија Сол Меси (неговата единствена сестра).

Семејство на Лионел Меси:

Легендата на Барселона потекнува од тесно домаќинство, lovingубител на фудбал. Од гледна точка на трошоците за живот, Хорхе и Селија Марија некогаш претрпеа недостаток кон крајот на 1980-тите години на минатиот век, поради огромната стагнација во Аргентина.

Тогаш, мајка и тато на Лионел едвај можеа да го издржуваат своето семејство со среден приход.
Тогаш, мајка и тато на Лионел едвај можеа да го издржуваат своето семејство со среден приход.

Неколку години по раѓањето на Меси, јужноамериканската земја беше на работ на економски колапс. Ова се должи на неможноста на Аргентина да го плати својот долг. Поради оваа причина, хиперинфлацијата, девалвацијата на пезосот и немирите станаа редот на денот.

Семејството на Лионел Меси беше меѓу жртвите на оваа економска криза, која ги потресе скоро сите домаќинства од средната класа. Вистината е, Хорхе и Селија Марија, заедно со уште три милиони Аргентинци, се бореа со работата.

Потекло на семејството Лионел Меси:

Прво и основно, атомската болва е повеќе европјанин отколку аргентинец. Ова е затоа што неговите баби - Антонио, Селија-Оливера, Роза Марија и Еузебио не се од оваа земја во Јужна Амрејка.

Семејно потекло на Лионел Меси.
Семејно потекло на Лионел Меси.

Лионел Меси има италијанско и шпанско потекло од страната на неговиот татко преку неговите баба и дедо по татко - Еузебио Меси и Роза Марија Перез. И баба и дедо некогаш биле имигранти во Аргентина. Тие имаат семејни корени проследувани во северниот централен Јадрански регион Марке во Италија и Каталонија.

Лао има само италијанско потекло од страната на неговата мајка преку неговите баба и дедо по мајка - Антонио и Селија Оливеира Кучитини.

Лионел Меси нераскажана фудбалска приказна:

Растејќи во цврсто плетено семејство, lovingубител на фудбалот, Ла Пулга од рана возраст разви страст за играње фудбал. Тогаш, тој играше постојано со неговите постари браќа, Родриго и Матијас. Дури и неговите братучеди, Максимилијано и Емануел Бјанкуки (кои подоцна станаа професионални фудбалери) играа со него.

Кој го откри талентот на Лионел Меси?

Младиот бил на возраст од четири години кога неговата баба видела што прави theвезда на фудбалот. Селија Оливеира Кучитини пронајде незаменлива судбина кај малото момче. Тоа беше нешто неспоредливо дури и вие неговите постари браќа, Родриго и Матијас, го научивте како да ја шутира топката.

Во тоа време, само една жена во целиот свет знаеше дека ова мало момче ќе стане КОЗА на Фудбал.
Во тоа време, само една жена во целиот свет знаеше дека ова мало момче ќе стане КОЗА на Фудбал.

Меѓу сите во семејството, Селија Оливеира Кучитини беше единствената, во тоа време, која сакаше да го види Меси како фудбалер. За таа цел, таа лично го однесе детето на неговиот прв фудбалски тренинг во локалниот фудбалски клуб Грандоли. Додека беше таму, Селија Оливеира Кучитини го натера својот внук со зборовите:

„ЛАЈОНЕЛ,. ЕДЕН ДЕН, BEЕ БИДЕТЕ НАЈДОБРИОТ ФУДБАЛСКИ ВО СВЕТОТ “,

Толку голема беше поддршката на бабата Селија Оливеира. Таа не само што ги убеди родителите на Меси да му го купат првиот пар фудбалски чизми, туку и го задолжи тогашниот тренер на локалниот клуб да го вклучи нејзиниот внук во составот на натпреварот.

Грандоли тест:

Меси и неговото семејство еднаш дојдоа да го следат натпреварот каде што играше група момчиња - нешто над неговата возраст. Целото негово домаќинство беше исто така таму за да ги гледа Родриго и Матијас, кои исто така беа вклучени во играта НО НЕ Лионел.

На тој натпревар, тренерот Салвадор Апарисио забележа дека е понизок играч. За да го комплетира својот тим, тој му рече на малиот изглед Лео Меси да дојде да игра со неговите поголеми момци. По многу убедување од неговите родители, се придружи и Ла Пулга.

Првиот пат кога топката дојде до Лионел, тој само дозволи да помине покрај него. Вториот пат, тој го контролираше тоа и почна да бега преку теренот, дриблинг покрај сите што го минуваат неговиот пат - дури и неговите големи браќа.

Од тој момент на брилијантност, тој веднаш стана дел од тимот на Салвадор Апарисио. Работејќи за неговиот прв тренер, Лионел стана клучен во помагањето на неговиот тим да го освои својот прв трофеј. Ете, Атомската болва ги држи првите почести на неговото име.

Само погледнете ги неговите мали нозе - особено десните со лузна. Вистината е, Меси крвареше за фудбал уште од четиригодишна возраст.
Само погледнете ги неговите мали нозе - особено десните со лузна. Вистината е, Меси крвареше за фудбал уште од четиригодишна возраст.

Рана кариера со ellуелс Олд Бојс:

Опишан како некој со натприродни способности, тренерот Апарисио вети дека ќе го одведе Меси на поголема академија за да може да направи легенда од локалното дете. Во тоа време, таткото на Лионел, Хорхе, волонтираше да стане негов тренер - сето тоа во име на обезбедување пасторална грижа за неговиот син.

Доживотен поддржувач на Newуелс Олд Бојс - заедно со неговото семејство - Меси се приклучи на клубот Росарио кога имал шест години. Болно, токму во времето кога се обидуваше да се реши со ellуел, почина неговата баба Селија Оливеира Кучитини. Да не заборавам, ова е жената која го откри неговиот талент.

Справување со тагата - Смртта на неговата баба:

На Меси му беше тешко да се справи со смртта на некој што се избори за да го внесе во фудбалот. Нејзината смрт се случила непосредно пред неговиот единаесетти роденден. Од поразот, Аргентинецот започна да ги слави своите голови гледајќи нагоре и покажувајќи кон небото - сето тоа во чест на неговата баба.

За шест години играше за ellуелс, тој постигна скоро 500 голови. Всушност, Лионел беше член на група момчиња наречена „Машина од ’87“. Ова беше речиси непобедлива младинска страна чиј прекар потекнуваше од нивната година на раѓање - 1987 година.

Погледнете колку беше мал Лионел. Тешко дека можевте да го забележите меѓу Машините од 87.
Погледнете колку беше мал Лионел. Тешко дека можевте да го забележите меѓу Машините од 87.

Фановите ја знаеја оваа група момчиња редовно да забавуваат гужви. Тие изведоа трикови со топка за време на полувремето на домашните игри на нивниот прв тим. До денес, Машината на 87 сè уште одржува група WhatsApp и се надева на Лионел како нивен водач.

Приказна за болеста на Лионел Меси:

По смртта на неговата баба, Лав престанал да расте. Во тоа време, иднината на младиот човек како професионален играч стана загрозена.

Всушност, сите во неговото домаќинство, вклучително и стручниот штаб на ellуел, се загрижија за неговиот застој. Видоа како Лионел изгледа како Dуџе кога го споредуваат со неговите соиграчи од истата возрасна група.

Болеста со недостаток на хормонот за раст го направи Лионел да изгледа толку помал од неговите колеги.
Болеста со недостаток на хормонот за раст го направи Лионел да изгледа толку помал од неговите колеги.

Препознатливо помал, лекарите на крајот му дијагностицираа на Меси дека страда од болест со недостаток на хормон за раст. Ова беше она што го ограничи неговиот раст. Навистина, на неговиот татко му беше тешко да ги задоволи неговите континуирани сметки за медицината. Тогаш, здравственото осигурување на Хорхе Меси можеше да покрие само две години третман со хормон за раст, кој чинеше околу 1,000 УСД месечно.

Во обид да поддржат, Newуел се согласи да даде придонес, но подоцна се откажа од ветувањето за сиромашниот Меси. Богот на фудбалот интервенираше кога неговите баби и дедовци (од страната на неговиот татко) кои живееја во Каталонија добија начин да се лекуваат со ФК Барселона.

Биографија на Лионел Меси - Приказна за патот до славата:

Нивната потрага да добијат клуб кој ќе му помогне во лекувањето на неговата болест, бабите и дедовците на Лионел Меси - Еузебио Меси и Роза Марија Перез - имаа среќа да убедат истакнат член на управата на ФК Барселона.

На 13-годишна возраст, ФК Барса му понуди на Меси шанса да ги покрие неговите сметки за клубот. Ова се случи откако Еузебио и Роза им раскажаа приказни за нивниот внук кој има слични таленти со легендарниот аргентински фудбалер - доцна Диего Марадона.

Отпрвин, директорот на тимот на ФК Барса, Чарли Рексач, брзо се наметна да го потпише. За жал, бордот на директори на Барселона одби. Ти во тоа време, фудбалските правила не дозволуваа европски клубови да потпишуваат странски играчи на возраст на Лео.

Приказната за договорот за салфетка на Лионел Меси:

На 14 декември 2000 година, ellуелс Олд Бојс упати ултиматум Барселона да ја докаже својата посветеност кон Меси или во спротивно има шанса да го изгуби. На тој кобен ден, Карлес Рексач - додека брзаше да го испочитува крајниот рок - и без хартија при рака, го потпиша договорот на Лионел Меси на салфетка.

Овој човек влезе во историјата со тоа што се спротивстави на желбата на клубот да го ангажира Лионел Меси. Користењето салфетка за да го направите тоа е едноставно бесценето.
Овој човек влезе во историјата со тоа што се спротивстави на желбата на клубот да го ангажира Лионел Меси. Користењето салфетка за да го направите тоа е едноставно бесценето.

Ран живот во Шпанија:

Во февруари 2001 година, семејството на Лионел Меси ги зеде куферите и се пресели преку Атлантикот за да создаде нов дом во Шпанија. Целото домаќинство живеело во стан во близина на Камп Ноу.

За жал, Лионел Меси - во неговата прва година - ретко играше со неговите колеги од академијата во ФК Барса, поради трансфер конфликт помеѓу Newуелс Олд Бојс и клубот од Каталонија.

Всушност, на Лео му беше дозволено да игра само пријателски и во каталонската лига. Без многу фудбал, сиромашното момче се бореше да се интегрира. Да биде работата најлоша, тој дури стана порезервиран - воопшто не беше подготвен да зборува. Лионел беше толку тивок што неговите соиграчи првично веруваа дека е нем.

Домашна состојба и повторна интеграција:

Членовите на потесното семејство на Лионел Меси, освен неговиот татко, беа на ограничен престој во Шпанија. Како одминуваше времето, момчето започна да страда од дома. Оваа болест настанала откако неговата мајка се вратила во Росарио со Родриго, Матијас и Марија Сол. Сиромашниот Лав останал во Барселона со татко му и другите далечни роднини.

Еве Лионел ... прашувајќи го Богот на фудбалот; Кога ќе ми помогнеш?
Еве Лионел… го прашува Богот на фудбалот; Кога ќе ми помогнеш?

После една година чекање да играат добар фудбал со Ла Масија (младинска академија на Барса), Меси во февруари 2002 година доби ОК да се запише во Кралската шпанска фудбалска федерација (РФЕФ).

Играјќи во сите нивни натпреварувања, тој се спријателил со своите соиграчи, меѓу кои и Сеск Фабрегас Gerard Piqué.

Дали знаевте?… Овие три момчиња беа најдобри пријатели за време на раните денови на Барса.
Дали знаевте?… Овие три момчиња беа најдобри пријатели за време на раните денови на Барса.

Медицински третман, збогување со најдобрите пријатели и олимписки триумф:

Завршувајќи го третманот со хормонот за раст на 14-годишна возраст, тој стана составен дел од тимот на Барби за соништа. Ова беше страна обележана како најголема младост на Барса досега.

Во времето кога Меси само што започна да игра постојано, тој доби понуда да премине во Арсенал. Неговиот пријател - Сеск Фабрегас - отиде да им се придружи на Топџиите. Гарар Пике наскоро замина во Ман Јунајтед. Лионел одби да замине, наместо да избере да остане во Барселона.

Лео го објави своето име на светот во 2005 година за време на Светското првенство за млади во ФИФА. Тој го заврши турнирот со Златна топка, Златна копачка и златен олимписки медал.

Биографија на Лионел Меси - Успешна приказна:

Враќајќи се назад со Барса, тој брзо напредуваше низ редовите на клубот - привлекувајќи ги погледите на Франк Рајкард, кој го натера да стане стабилен со постариот тим на клубот. После првиот тренинг со големите момчиња, Роналдињо наскоро се спријатели со Меси.

Фактот што легендата на бразилскиот фудбал го нарече „помал брат“ ја олесни транзицијата на Лионел во првиот тим кој имаше познати играчи како Самуел Ето.

Дали знаевте?… Лионел дебитираше со првиот тим на ФК Барселона за време на пријателскиот натпревар против Jозе Мурињо Порто. Импресивниот перформанс на играта му донесе позитивен рејтинг од спортски писатели и фанови. Од тогаш, Лео имаше многу успешни сезони, подвиг што му донесе повеќе од 34 трофеи за Блауграна.

Од неговото слава, фудбалската легенда е добитник на наградата Светски играч на годината - за рекорд шест пати. Бидејќи Лионел направи толку многу - произведе толку многу магични моменти - освои толку многу трофеи, постигна толку многу голови, тој сега се нарекува ПОГОТ на Фудбалот.

Да ја каже вистината, Лионел Меси е едноставно невозможен да се замени. Остатокот, како што велиме, од фудбалската легенда, секогаш ќе биде историја.

Ionубовна приказна на Лионел Меси со Антонела Рокузо:

Инспириран од концептот за душичко срце, Аргентинецот има неверојатна приказна за животот во врска. Назад во 1990-тите години на минатиот век - во неговиот роден град Росарио - Лео природно стана неразделен од Антонела Рокузо. Во овој дел, ќе ви кажеме како ја пронашле loveубовта.

Двете души се запознаваат преку едно момче, пријателот од детството на Аргентинецот Лукас Скаagа. Тој е братучед на Антонела Рокузо. Лукас Скаliaа (сега фудбалер) е во иста возраст со Лео. Тогаш момчињата се забавуваа кога играа на плажата Росарио.

За време на еден од таквите забавни детски денови - токму во 1992 година - Лионел ја пронајде својата идна сопруга. Од тој момент, Антонела Рокузо и Лео ветија дека ќе бидат едни со други - дури и толку мали колку што беа. Имаме тука, рани докази за - веројатно - денот кога се сретнаа и двајцата.

Само погледнете ги двете loveубовни птици. Нивните судбини беа веќе напишани.
Само погледнете ги двете loveубовни птици. Нивните судбини беа веќе напишани.

На првиот ден од состанокот, Меси го праша неговиот пријател Лукас Скаagа „Кој е тој?“. Тој одговори… „Таа е моја братучетка!“ Лав подоцна (на деветгодишна возраст) и напишал на осумгодишната Антонела loveубовно писмо во кое извикал:

„ЕДЕН ДЕН, ТИ И Јас ќе бидам пријател и девојче“.

Дечкото на Антонела Рокузо пред брак со Лионел Меси:

Fansубителите на фудбалот веруваа дека таа и Меси се тотални душички од детството. Вистината е, ова не беше случај. Далечината еднаш ја расипа нивната врска. Во случај да не сте знаеле, сопругата на Лионел Меси, Антонела Рокузо, се вклучила со друго момче.

Ова се случи за време на жештината на битката на Аргентинецот со неговата болест со недостаток на хормон за раст во Шпанија. Тоа беше време кога семејството на Лионел Меси го напушти Росарио во Шпанија за да го третира своето заболување додека играше за ФК Барса.

За тоа време, Лео и Антонела раскинале. Ова се случи откако подоцна се откажа од надежите дека ќе го види нејзиниот маж. Антонела Рокузо се пресели и започна да излегува со ова момче што го гледате тука.

Погледнете ги нивните лица. Може да кажете дека сопругата на Меси беше навистина за loveубена во нејзиното поранешно момче.
Погледнете ги нивните лица. Може да кажете дека сопругата на Меси беше навистина за loveубена во нејзиното поранешно момче.

Седум години откако родителите на Лео го однесоа во Шпанија, тој реши да и помогне на својата заборавена девојка. Вистината е, врската на Меси и Антонела стана сериозна само во 2007 година. За тоа време, таа го остави своето момче - сиромашно момче - кое одби да ги задржи неговите зборови.

Дали знаевте? Ex Поранешното момче на Антонела се справи со неговото кршење на срцето на нежен човек. Според неговите зборови што ги кажа за еден локален аргентински весник;

„АНТОНЕЛА РОКЦУЗО МЕ ФУПУВАЛ, АМА БАРТА НЕ МЕ ОСТАВА ЗА СЕКОЈ СТАР БЛОК. СРЕНА СЕ СЕ СЛУЧУВАМ ДЕКА НЕ СЕ ФАЛА ОД ЛИОНЕЛ Меси… “

Ла Пулга повторно ја тврди својата девојка и по две години, тој ја објави својата романса во јавноста. Три години подоцна, и Меси и Антонела се согласуваат да станат сопруг и сопруга.

На 30 јуни 2017 година, тие се венчаа во луксузен хотел во Росарио со родители и членови на семејството на двајцата loversубовници - кои броеја околу 260 гости - на кои присуствуваа.

Свадбена церемонија на Лав.
Свадбена церемонија на Лав.

Додека го создавам Био на Лионел Меси, тој има три сина. Тијаго Меси (роден на 2 ноември 2012 година), Матео Меси (роден на 15 септември 2015 година) и Чиро Меси (роден на 10 март 2018 година) Судејќи според она што го гледате подолу, ќе се согласите со мене дека тој е семеен човек до срж.

За светот, тој е фудбалски херој. За неговото семејство, тој го мисли светот.
За светот, тој е фудбалски херој. За неговото семејство, тој го мисли светот.

Личен живот на Лионел Меси:

ЈАГОТ е многу чувствителна личност која мрази бучава. Тој е тип кој ја цени моќта на тишината, особено во неговиот дом. За ова, Лионел претпочита да живее во пошумена област во едно село во Барселона - веднаш далеку од центарот на градот. За да ја победи бучавата, тој ги купи сите куќи на неговиот сосед - откритие на неговиот поранешен соиграч Иван Ракитиќ.

Запознавање со Аргентинецот далеку од Фудбал.
Запознавање со Аргентинецот далеку од Фудбал.

Дали знаевте?… Дури и авионите не смееја да летаат над Куќата на Лионел Меси - нешто што не се случува на друго место во светот.

Според КАКО Фудбал, Меси еднаш покрена случај против аеродромот Барселона-Ел Прат. Ова резултираше во пренасочување на нивната писта за да не се прекине неговата сиеста со бучава од авиони.

Факти за начин на живот:

Далеку од неговите активности на теренот, Лео е fatherубовен татко и добар сопруг. Тој спаѓа во категоријата на оние кои претпочитаат да живеат живот со потекло - во неговите замоци само со семејството и кучето.

Колку што знаеме, Аргентинецот ги користи своите пари за изградба на големи куќи и купување автомобили. Тој има повеќе автомобили, а меѓу нив забележителни се Audi Q7 (69 милиони евра), Ferrari 335 S Spider Scaglietti (32 милиони евра) и Maserati GranTurismo кој чини 90,000 евра.

Семеен живот на Лионел Меси:

Дури и во својата слава, Аргентинецот одржува блиски врски со неговиот роден град Росарио - дури и зачувувајќи го нивниот акцент. Лионел чуваше сопственост над сите стари куќи на неговото семејство, дури и ти тие истрошени. Ова е доказ за неговите скромни почетоци. Еве, ќе ги разбереме фактите за неговите родители и поширокото домаќинство.

Ова е семејство што се протега над едно домаќинство.
Ова е семејство што се протега над едно домаќинство.

За таткото на Лионел Меси:

Познат како Хорхе Хорасио Меси, тој еднаш работел како менаџер во фабрика за челик за време на детството на Лионел Меси. Како човек на предвидливост, тој ја напуштил работата за да започне да го тренира својот син - кога Лео имал четири години. Ова се случи во локалниот фудбалски клуб Грандоли.

Хорхе Хорасио беше со неговиот син низ густо и слабо. Деновиве тој служи како свој агент, улога што ја исполнуваше со децении. Тој беше мозокот што го советуваше неговиот син остане во Барселона до авиод спор. Ова се случи откако односите на Лионел со клубот се влошија непосредно по неговото доаѓање Роналд Коман.

Досега добро, Хорхе Хорасио успешно управуваше со империјата на неговиот син. Исто така, да напоменеме, таткото на Лионел Меси е разведен - што значи дека тој повеќе не е со неговата сопруга Селија Кучитини.

За мајката на Лионел Меси:

Често позната како Селија Марија Кучитини, таа некогаш работела како чистач со скратено работно време. Деновиве таа управува со личните работи на нејзиниот син и добротворната фондација Меси. Лео ужива во блиска врска со неговата мајка, чие лице го истетовирал на левото рамо.

Контроверзии на мајката на Лионел Меси:

Селија Марија еднаш предизвика расправија, свртувајќи се на свадбата на нејзиниот син во бел фустан. Ова ја натера да изгледа слично на нејзината снаа, Антонела Рокузо. Според културата на Аргентина, крајно е навредливо за секој друг освен за невестата да носи бело за време на свадбена церемонија.

Иако, информациите пренесени во настанот откриваат дека нејзиниот фустан треба да биде „темен“. И покрај тоа, таа им пркосеше на аргентинските традиции. Дејството на Селија го натера семејството на Антонела Рокузо и Лео да не биде во зборување.

За братот Лионел Меси - Родриго Меси:

Роден на 10-ти ден во февруари 1980 година, тој е најстариот брат и сестра - 8 години постари од легендата на Барса. Како и другите членови на неговото потесно семејство, Родриго е многу активен во управувањето со некои аспекти од професионалното работење на Лионел. Тој го презема дневниот распоред и публицитет на Меси.

За братот на Лионел Меси - Матијас:

Роден на 10-ти ден во февруари 1980 година, тој е вториот најголем брат и сестра во семејството. Како и мајката на Лионел, Селија Марија, и Матијас помага да се управува со фондацијата на неговиот брат.

За жал, тој еднаш беше во вестите од негативна причина. Во 2016 година, Матијас изврши кривично дело незаконско поседување пиштол. Како казна, властите му наредија да одржува часови по фудбал во неговиот роден град цела година.

За сестрата на Лионел Меси - Марија Сол:

За многумина кои не знаеја, таа е единствената жена и бебе на семејството. Марија Сол Меси порасна од нејзините постари браќа како третирана како кралица. Според извештаите, таа никогаш не го видела Лионел како танцува додека не го потресе неговото тело на нејзината петнаесетта роденденска забава. Марија Сол управува со продавницата на нејзиниот брат.

Братучеди, тетки и внуци на Лионел Меси:

Генеалошкото истражување спроведено од Диари Сегре во 2011 година открива дека тој има четврти братучед. Тоа е негов поранешен соиграч, Бојан Кркиќ. Меѓу другите роднини (братучеди) на Меси се Емануел Бјанкуки и Макси Бјанкуки.

Дополнително, тетките на Лионел Меси ги вклучуваат Марсела Кучитини Бјанкуки, Гладис Меси и Сузана Меси. Неговите внуци; Августин Меси, Морена Меси, Бенџамин Меси и Томас Меси.

Баба и дедо на Лионел Меси:

Од татковска страна, тие вклучуваат; Роза Марија Перез (татковска баба) и Еузебио Меси татковска гранда. Од мајчинска страна, тие се како што следува; (1) Антонио Кучитини (Гради од мајки) и (2) Селија Оливеира Кучитини (баба за мајки).

Баба и дедо на Лионел Меси:

Хозе Перез Соле е велик баба од страната на неговата мајка. Од друга страна, Аницето Меси е прадедо на Лионел кој е татко на Еузебио Меси (тато на Хорхе Меси). Аницето се ожени со Роза Перез, која е Големата баба на Лионел.

Лионел Меси нераскажани факти:

Завршувајќи ги овие мемоари, ќе ви откриеме неколку вистини што ќе ви помогнат да ја разберете целосната слика на Плејмејкер.

Факт # 1: Распределба на платите и заработка во секунда:

ТЕНАРИ / ПАРИНАЗаработки во евра (€)Заработки во долари ($)Заработка во аргентински пезос ($)Заработки во фунти (£)
Годишно:€ 25,429,200$ 31,235,958$ 2,585,041,013£ 23,343,515
Месечно:€ 2,452,100$ 3,012,037$ 249,271,666£ 2,452,100
Неделно:€ 565,000$ 694,018$ 57,435,868£ 518,659
Дневно:€ 80,714$ 99,145$ 8,205,095£ 74,093
На час:€ 3,363$ 4,131$ 341,870£ 3,087
На минута:€ 56$ 69$ 5,693£ 51
Во секунда:€ 0.93$ 1.15$ 93.9£ 0.85

Од кога почнавте да гледате Био на Лионел Меси, ова е она што го заработи.

€ 0

Дали знаеше?… просечниот шпански граѓанин кој заработува 23,000 евра годишно ќе треба да работи три години и шест месеци за да ја направи дневната плата на Месидона.

Факт # 2: Значење на тетоважите на Лионел Меси:

Атомската болва има не помалку од седум уметности на телото. Почнувајќи од левото рамо на ножот е тетоважата на неговата lovingубовна мајка Селија. Тетоважата со цвет на лотос на неговата рака ја објаснува приказната за неговите партали до богатство. Тоа ви кажува дека како што растат цвеќињата, така може да расте и талент насекаде.

Левата нога на Меси има тетоважа на неговиот син - рацете на Тиаго, заедно со името на првото дете на неговото теле. Има и број 10 - што го носи. Неговата десна нога - над глуждот - ги има имињата и датумите на раѓање на сите три негови синови: Тиаго, Матео и Чиро.

Факт # 3: Религија на Лионел Меси:

На врвот за рамото е тетоважа на Исус Христос во трње од трн. Ова е знак на неговите религиозни убедувања. Тоа подразбира дека неговиот родител го одгледал како христијанин и тој ја практикува христијанската религија.

Факт # 4: За прекарите на Лионел Меси:

Фановите почнаа да го нарекуваат Месидона по неговиот неверојатен погодок против Гетафе во полуфиналето на Копа дел Реј во 2007 година. Целта има сличност со онаа што доцни Диего Марадона постигна гол против Англија на Светското првенство во 1986 година.

Од друга страна, обожавателите го нарекуваат „Ла Пулга“. Ова е шпански збор што во превод значи „Болвата“. Поради неговиот низок раст, Фановите го гледаат како болва која не прави ништо повеќе од вознемирување на бранителите. Овие денови, тој претпочита „КОЗА“. Ова е акроним што во превод значи најголем на сите времиња.

Повторно, поради неговиот низок раст, Меси го има прекарот - Ла Пулга Атомика. Ова е затоа што тој има понизок центар на гравитација, што го тера побрзо да ја менува насоката и да избегнува справи од спротивставувањето.

Факт # 5: За кучето на Лионел Меси:

Во 2016 година Антонела Рокузо ја купи Хулк како подарок за нејзиниот сопруг. Кучето на Лионел Меси припаѓа на расата куче Бордо Мастиф - познато по нивната големина и сила. За три години, Халк прерасна во џиновско, густо, мускулесто милениче.

Факт # 6: Слабост на Лионел Меси:

Познат по тоа што ги има скоро сите квалитети, ПОГОТ на Фудбалот не е толку совршен. Во текот на целата кариера на Лео, агресијата и пресретнувањето останаа неговите најголеми грижи.

Заклучок:

Фудбалските „Партали до богати“ приказни како нашата не е оној што некој сака да го слушне додека конечно не се заврши Биографијата на Лионел Меси нè учи дека никогаш не треба да се плашиме од бавно растење. Повеќе, кој е природно благословен е благословен и профилот на Лионел Андрес Меси Кучитини зборува многу за неговите природни благослови.

Додека многумина од нас се откажуваат од надеж за време на криза, Лионел Меси никогаш не го стори тоа. Тој не гледаше крај на својата кариера како опција - во тоа време му беше дијагностицирана болест со недостаток на хормон за раст. За среќа, семејството на Лионел Меси, особено неговиот татко (Хорхе Хорасио) стана компас што го водеше.

Додека неговите родители стоеја и се бореа со него, роднините на Лео излегоа да бараат можности за него во Шпанија. Како пионери на фудбалот во семејството, неговите постари браќа (Родриго и Матијас) не беа изоставени. Тие беа неговите први фудбалски суперхерои.

И покрај тоа што ги исполнуваа условите за други работни места, и сестра (Марија Сол) и мајка (Селија Марија Кучитини) сепак ги ставија животите во мирување за да ја поддржат неговата империја. Последно, но не и најмалку важно, неговата сопруга (Антонела Рокузо) му ги даде на Тијаго, Матео и Чиро да ја лекуваат неговата душа. За да не заборавам, таа му го даде и Кучето; големиот Халк.

Ви благодариме што останавте поврзани со нас досега во овој долг мемоар. Reachубезно обратете се во делот за коментари - ако видите нешто што не изгледа како што треба во нашиот текст ИЛИ кажете ни што мислите за легендата. За да добиете сумирана верзија на Био на Лионел Меси, користете ја нашата Вики табела.

ПРАШАА ЗА ВИКИБИО ФАКТИ
Комплетни имиња:Лионел Андрес Меси
Датум на раѓање:24 јуни 1987
Години:Стари 36 години и 2 месеци.
Родители:Селија Марија Кучитини (мајка) и Хорхе Меси (татко).
Браќа:Родриго Меси (најстариот брат), Матијас Меси (непосреден постар брат) и Марија Сол Меси (само сестра).
Мајки баби и дедовци:Антонио Кучитини (баба за мајки) и Селија Оливеира Кучитини (баба за мајки)
Мајка и баба и дедо:Роза Марија Перез (татковска баба) и Еузебио Меси (татковска баба).
Баби и дедовци:Аницето Меси (прадедо), Хозе Перез Соле (голема баба) и Роза Перез (голема баба).
Сопруга:Антонела Рокузо.
Датум на брак:Јуни 30, 2017
Машки деца:Тијаго Меси Рокузо (прв син), Матео Меси Рокузо (втор син) и Чиро Меси Рокузо (трет син).
Femaleенски деца:Меси нема ќерка (како до 2020 година).
Незаконски: Josephозеф Рокуцо (татко), Патриша Рокуцо (свекрва), Пола Рокуцо (сестрин), Карла Рокуцо (сестрин).
Братучеди: Емануел Бјанкуки и Макси Бјанкуки.
Тетки:Марсела Кучитини Бјанкуки, Гладис Меси и Сузана Меси.
Внуци:Августин Меси, Морена Меси, Бенџамин Меси и Томас Меси.
Нето вредност:309 милиони фунти (400 милиони американски долари) - Статистика за 2021 година.
Хороскопски:Рак.
Висина:72 кг
Висина во метри:1.7 метри.
Висина во нозете:5.57 стапки.
Образованието:Лас Херас (Елементарно училиште). Нема колеџ.
Идол за детството:Пабло Аимар.

Зачленете се
Известување за
1 коментар
Најновиот
Најстарите Најмногу гласаа
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари
Abid Iqbal
пред 3 години

Лионел Меси е светски најдобар фудбалер. Јас сум, исто така, обожавател на лајонел Меси и како него, бидејќи првиот играч е лионел Меси. Вие го споделувате одличниот пост за лионел Меси. фала што Сподели