Алекс Фергусон детска приказна Плус Неразделени факти за биографијата

Последно ажурирано на

ЛБ ја претставува Целосна приказна за фудбалски менаџер најдобро познат по прекарот; "Ферги". Нашите Алекс Фергусон Детството Приказна плус Неостварен Биографија факти ви ги дава целосна сметка за значајни настани од неговото детство време до датум. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу OFF и ON-Pitch малку познати факти за него. Сега без понатаму adieu, Да почнеме.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Раниот живот

Сер Александер Чепмен Фергусон беше роден во Глазгов Шкотска, на 31st од декември 1941 од Александар Beaton Ferguson (татко) и Елизабет Харди Фергусон (мајка).

Роден е во домот на неговата баба на Шилдхол патот во Гован, но израснал во стан на 667 Govan Road (кој оттогаш бил урнат). Како дете, живеел со своите родители, како и неговиот помлад брат Мартин. Неговиот град, Гован е населба од работничката класа во Глазгов, Шкотска. Секој што живее во градот, вклучувајќи го и таткото на Фергусон, имал големи шанси да биде во бизнисот со градежни работи. Во суштина, тој живеел во заедница за градење брод како дете.

Додека растеше, Алекс присуствуваше на основното училиште "Брачлоан патот", а подоцна и на средното училиште Гован, и го поддржаа фудбалскиот клуб Ренџерс. Меѓутоа, за него имаше нешто различно, за разлика од другите деца на неговата возраст. Тој беше интелигентно момче, но имаше мал интерес за учење и беше повеќе склон кон играње фудбал.

Тој преферираше да фрла фудбалска топка со својот помлад брат Мартин и пријателите низ улиците меѓу становите за домовите и со помош на неговиот татко, тој се разви во младиот талент кој ветува.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Семеен живот

Ферги дојде од сиромашно семејство. Имаше сиромашно, но среќно семејство да почне да живее во областа на бродоградилиштето Гован во Глазгов. Неговиот татко никогаш порано не забележал никакви сериозни височини во секторот за градење брод. Се населил за аматерски фудбал за опстанок што му даде многу малку плати.

Сепак, шест години во раѓањето на Алекс Фергусон, Александар Beaton Ferguson се повлече од аматерски фудбалер, благодарение на можноста што се случи во бизнисот за изградба на брод во Глазгов. Тој се претвори во помошник помошник . Овој пат тој беше сигурен и сега можеше да го нахрани младиот Алекс (подолу), неговиот брат и мајка.

За жал, за Алекс Фергусон, и двајцата негови родители починале од слична болест (рак на белите дробови) пред нивната возраст од 67 која е под возраста на возраста во Велика Британија. Сепак, и двајцата беа тешки пушачи. Таткото на Алекс Фергусон почина од рак на белите дробови на возраст од 66 во годината 1979. Мајката на Фергусон Елизабет, исто така, почина од рак на белите дробови на возраст од 64 во годината 1986. Нејзината смрт се случи кога тој беше само три недели по неговото назначување како менаџер на Манчестер Јунајтед. Нејзината прерана смрт остави нов менаџер трезвени и со огромни болки со месеци. Тоа беше причината за неговиот тежок старт на неговата менаџерска кариера во Манчестер Јунајтед. Причина зошто тој речиси се отпушти. Тоа беше долг период на тага и а "Уништувачко влијание" да ги загубат двата родители на истата болест (рак на белите дробови).

Ферги се бореше и водеше шкотска влада "Рано открие рак" кампања која добила сума од £ 30million. Алекс Фергусон се согласи да ја предводи кампањата поради сопствената срдечна измама и да ја добие пораката дека раното откривање може да им даде на луѓето "Дополнително време" да поминат со своето семејство.

Тој рече: "Се сеќавам дека ми кажаа дека моите родители имале рак на белите дробови. Исто така се сеќавам на денот кога ми кажаа дека мајка ми имала само неколку дена да живее. Дојдов до болницата и лекарот ми седна, ми кажа дека има рак на белите дробови, а потоа рече: "Таа има околу четири дена да живее". Тој беше во право. Таа почина точно четири дена подоцна. Нејзината смрт и времето беше една од најстрашните работи што некогаш сум ги видел. Но работите сега се различни. Денес, ракот на белите дробови не мора да биде смртна казна. Раното наоѓање може да ви го спаси животот и да ви даде дополнително време да го поминете со вашето семејство. Сакав да бидам вклучен во оваа кампања, бидејќи ги изгубив и моите родители на рак на белите дробови. Знам дека разорниот ефект на ракот може да има врз семејствата. Затоа, наместо да не правам ништо во врска со тоа, ги повикувам сите оние кои се загрижени да бидат проверени што е можно побргу ".

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Семејство и живот во врска

Алекс Фергусон живеел во јужниот дел на Манчестер за време на неговата младост. Во тој град ја запознаваше неговата сопруга Кети. И двајцата се венчале во 1966.

Нивниот брак беше веднаш благословен со плодови. Првиот син Марк беше роден во 1968. Тоа е две години по нивниот брак.

Чекаа четири години пред да можат да имаат друг. На 9th февруари, 1972, Алекс Фергусон и неговата сопруга имаа уште еден сет на прекрасни близнаци по име Џејсон и Дарен.

Алекс Фергусон е опишан како сопруг на неговата сопруга Кети. Ја сакаше од првиот ден. Тој е некој кој не ги гледа улогите на жените дома. Понекогаш ќе помага во секоја домашна работа, вклучувајќи ја и кујната.

Двајцата љубовници виделе дека нивните деца растат со среќа. За Алекс Фергусон, "Семејството не е важна работа. Тоа е сè ".

Нивниот брак е опишан како еден од најуспешните во Велика Британија. Еден од многумина видел дека е достоен за емулација. Нивниот прославен брачен живот траеше повеќе од 51 години.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Зголемени деца

Најстариот син на Алекс Фергусон, Марк, бил поранешен менаџер на Питерборо Јунајтед и поранешен професионален фудбалер.

Еден од близнаците по име Дарен прикажан подолу еднаш играл под Манчестер Јунајтед од неговиот татко од годината 1990 до 1994. Тој во моментов управува Донкастер Роверс како во времето на пишувањето.

Друг близнак, Џејсон Фергусон води фудбалска агенција наречена "Елита Спорткој беше еднаш во партнерство со Манчестер Јунајтед во текот на годините на неговиот татко кој управуваше со клубот. Тој исто така води компанија за управување со настани.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Број со Дејвид Бекам

Јасно е дека Фергусон смета дека Дејвид Бекам е едно од неговите главни жали. Тој го сакаше Бекам; тој се сметаше за него како син и немаше ништо друго освен восхит за начинот на кој го брка својот фудбалски сон; за неговата издржливост, упорност и желба да докажат дека луѓето не се во ред. Но, Фергусон веруваше дека Бекам заборавил што направил него ѕвезда и, сè повеќе, занемарено да работи напорно на теренот.

Во 2003, Фергусон беше вмешан во аргумент за соблекувалната со играчот Дејвид Бекам. Тој го обвини Бекам дека не успеа да ја следи целта на Арсенал на Олд Трафорд. Фергусон, наводно, каменувал фудбалски сандак со фрустрација, кој го погодил играчот во лице и му нанел повреда на Бекам.

Дејвид Бекам сепак направи нешто. Тој дозволи раната да биде фотографирана и интервјуирана следниот ден. Откако ги следеше неговите дела, Фергусон ја донесе одлуката да го продаде. Тој веруваше дека Бекам се чувствуваше дека стана поголем од него и од клубот.

Фергусон еднаш напишал дека Бекам имал повреда на лицето и го претворил во славна личност. Според него "Имаше свесна одлука да ја продолжи славата од теренот по повредата".

Тој исто така пишува дека немало "Фудбалска причина" за Бекам да оди во Лос Анџелес. "Тој ја потроши шансата да стане најдолгите легенди на Јунајтед". вели Фергусон.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Проблем со Рој Кин

Сер Алекс Фергусон ја слика сликата на Рој Кин, неговиот поранешен капетан и талисман, како непредвидлива и застрашувачка фигура, способна за застрашување дури и него и, секако, многу играчи во соблекувалната. Кин владеел со железна тупаница и див јазик, кој Фергусон рече дека е најтешкиот дел од неговото тело.

Нивното паѓање стана дел од фолклорот на Олд Трафорд, а Фергусон го следи падот на овластувањата на Кин на теренот и фрустрацијата што ја почувствува како резултат.

Киан се налутил поради тоа што сметал дека биле супстандардни предсезонски простории на теренот за обука на Манчестер Јунајтед. Тој продолжи да го даде она што беше прогласено за „озлогласено интервју за МУТВ во кое го критикуваше Фергусон и многумина негови соиграчи, меѓу кои и Киеран Ричардсон, Дарен Флечер, Алан Смит, Едвин ван дер Сар и Рио Фердинанд.

Кин сугерираше дека тимот го следи интервјуто за да ги соберат своите сопствени умови, а потоа следеше жесток конфронтација меѓу него и многу други играчи, заедно со Фергусон. Тој мораше да дејствува и веднаш го санкционираше плаќањето на договорот на Кин и неговото заминување во Селтик.

Фергусон пишува дека Кин се појавил за да го видам да се извини, но односот оттогаш се претворил грда повторно по јавните коментари меѓу двата.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Прашај со Руд

Алекс Фергусон еднаш имаше проблем со Руд, за кој тврдеше дека дојде поради неговата суровост. Нивниот судир стана причина Рууд ван Нистелрој да ја напушти Манчестер Јунајтед под сериозни околности во 2006. Нивното прашање започнало кога Руд отворено се заколна и го проколнал откако бил затворен за време на финалето на Карлинг Купот против Виган.

Фергусон тврди дека не очекувал да го продаде напаѓачот на Реал Мадрид, но неговото однесување за време на неговата принудна рака. Сепак, Ван Нистелрој направи телефонски повик до Фергусон од синото во јануари 2010 да се извини за неговото однесување.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Повикувајќи играчи на заем

По отпуштањето на неговиот близнак Дарен Фергусон Престон Норт Енд, Фергусон во бес веднаш се сеќаваше на позајмени играчи Ричи Де Лает, Џошуа Кинг и Мати Џејмс од Престон под новиот менаџерски систем. Тој подоцна објасни дека тоа е сопствено барање на играчите да не се врати во Престон по промената на менаџерот. Менаџер на Стоук Сити Тони Пулис следеше наскоро откако се сеќаваше на двајца поранешни играчи од Манчестер Јунајтед од Престон, наведувајќи ја потребата играчите да го надополнат интензивниот распоред на својот тим.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Откако дозволи Герет Беј да се лизне

Сер Алекс Фергусон никогаш не се грижи премногу за оние што се извлекуваат, но менаџерот на поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед направи исклучок Герет Бејл, признавајќи дека пропуштил на играчот.

Извештај од извидници на Манчестер Јунајтед покажа дека Бајл ги исполнува барањата на Фергусон за играч од левицата кој би можел да го замени Рајан Гигс. Самиот Фергусон направи барање за извидници да го донесат Бале напред кон него. Сепак, имаше нешто што го направи трансферот да се сруши. Алекс Фергусон по гледањето се пожали дека е премногу краток.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Менаџерска кариера во резиме

Фергусон, кој почина во 32, ја започна својата кариера во Источен Стирлингшир во 1974, со што веднаш се соочи со својата огнена, конкурентна природа. По неколку месеци тој се преселил во Св. Мирен, и покрај тоа што ги водеше светците на првенството во Шкотска Прва дивизија во 1977, тој беше отпуштен една година подоцна поради прекршување на договорот.

Беше со Абердин дека Фергусон ја зацементира неговата репутација како менаџер на топ-лет. Фергусон го пропушти Абердин на три шкотски титули во Премиер Лигата, четири Шкотски првенства, Куп на Лига, Супер Куп и Европско првенство во Купот на Купот во текот на осум сезони.

Алекс Фергусон го презеде како шеф на реномираниот, но слабиот клуб на Манчестер Јунајтед во ноември 1986. Неговата работа беше, наводно, на линија по особено груба се протега рано во сезоната 1989-90. Неговите сиромашни започнуваат да кампуваат како резултат на смртта на неговата мајка. Тој помина долго време тагувајќи неговата мајка, која почина од рак на белите дробови, кој речиси го чини неговата работа. За среќа за него, Црвените ѓаволи видов закрепнување и победи на ФА Купот за време на неговата рана магија. Тоа го задржа со својата работа. Следуваше низа успеси, а останатите што велат дека е историја.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Неговиот наследство

Бронзена статуа на Фергусон, дизајнирана од шкотскиот скулптор Филип Џексон, беше откриен пред Олд Трафорд на 23 ноември 2012.

На 14 октомври 2013, Фергусон присуствуваше на церемонија на која патот во близина на Олд Трафорд беше преименуван од Добивање вода до Сер Алекс Фергусон.

Moreso, фразата "Време на писклив бум" ковани од Фергусон во однос на тензичните финални фази на лигашкиот натпревар е вклучен во Колинс англиски речник и Оксфорд англиски речник.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Раководители на одгледување

Многу поранешни играчи на Фергусон станаа фудбалски менаџери, вклучувајќи ги и Тони Фицпатрик, Алекс Меклиш, Гордон Стракан, Марк Мекги, Вили Милер, Нил Купер, Брајан Ган, Ерик Блер, Брајан Робсон, Стив Брус, Марк Хјуз, Рој Кин , Пол Инче, Крис Каспер, Дарен Фергусон, Оле Гуна Солскјер, Хенинг Берг и Гери Невил.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: Политика

Тој му беше доделен британски витез во 1999 за неговиот придонес во играта на фудбалот. Во 1998, Фергусон беше именуван во листата на најголемите приватни финансиски донатори на Лабуристичката партија. Тој е само-опишан социјалист и доживотно поддржувач на трудот. Во јануари 2011 Греам Стрингер, работник пратеник во Манчестер и поддржувач на Манчестер Јунајтед, побараа од Фергусон да се направи живот врсник. Ако ова се случи, тоа ќе го направи Фергусон првиот актуелен или поранешен фудбалер или фудбалски менаџер да седи во Домот на лордовите. Стрингер и колега Манчестер труд пратеник Пол Гогинс го повтори овој повик откако Фергусон го објави своето пензионирање во мај 2013. Сепак, неименувани извори во Daily Mirror весникот тврди дека на 1 Август 2013 дека Фергусон го прифатил.

Во текот на 2014 шкотски референдум за независност, Фергусон беше гласовна поддржувач и финансиер на Подобро заедно кампања која ја поддржа Шкотска која останува дел од Обединетото Кралство. Тој го критикуваше Шкотската национална партија, и нејзиниот лидер Алекс Салмонд, за нивната одлука да ги исклучат Шкотите што живеат надвор од Шкотска, но во рамките на остатокот од Обединетото Кралство, да гласаат на референдумот.

Алекс Фергусон за детска приказна Плус Непромислена биографија Факти: образование

Во 2009, Фергусон доби почесен докторат за бизнис администрација од Манчестер Метрополитен универзитет.

Тоа беше втор степен што го доби од универзитетот, по добивањето на почесните мајстори во 1998.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде