Џорџ Вах детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Џорџ Вах детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалскиот бог и претседател кој е најпознат под прекарот; „Кралот Georgeорџ“. Нашата приказна за детството Georgeорџ Веа, плус Факти за биографијата, ви донесува целосен приказ на значајни настани од неговото детство до денес.

Анализата на африканската фудбалска легенда ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот, животот во врската и другите малку познати факти за него надвор од теренот.

Видете исто така
Илајкс Мориба Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Да, секој знае за улогата на Златната топка и претседателството на Либерија, но малкумина ја сметаат биографијата на Georgeорџ Веа што е доста интересна. Сега без понатамошно додавање, да започнеме.

Storyорџ Веа Детска приказна - Почеток на животот и семејството:

Georgeорџ Тавлон Мане Опонг Усман Веа е роден на 1 октомври 1966 година (51 година), Монровија, Либерија.

Georgeорџ всушност ја воспитала неговата баба откако починал неговиот татко. Тој израснал во Вест Поинт, градски дом каде управувале маалски банди. 

Видете исто така
Хаким Зиех за детска приказна Плус Неразделени факти за биографијата

Тој е член на Kru етничка група, која потекнува од југо-источна Либерија Гранд Кру Каунти, една од најсиромашните области на земјата.

Тој присуствуваше на средното училиште на муслиманскиот конгрес и средното училиште во средното училиште Велс Харистон и наводно се повлече во својата последна година на студии. 

Почна да игра фудбал за младиот клуб "Млади преживеани" на возраст од 15, а потоа се пресели во други локални фудбалски клубови, претпоставувајќи дека играше главни улоги за Mighty Barrolle и Invincible Eleven, каде што ги постигна 24 цели во настапи на 23.

Видете исто така
Меди Бенатија за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Откако воскресна низ нивните аматерски редови, еден камерунски извидник го забележа и го потпиша за врвен локален клуб, Јаунд страна ФК. Камерунскиот извидник Клод Ле Рој, ја пренесе веста за способностите на Веа до менаџерот на Монако, Арсен Венгер. Венгер одлета во Африка за да се разгледа, а потоа го потпиша Веа во неговиот клуб.

Пред неговата фудбалска кариера да му дозволи да се пресели во странство, Веа работеше за Телекомуникациската корпорација Либерија како техничар на разводна табла. Тој стана првиот, и скоро единствен, Либеријанец кој направил белег во Европа. Останатото, како што велат, сега е историја.

Видете исто така
Кристијан Бентек за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Кој е Клар Веа? Georgeорџ Веа сопруга:

Клар Weah е сопруга на Џорџ Weah. Таа е натурализиран државјанин на Соединетите Американски Држави со родителски корени од Јамајка.

Таа израснала во Флорида, САД, каде што водеше голем број бизниси, вклучувајќи просперитетен карипски ресторан и бакалница.

Според извештаите, Georgeорџ и Клар се запознале во САД во филијала на Чејс банка каде што Клар работел како службеник за услуги на клиенти. Поранешниот напаѓач на Милан, наводно отишол во банка да отвори сметка кога неговите очи го фатиле убавиот Јамајканец.

Видете исто така
Мохамед Елнени за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Нивната loveубовна приказна започна сериозно и продолжи да станува сè посилна и покрај неколкуте гласини за неверство што го влече Веа.

Клар, која за разлика од повеќето жени со карипско потекло, се облекува едноставно, се смета не само за брилијантен стратег, туку и за одличен платно, чија светла насмевка е во тешки моменти и може да ги надмине бариерите.

Блиските сојузници ја опишуваат како интелигентна и поседува посебен вид аура. Јамајканецот има голема моќ околу својот сопруг. И двајцата имаат по три деца: Georgeорџ Веа rуниор, Тита и Тимоти.

Видете исто така
Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Тимотеј Weah, син на победникот 1995 Ballon d'Or, Џорџ Weah, го потпиша својот прв професионален договор со Париз Сен Жермен.

17-годишниот напаѓач ги следи стапките на неговиот татко, кој помина три години во клубот Лига 1, пред да се пресели во Милан. Тимоти се приклучи на академијата на ПСG во 2014 година и настапи и за У-15 и за У-19.

Familyорџ Веа Семеен живот:

Неговиот татко, Вилијам Т. Вех, Ср. беше механичар додека неговата мајка, Anna Quayeweah беше продавач. Тој има три браќа, Вилијам, Мојсеј и Воло.

Видете исто така
Мохамед Салах за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Џорџ Weah беше еден од тринаесет деца во голема мера покренати од неговата побожна христијанска татко баба, Ема Клонглале Браун, откако неговите родители се разделија.

Georgeорџ Веа Неоптоварени факти за биографијата - Европски успех:

Да, тој беше суров талент со мала формална обука. Веа се појави ненадминат во почетокот на неговата европска кариера. Како и да е, моќниот напаѓач од 6'2 soon набрзо се израмни на конкуренцијата и се разви во смртоносен потентен голгетер.

Видете исто така
Ласина Траоре Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Преместувањето во Пари Сен Germермен донесе повеќе признанија за Веа, кој му помогна на неговиот клуб да го освои Купот на Франција во 1993 година и титулата во Лига 1 во 1994 година.

Практично незапирлив во текот на сезоната 1994-95, тој го носеше ПС to во победите на Французите и Лига купот и заврши како најдобар стрелец во Лигата на шампионите.

По годината, тој беше прогласен за африкански, европски и светски играч на годината на ФИФА - достигнување без преседан.

Видете исто така
Неби Киита детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Georgeорџ Веа Неоптоварени факти за биографијата - Најголемата борба во неговата кариера:

Weah беше забранет од шест европски натпревари за да го скрши носот на португалскиот дефанзивец Хорхе Коста на 20 ноември 1996 година во тунелот на играчите по ремито на Милан на Порто во Лигата на шампионите.

Веа рече дека експлодирал во фрустрација откако трпел со расистички подбивања од Коста за време на двата натпревари на екипите од Лигата на шампионите таа есен.

Видете исто така
Артур Масуаку Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Коста напорно ги негираше обвинувањата за расизам и не беше обвинет од УЕФА бидејќи ниту еден сведок не можеше да ги провери наводите на Веа, па дури ни неговите соиграчи од Милан.

Веа подоцна се обиде да му се извини на Коста, но тоа го отфрли Португалецот, кој сметаше дека обвиненијата за расистички навреди изнесени против него се клеветнички и го однесе Либериецот на суд.

Инцидентот доведе до тоа Коста да биде опериран на лицето и тој после тоа беше надвор од терените три недели. И покрај инцидентот, Веа сепак ја доби наградата ФЕФА за фер плеј во 1996 година.

Видете исто така
Артур Масуаку Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Религија на Georgeорџ Веа:

Веа се претвори во протестантско христијанство во ислам, пред да се врати назад. Тој се надева на мир за муслиманите и христијаните и вели дека се „Еден народ“.

Во октомври 2017 година, тој беше забележан во истакнатата нигериска црква на пасторот ТБ oshошуа заедно со либерискиот сенатор принцот Јорми Johnонсон.

TB Oshошуа, наводно, бил клучно влијание во одлуката на Johnонсон да ја одобри кандидатурата на Веа на изборите во Либерија во 2017 година.

Видете исто така
Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Факти за биографијата на Georgeорџ Веа - вистински син на Либерија:

Ваах многу се инволвирал во работите на неговата домашна земја, раселени со граѓанска војна, додека сѐ уште е во неговата кариера.

Сфаќајќи ја важноста на фудбалот како стабилизирачка сила во Либерија, Веј потроши околу $ 2 милиони од сопствените пари за патување, опрема и трошоци за плата за националниот тим, Lone Stars.

Видете исто така
Меди Бенатија за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Личност на Weорџ Веа:

Џорџ Weah го има следново значење за неговата личност.

Предности: Џорџ Вах е кооперативен, дипломатски, милостив, фер-ум, социјален

Слабости: Georgeорџ Веа може да биде неодлучен и да има самосожалување. Повеќе, тој избегнува конфронтации и може да носи злоба.

Што сака Џорџ Вех: Хармонија, нежност, споделување со други и на крај, надворешен живот.

Што Џорџ Weah не и се допаѓа: Насилство, неправда, глас и сообразност.

Видете исто така
Ласина Траоре Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Општо земено, Џорџ е мирен, фер и мрази да биде сам. Партнерството е многу важно за него.

Факти за биографијата на Georgeорџ Веа - Претседателство:

Georgeорџ Веа се кандидираше за претседател на Либерија како член на Конгресот за демократски промени во 2005 година, но загуби во вториот круг од Елен Johnонсон Сирлиф од Партијата на единството.

Во 2011 година, тој повторно беше на билетот ЦДЦ, овој пат како потпретседател, но Сирлиф остана на функцијата.

Видете исто така
Илајкс Мориба Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Недостатокот на образование на Веа стана проблем во кампањата. Тој беше многу критичен кон оние кои велат дека не е способен да управува.

Тој првично тврдеше дека има дипломирана диплома за спортски менаџмент на Универзитетот Парквуд во Лондон, сепак, ова е неакредитирана фабрика за дипломи што доделува сертификати без да бара студија. Веа потоа продолжи диплома за деловна администрација на Универзитетот ДеВри во Мајами.

И покрај политичките неуспеси, Веа останува неизмерно влијателна и популарна фигура во неговата матична земја. Во април 2016 година, Веа ја објави својата намера да се кандидира за претседател на Либерија по втор пат.

Видете исто така
Неби Киита детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Фудбалскиот Бог конечно стана претседател на Либерија во декември 2017 година по поразот Потпретседател Josephозеф Боакаи.

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата Storyорџ Веа Детска приказна, плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба во овој напис, ве молиме ставете го вашиот коментар или контактирајте не! 

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари