Келечи Ихеаначо детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Келечи Ихеаначо детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалска starвезда која е најпозната по прекарот; 'Kel' Нашата приказна за детството Келечи Ихеаначо, плус Неоптоварени факти за биографијата, ви донесува целосна сметка за значајни настани од неговото детство до денес. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу малку познати факти за него и надвор од теренот.

Секогаш кога во фудбалските кругови се споменува името Келечи Ихеаначо, она што луѓето го визуелизираат е некој кој имал среќа да се најде во славната фудбалска сала на многу рана возраст. Сега без понатамошно додавање, да започнеме.

Келечи Ихеаначо детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Раниот детски живот

Келечи Ихеначо е роден на 3 октомври 1996 година во градот Обогве во државата Имо, Нигерија од старешината Jamesејмс Ихеначо (татко) и доцната милост Ихеначо (мајка). Тој беше последниот син и трето дете од семејство на 4 деца (родителите родија 3 момчиња и девојче).

Почнувајќи, Келечи играше фудбал секој ден со своите двајца браќа и пријатели на улица и во неговото училиште. Фудбалот беше сè што некогаш сакаше да направи како дете. Неговите постари браќа исто така играа фудбал и беа доста добри, но не беа толку решени како нивниот мал брат.

Во одреден момент, му ја пружија целата помош што му беше потребна откако набvingудуваше дека е неговата судбина. Ихеаначо не беше само интелигентен како мал фудбалер. Тој исто така беше меѓу најдобрите тројца најдобри ученици на својот час за време на неговите денови во расадник и основно училиште. Првично, неговиот академски учинок беше нешто што неговите родители го сакаа повеќе од фактот дека тој може да го шутира фудбалот многу добро.

Келечи Ихеаначо Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата -Борбата за гледање на Премиер Лигата

Неговото семејство имаше телевизија, но немаше пристап до игрите на Премиер Лигата тогаш кога беше уште многу млад. Ова е општ проблем во Нигерија. Единствениот начин да се видат игрите беше да се плати збирот на 20 центи за фудбалски центри за гледање расфрлани низ целата земја.

Келечи не можеше да си дозволи такви пари постојано. Во некои прилики, ќе го бркаа ако не можеше да си дозволи пари потребни за гледање на овие игри во живо. Тогаш, тој беше потврден фан на Челзи.

Како што вели Келечи Ихеначо, „Морав да молам да го гледам EPL како дете, бидејќи во одреден момент, не можев да си го дозволам плаќањето на портата N50 (20 пенкала) во центарот за гледање близу до мојата куќа. Кога ќе дојде таква пригода, понекогаш ќе искористиш приликата во центрите за гледање или молете се само за да добиете увид во акцијата. Немаше начин на кој мојот родител би можел да си дозволи пари да се претплатите на ДСТВ, што ја покажува Премиер Лигата„- откри тој.

ПОРАКА ЗА ПРИЈАТЕЛИТЕ ШТО ГО ОБЕДИВАА КОГА НЕМА ПАРИ ЗА ГЛЕДА FЕ ФУДБАЛ -„Малку ли тие знаеја дека тој ќе биде оној што ќе го гледаат на екранот само неколку години подоцна“

Келечи Ихеаначо Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата -Потрагата да се излезе од сиромаштијата

Келечи Ihenacho требаше да излезе од сиромаштијата и се најде фудбал како единствена опција која може да го вози до величина. Само се надеваше на едно нешто. Убедувајќи ги неговите родители, (особено неговиот татко) да ги прифатат и спонзорираат своите соништа и да го остават фактот дека „Да се ​​има образование беше единствениот клуч за успех“.

Ова за жал не помина добро, бидејќи тие не се согласија неколкупати. Во одреден момент, тој стоеше како глава на домот и го предупреди својот последен син никогаш да не поставува прашање на фудбал во неговата куќа. Го повика да се концентрира само на студиите. Во неколку наврати, неговите родители го камшикуваа затоа што одеше да игра фудбал навечер, наместо да ги чита неговите книги и да ги извршува своите задачи.

Според Келечи,…„И татко ми и мајка ми не сакаа да играм фудбал на полно работно време. Тие ми рекоа дека шансите да се направи голема е мала и дека ќе биде губење време ако на крајот стане бесплодна потрага, како што тоа го прави за многу нигериски младинци. Тие сакаа да се концентрирам само на моите студии и да добијам добро образование.

Поради ова, имав ограничено време да играм фудбал и можев да играм повеќе само на училиште. Некогаш одам далеку од дома за да играм фудбал навечер за да не ме гледаат.

Се случи чудо на верен ден. Татко ми се предомисли кога мојот учител во училиштето дојде во мојата куќа да му каже дека сум избран да го претставувам училишниот тим на државен натпревар. Тој одобри, јас одам да го претставувам училиштето. Дека тоа беше единствената и последна можност што ќе ја добијам од него за да докажам себеси дека можам да го постигнам тоа во фудбалот. Го играв натпреварот како мојот живот зависи од тоа '.

Екипата на Келечи Ихеначо победи на државното натпреварување и тој стана најнадежниот младински фудбалер во неговата држава. Ова го направи неговиот татко многу горд и означи пресвртница кон позитивниот почеток на неговата кариера.

Келечи Ихеаначо Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата -Патување до величие

Таткото на Келечи Ихеначо ја прифати неговата одлука да се занимава со фудбал и започна да го поддржува веднаш штом дозна дека неговиот син ја освоил наградата за златна топка, медали и неколку стимулации од државниот комесар за спорт. Оваа награда му беше предадена од неговиот учител по спортско училиште, како што се гледа на сликата. Тоа е награда за тоа што беше theвезда на натпреварувањето на државните училишта по многу напорна работа.

По убедувањето и набудувањето, тој ќе направи чекор напред во животот преку фудбалот. Старецот Jamesејмс Ихеначо (Неговиот татко) брзо го регистрираше својот син на најдобрата фудбалска академија во државата. Не требаше многу време пред неговиот син да се запише во државниот огранок на Лагос во Академијата за фудбал на Таје во Овере, главниот град на државата Имо, Источна Нигерија.

Овој пат се работеше за националното фудбалско натпреварување што се одржува во главниот град на Нигерија, Абуџа. Познато е дека Келечи, кој играше за државата Имо, беше нивни капитен.

Тој го водеше тимот до победи во неколку национални натпреварувања. Се стекна со национално признание кога самостојно го водеше својот државен тим да победи на голем национален турнир за млади во Абуџа, домот на фудбалската федерација на Нигерија. Оттогаш, сите локални извидници започнаа да внимаваат на младото момче. Повторно, не требаше многу пред тој да биде избран да ја претставува Нигерија на нивното ниво до 14 години. Континуираниот успех го гледаше како напредуваше на ниво до 17 години, каде што го ослободи својот талент во светот.

Келечи Ихеаначо Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата -Големото вртечко место

Неговиот прв голем меѓународен турнир беше 2013 африканското првенство во Х-NUMX во Мароко, каде што подигна шампион со хет-трик против Боцвана. Тој ги посветил своите цели на 17 африканскиот U-2013 шампионат во Мароко на неговата мајка, која почина два месеца пред турнирот.

Келечи Иеначо стана најтопол тинејџерски фудбалер во светот, откако беше изгласан за добитник на наградата "Златна топка" на Адидас на Светскиот куп на 2013 ФИФА под 17.

Неговите изведби доведоа до интерес од клубовите во Европа; Тимовите кои го следеа неговиот напредок се Арсенал, Манчестер Сити, Спортинг Клоу де Португалија и Порто. Конфедерацијата на африкански фудбал (CAF) го прогласи за највозвишениот талент на годината за 2013 на наградите CAF.

Тој беше близу да оди на португалска страна Порто, додека таткото на Џејмс не рече дека ќе има посветла иднина на стадионот "Етихад".

Со него, „Одиграв неколку натпревари на финалето на Светското првенство до 17 години, и тогаш се согласив на договор со Сити. Искрено, не знаев толку многу за клубот во тоа време. Бев близу до потпис за ФК Порто каде што навистина сакав да одам. Не верував дека ќе имам иднина во Манчестер Сити. Но, татко ми веруваше и ми даде потребна самодоверба. Среќен сум што го прифатив неговиот совет “.

Тој додаде: „Првпат слушнав за интересот на Сити кога бев со Нигерија за квалификациите за Светот до 17 години“, рече тој. „Кога го завршивме процесот на квалификации, имав неколку извидници кои ми приоѓаа и ми велеа дека имам неколку клубови заинтересирани да ме потпишат. Бев многу среќен и посакував да можам да потпишам за сите нив. Во тоа време навистина уживав во мојот фудбал “.

Тоа беше Манчестер Сити кој постигна договор да го потпише кога стигна до својот 18 роденден. Покрај пари што му се исплатени на Фудбалската академија Таие во Нигерија, неговиот татко му беше платен максимум килограми 300,000 (142 Million Nigerian Naira) за неговиот син како што ветија извидници од богатиот клуб.

Келечи Ихеаначо Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата -Семеен живот

Келечи Ихеначо потекнуваат од источна Нигерија, регион во кој доминира племето што зборуваат игбо. Неговиот татко, старешината Jamesејмс Ихеначо е трговец кој некогаш тргувал со градежни материјали во Овере, главниот град на државата Ниго во Имо. Тој сега е агент и менаџер на неговиот син.

Тој е некој што еднаш верувал во образованието и отсекогаш го сакал своето дете пред да му се придружат во трговијата.

Пред неговиот син да се истакне во фудбалот, Старецот Jamesејмс работеше со семејство од пониска средна класа. Денес, тој е богат и сега им припаѓа на граѓаните од прв ред во земјата, сето тоа благодарение на Бога што го искористи својот фудбал за да го спаси своето семејство. Тој е најголем носител на одлуки кога станува збор за управување со неговиот син и обликување на кариерата на неговиот син. Одлуката на Ихеначо да се приклучи на Лестер Сити на трансфер, а не на позајмица, беше одлука што ја донесе неговиот татко.

Според неговите зборови ...„Тој ќе остане во Манчестер Сити под водство на Пеп. Му реков да не се согласува за какви било планови што ќе направат за да го испратат на заем. Ова не беше она што се согласив со нив кога го потпишаа мојот син. Или, тој продолжува да се натпреварува со напаѓачи од висок профил, како што е Агуеро во клубот или го продаваат на друг клуб ". Старецот Jamesејмс Ихеанако раскажа во интервју за Африкан фудбал пред трансферот на неговиот син во Лестер.

Многу е познато за неговиот татко, но малку за неговата мајка. Тоа е затоа што е доцна. Г-ѓа Мерси Иеначо (мајка на Келечи Иеначо) почина по кратка болест кога нејзиниот син беше 14 години. Смртта на 43-годишната мајка на 4 беше огромен шок за нејзиното семејство кога се скрши веста.

"Зошто јас?," Келечи се разлути по тренерот Ману Гарба (МФР) во друштво на други официјални лица, откако му ги раскинаа вестите. "Зошто ми се случи ова? Зошто јас? Зошто сега? .. Мајка ми стори толку многу за нас, особено за мене, и таков сум таков. Зборував со неа минатата недела во неделата и бев среќна што беше во ред, немој да ми кажеш дека е мртва! " тој плаче. Келечи Иханачо ја опиша смртта на неговата мајка како огромна загуба за него. Тој ги посветил своите цели на 2013 африканскиот U-17 шампионат во Мароко на неговата мајка, која почина два месеца пред турнирот.

Келечи Ихеаначо Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата -Животен однос

Еднократно најплатениот фудбалер во Нигерија е исфрлен од дами. Без сомнение, Келечи Ихеначо би сакал да се пресели со дама која може да ја претставува неговата личност во светот на шоу-бизнисот. Тој е во врска, но допрва треба да го објави идентитетот на неговата девојка или девојчиња.

Келечи Ихеаначо Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата -Можности за љубов

Факт е дека кој и да е Нигериски напаѓач, најверојатно, ќе падне во категоријата популарна личност во општеството. Еве ги четирите класи на девојки кои веројатно би можеле да дадат Иханачо;

1. Актерка: Исто како и напаѓачот на Супер Бурма, Ајке Уче и актерката од Ноуливу, Уче Џомбо датираат некое време, младото момче може да ги измери своите можности во фрлањето на мрежата во морето на нигериските филмови во индустријата за филмови, особено во оваа ера кога познатите личности сметаат дека е интересно да се запознаваме.

2. Daughterерка на милијардер: Успех. велат тие, има многу родители, затоа секој би сакал да се дружи со тоа. Значи, ако размислува за брак, ќерката на богат човек е една од врвните опции што ми паѓа на ум. Ова е случај со Микел Оби и Олга Дијаченко.

Микел Оби излегува со Олга Дијаченко, ќерка на руски милијардер и Ихеаначо може да го гледа патот на Dj Cuppy, ќерката на Феми Отедола.

3. Кралица за убавина: Iheanacho, исто така, може да го следи водството на поранешниот капетан на Супер Бурма, Џозеф Јобо, кој го стави прстенот на прстот на поранешната Мис на Нигерија Адазе Јабо, а и двајцата процветаа оттогаш. Кралицата за убавина во Нигерија никогаш нема да му одговорат на играчот на статусот на Иханчо во фудбалскиот свет.

4. Бебе Мама: На многу фудбалери не им се допаѓа идејата да се венчаат, но би можеле да ја задоволат можноста да имаат мала бебе која ќе стори сѐ за нив да го носат своето бебе. Оној на Марио Балотели сестра имала маичка со напаѓачот на Супер орли Обафеми Мартинс и имале заедно дете. Ихеаначо може да помисли дека нема грев во ставањето сестра на друг фудбалер на семеен начин.

Келечи Ихеаначо Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата -Записник за минута по цел

Со 14 цели во 35 настапи на неговата прва сезона во Англија, Иханачо го заврши 2015 / 16 со најдобриот гол на минута во однос на кој било играч во Премиер лигата, со што просек го постигна секој минута 93.9.

Келечи Ихеаначо Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата -Emulating неговиот ментор

Ихеаначо ги следи стапките на Нванкво Кану во Премиер лигата. Тој сега е најголемиот фудбалски производ на Овери - јужниот нигериски град. Дом на поранешниот напаѓач во Премиерлигата Нванкво Кану.

Iheanacho се надева дека неговата кариера може да дејствува како инспирација за оние кои се наоѓаат во слични скромни почетоци во кои пораснал.

Келечи Ихеаначо Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата - Раниот живот во Манчестер Сити

Ихеанако се приклучи на Академијата на Манчестер Сити на 10 јануари 2014 година. Пред сезоната 2014-15, Сити ги посети Соединетите Држави на предсезонска турнеја, и иако сè уште не беше формално играч на Сити, тој се приклучи на тимот. Тој играше и постигна гол на првиот натпревар од турнејата, победа од 4-1 против Спортинг Канзас Сити, и повторно постигна гол против Милан во победата од 5-1. По завршувањето на турнејата, Манчестер Сити наредил Иханачо да стане дел од првиот тим.

Неговата конзистентност и инстинкт на лов на голови го принудија да бара дрес на првиот тим пред воспоставените играчи од средниот ред, како Самир Насри, чии мачни повреди на повредите продолжуваат веќе некое време. Всушност, многумина веруваа дека таквите како Един ekеко се превземени за да им се отвори шанса за иднината на младите таленти како него.

Првиот хет-трик на Иханачо дојде во доминантната 4-0 победа на Емирати ФА Купот во Астон Вила следниот јануари, поради што шефот Мануел Пелегрини да го пее „Многу, многу талентиран“ пофалби на напаѓачот со полно работно време. Неговиот успех во Манчестер Сити доведе до Лестер за постојано место и соодветен број на кошули во нивниот состав.

Келечи Ихеаначо Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата - Наградувајќи ги пријателите што стоеле од него

Откако се приклучи на Манчестер Сити и знае дека добива повеќе од 40 милиони нигериски Naira за една недела плата, едно е сигурно за нигериската ѕвезда; „Тој мора да им оддаде почит на луѓето што го виделе повторно во неговата татковина“.

Келечи навистина ги плати своите такси. Тој спакува куќи во Лагос за да ги награди пријателите за нивната поддршка и пријателство кон него кога тој беше ништо.

На сликата подолу се прикажани неговите најдобри пријатели во Нигерија кои ја посетија владината куќа Имо. Тука, тие се состанаа со гувернерот на државата Имо, Нигерија, Овеле Рохас Анајо Окороча.

Гигантскиот скок на Кел, како што со задоволство го нарекуваа неговите пријатели, од основната лига до премиерлигашот и понатаму предизвикува надеж од млади борбени фудбалери ширум Африка. Според Келечи,…
"Мислам дека многу деца дома се поттикнати од она што ми се случи и од каде сум денес. Тие не можат да веруваат во она што го постигнав само на 19 години и понатаму им дава верување дека и тие можат да го направат тоа ".

„Се надевам дека ќе можам да им покажам дека можат сè. Секогаш кога ќе се вратам дома во Нигерија, секогаш донесувам торба полна со дресови на Манчестер Сити за децата. Ако одите во Овери сега, ќе видите многу деца кои играат на улиците, облечени во сина боја. Нигерија има многу навивачи на Премиер лигата, и тие ќе имаат повеќе секогаш кога ќе одам дома “.

Ви благодариме за читањето.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари