Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

0
2276
Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалската легенда, која е најдобро позната по прекарот "Рајти". Нашата Иан Рајт детска приказна плус нераскажаните факти за биографијата донесуваат целосна сметка за значајни настани од неговото детско време до денес. Анализата го опфаќа неговиот рано живеење, семејното потекло, животна приказна пред славата, да се појави на слава, врска и личен живот итн.

Да, секој знае дека е еден од најпродуктивните стрелци на Арсенал на сите времиња. Сепак, само неколкумина ја сметаат биографијата на Јан Рајт, што е доста интересно. Сега без понатамошно разбирање, ајде да почнеме.

Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти- Почетокот на животот и семејството

Иан Едвард Рајт е роден на 3rd ден или ноември 1963 во Woolwich во Лондон, Англија. Тој беше трето од тројцата момчиња родени од сојузот меѓу неговата мајка Неста и отец Херберт.

Родителите на Рајт беа имигранти кои ја напуштија Јамајка за да бараат позелени пасишта во Англија неколку години пред да се роди. Затоа, Рајт е британски државјанин на црна етничка припадност со афро-американски корени.

Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти- Бегство татко

Јанг Рајт порасна заедно со неговите браќа Морис и Ники во градовите од југоисточниот Лондон на "Брокли и Крофтон Парк", како и почитувањето на хаус.

Фудбалското чудо беше само 18 месеци кога неговиот татко го напушти семејството, развој што го остави Рајт на милосрдието на безмилосен татко кој го најде својот пат во семејството.

"Тато остави кога бев околу 18 месеци и мојот stepdad дојде, мора да сум бил околу пет, шест, тоа е кога ќе се сетам на него и тој не беше убав човек".

Тој еднаш се сеќава.

Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти- Проблематичниот детство

Рајт не се справи со неговиот очув и беше посебно мразеше заради зрачење на доверба на екстравертен начин.

"Како најмлад момче, не би рекол дека сум бил лош, но бев скусен, бев многу екстравертен од рана возраст и многу сигурен и ги нанесуваат луѓето на погрешен начин. Особено мојот отец, воопшто не ме сакаше ".

Рајт Рајт.

Како резултат на тоа, на младо момче им беше забранет пристапот до работите што ги држеше драги, вклучувајќи го и неговиот омилен телевизиски спортски шоу; Натпревар на денот. Според Легендата:

"Натпреварот на денот и гледањето на фудбалот беше за што живеев. Тој ќе дојде во спалната соба непосредно пред да почне и тој ќе рече: "Се сврти. Свртете се кон ѕидот '. Моравме да се соочиме со ѕидот цело време на натпреварот на денот. И навистина сурово е што сѐ уште можеме да слушаме. Беше ужасно. Ќе се плачев да спијам секогаш кога ќе го стори тоа ".

Следствено, Рајл пораснал како младо луто момче кое по неколку години ќе го резимира своето проблематично искуство во детството во зборовите 14:

"За голем дел од мојот живот бев лут. Јас секогаш бев лут ".

Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти- Позитивно влијание

Додека гневот на Рајт беснееше, тој беше смирен од неговиот учител во тоа време, Доцниот Сиднеј Пиџен. Доцниот Сиднеј го научи Иан како да чита и пишува, како и да му помогна во темните времиња.

"Тој беше првиот човек кој ми покажа каква било љубов. Тој е уште со мене. Тој секогаш ќе биде со мене. "

Забележува Рајт на неговиот починат учител.

Прво позитивно влијание на Иан Рајт
Крајот на Сиднеј (десно) беше првото позитивно влијание на Рајт.

Подигање на делови од неговото растурено детство и љубов кон фудбалот, Рајт одлучи да стане фудбалер кога бил на возраст од 14, но бил одбиен од многу клубови.

По напуштањето на училиштето на возраст од 16, немилосрдниот млад човек се обучил за ѕидање и малтерисување, разгледувајќи ги неговите можности во фудбалот.

Неколку години подоцна, Рајт не беше поблиску да стане професионален фудбалер и го имаше своето прво прашање за промена на животот со законот, што резултираше со негово затворање две недели.

"Имав два автомобила, но немав данок или осигурување. Кога тие фатени со мене, отидов во затвор Chelmsford за 14 дена. Звукот на затворените затворени врати и мечките ме научи: Не можам да го живеам животот вака ".

Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти- Стани за слава

Доволно е да се каже, тоа беше "клеточното искуство" кое му даде на Рајт ударот потребен за успех. Првпат се населил во неделниот клуб "Бендондс" од Ten-em-Bee, а потоа се посветил на полу-професионална Гринвич Бороу во 1985.

Беше во Гринич дека ѕвездата во изработката постави доволно импресивни перформанси што го обезбедија неговиот прв професионален договор со Кристал Палас во 1985. Додека во Кристал Палас, Рајт импресиониран за време на неговата прва сезона и до крајот на својот втор, стигна до сто гола за Кристал Палас.

Иан Рајт - Подемот на славата

Овие огромни рани достигнувања меѓу другите подвизи ги преземаа меѓународните почести на Рајт и рекорден трансфер во Арсенал во 1991. Остатокот, како што велат, е историја.

Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти- Животен однос

Иан Рајт е оженет двапати. Ние ви даваме детали за неговиот изминат однос и брачниот живот.

Прво беше односот на Рајт со неговата девојка по име Шарон. Рајт го сретнал Шарон во време кога веќе имала син наречен Шон. Тој го донесе Шон, а подоцна имаше дете со неа, наречено Бредли.

Шон и Бредли пораснаа за да станат професионални фудбалери, кои играа за Њујорк Ред Булс.

Иан Рајт Сонс - Бредли и Шон
Бредли (лево) со својот брат Шон

Се пресели на Рајт се оженил со својата прва сопруга Дебора. Сега отуѓените двојки најпрво се сретнаа на автобуска станица и почнаа да живеат до бракот.

Иан Рајт со сопругата Дебора

Нивниот брак беше благословен со деца 4. Тие вклучуваат Брет, Стејси, Бобби и Коко. Рајт и Дебора подоцна се разделиле откако ја изневерил со келнерка и истражувач на Би-Би-Си.

Фудбалската легенда во моментов е во брак со неговата втора сопруга Ненси, и двете имаат две ќерки со име Лола и Роксан.

Иан Рајт со сопругата Ненси

Двојките биле преку многу, вклучувајќи ги и преживеаните вооружени грабежи од страна на банда која го држеше Нанси во knifepoint во нивниот дом.

Рајт беше далеку од дома во тоа време, работејќи како експерт во Бразил за време на Светското првенство во фудбал на 2014. За среќа, никој не бил повреден, вклучувајќи ги и неговите ќерки кои брзо спиеле додека била извршена грабежната операција.

Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти- Помалку познати факти за кариера

Дали знаеш?

  • Јан ја напиша и ја објави својата автобиографија "г-дин Рајт", додека тој сè уште играше за Арсенал во 1996. Каде е пожарот?
  • Тој добил награда за МБЕ кратко време по неговото пензионирање од фудбалот.
  • Уште откако тој првпат беше потпишан од ITV за да го претстави своето шоу за разговор "All Night of the Wright" во петокот, Иан има освоено бројни ТВ и радио презентации свирки, како и се појави во реклами.

Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти- Факти за личен живот

Рајт е фудбалска легенда која е позната по својата екстремна природа како играч и поранешен играч. Покрај неговата екстровертна диспозиција е и поединец кој ги негира иницијалните картички што му ги донесоа животот за неговите први 19 години и е на мисија да се израмни со она што животот треба да беше.

"Можеби сега, кога ја прочитав мојата приказна, ќе ме видиш на телевизорот со насмевка и навистина ќе сфатам дека не бев роден со тоа. Јас го заработив. "

Тој забележува.

Иан Рајт - факти за личен живот

Легендата, меѓу другите напори, работи на враќање и желба да го види фудбалот достапен за луѓето кои го негуваат и на и надвор од теренот.

Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти- Начин на живот

Рајт живее далеку скромно од што може да се очекува некој. Не благодарение на неговиот скап развод од неговата прва сопруга Дебора и проблеми со данок на доход кои ги заплашија неговите пост-фудбалски напори.

"Постојано добивам такси возачи кои ме привлекуваат, гледајќи како живеам во нормална терасовидна куќа и велејќи:" Ова е местото каде што живеете? Очекував нешто поголемо "."

Тој откри.

Кој начин очекувања се навалите, едно нешто останува константно; Рајт ја направи среќата избор и докажува дека животот не е толку тешко како што изгледа.

Куќата на Иан Рајт
Скромната куќа на Иан Рајт

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата Иан Рајт детска приказна плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точноста и правичноста. Ако најдете нешто што не изгледа добро, ве молиме да го споделите со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и ќе ги почитуваме вашите идеи.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде