Џеј-Џеј Окоча за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Џеј-Џеј Окоча за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за една пензионирана фудбалска легенда и магионичар, кој е најдобро познат по прекарот; „Ayеј-ayеј“. Нашата Storyеј-ayеј Окоча детска приказна плус Неоптоварени факти за биографијата ви донесува целосен приказ на настаните од неговото детство до денес. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу малку познати факти за него и „надвор од теренот“.

Да, сите некогаш знаеја за неговите магични способности, но малкумина ја сметаат биографијата на ayеј-ayеј Окоча што е доста интересна. Сега без понатамошно додавање, да започнеме.

Storyеј-ayеј Окоча Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Раниот живот

Августин Азука „ayеј-ayеј“ Окоча е роден на 14-ти август 1973 година во државата Енугу, Нигерија. Роден е кај неговите родители, г-дин и г-ѓа Азука Окоч, кои потекнуваа од Огваши-Уку, државата Делта, Нигерија.

Името Џеј-Џеј всушност беше предадено од неговиот постар брат Џејмс, кој прв почна да игра фудбал. Неговиот непосреден постар брат, Емануел, исто така, беше наречен Ема Џеј-Џи, но името се залепи со Окоча. Подолу е фотографија на Џејмс и Ема.

Браќата ayеј-ayеј Окоча - Jamesејмс (лево) и Ема (десно).
Браќата ayеј-ayеј Окоча - Jamesејмс (лево) и Ема (десно).

Џеј-Џеј Окоча почна да игра фудбал на улиците исто како и многу други фудбалски ѕвезди, обично со импровизирана топка.

Во едно интервју со БиБиСи Спорт тој рече, „Колку што се сеќавам, ние некогаш игравме со што било, со каква било тркалезна работа што можеше да ја најдеме, и секогаш кога ќе успеевме да добиеме топка, тоа беше бонус! Мислам дека беше неверојатно! “

Во 1990, Окоча се приклучи Енугу Ренџерс. Во своето време на клуб, тој произведува многу спектакуларни екрани, вклучувајќи и еден, каде што заокружен и постигна гол, против искусен нигериски голман Вилијам Окапа во натпревар против BCC Lions. Подолу е да му се честита од официјален претставник на Нигериската влада за спорт. 

Во истиот 1990, Окоча замина на одмор во Западна Германија, земјата која штотуку ја освои 1990 ФИФА Светско Првенство, така што тој можеше да гледа германски фудбалски лиги. Неговиот пријател Бинеби Нума играше во Третата дивизија Борусија Нејункерхен. 

Едно верен утро, Окоча го придружуваше Нума на тренинг, каде што беше замолено да се придружи. Тренерот на Нојнкирхен беше импресиониран од вештините на Окоча и го покани назад следниот ден пред да му понуди договор. Една година подоцна, тој се приклучи на 1. ФК Саарбрикен. Тој остана таму две сезони пред да се пресели во Ајнтрахт Франкфурт каде го уништи Оливер Кан (детали и видео подолу). Останатото, како што велат, сега е историја. 

Storyеј-ayеј Окоча Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Животен однос

Nkechi е во брак со Jay-Jay Okocha. Без сомнение, се оженил со дамата на раскинување убавина. Нивниот брак се одржа во годината 1997, што беше време кога беше подложено на некои големи експлоатирања во Fernabache.

Окоча и неговата убава жена, Нкечи.
Окоча и неговата убава жена, Нкечи.

Нкечи е многу повисока од нејзиниот сопруг. Ова означува дека Loveубовта не е за висината. Маестро екс-супер орли има две деца, Jеј и Даниела Окоча. Подолу е Окоча и неговото семејство.

Окоча и неговото прекрасно семејство.
Окоча и неговото прекрасно семејство.

Storyеј-ayеј Окоча Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Франкфурт Спомени

Окоча му се придружи на Ајнтрахт Франкфурт во декември 1991, каде што се поврзуваше со многу познати играчи, меѓу кои и меѓународните напаѓачи во Гана Тони Ебоах и подоцна Томас Кукла. Тој продолжи да блеска за германскиот тим, а еден од најважните страни беше голот што го постигна против Карлсруер, дриблинг во казнениот простор и мина покрај голманот Оливер Кан двапати покрај некои играчи.

Според официјалната страница на Јутјуб на Бундеслигата, тој го постигна најдобриот гол во историјата на Германската фудбалска лига. Легендарниот германски голман уште вели дека целта на Окоча е најлошата цел што некогаш ја прифатил.

Storyеј-ayеј Окоча Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Пост-пензионирање живот

Нигериската фудбалска легенда еднаш привлече никогаш невидено изненадување на финалето на Копа Кока-Кола Нигерија 2016 година. Тој го маскираше својот изглед како чистач и собирач на отпадоци додека ја извршуваше својата „нормална“ должност, а никој не знаеше дека легендата е присутна.

Младите фудбалери и толпата во финалето, што се одржаа на стадионот Оникан, Лагос, беа шокирани дека беше демаскиран и откри неговиот вистински идентитет. Окоча се обелодени себеси како што натпреварот требаше да започне.

На 21 февруари 2015, Окоча беше избран за претседател на Државната фудбалска асоцијација Делта. Во април 2015, Окоча го изрази својот интерес да стане Фудбалска федерација на Нигерија претседател; и тој енергично го следи. Тој

Storyеј-ayеј Окоча Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Ментор

За време на неговата магија во ПСЖ, Џеј Џеј Окоча беше ментор на тогашниот нов регрут Роналдињо [О, да, ме слушнавте!]. Како што знаете, Роналдињо го освои Светскиот фудбалер на годината во повеќе наврати.

Роналдињо никогаш не се повлече од своето големо восхитување за неговиот ментор Џеј Џеј Окоча од своето време заедно во ПСЖ. Роналдињо еднаш рече дека е изненаден гледајќи од клупата како Џеј-Џеј Окоча играше и збунуваше на теренот.

Значи, не е изненадување кога Роналдињо целиот беше насмеан на фотографијата со ayеј-ayеј Окоча на неговиот профил на Инстаграм, како што го напиша со натпис, "Só camisa 10 дека секогаш admirei. Jay-Jay Okocha e @pibevalderramap". Кој грубо преведува, "Дрес број 10 Јас секогаш се восхитував. Jay-Jay Okocha и @pibevalderramap". Подолу е слика доказ.

Storyеј-ayеј Окоча Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Приказната за Болтон

Окоча се приклучи на Болтон во слободен трансфер откако го напушти ПСG летото 2002 година по Светскиот куп на ФИФА. Неговата дебитантска сезона, и покрај тоа што беше попречена од повреди, го направи фаворит кај навивачите на Болтон, со тимски печатење кошули со натпис „Ayеј-ayеј - толку добро што двапати го именуваа“.

Ова беше изгласан за најдобар гол на Болтон во Премиер лигата на гласањето на навивачите во 2008 година. Следната сезона Окоча доби поголема одговорност бидејќи му беше дадена капитенската лента по пензионирањето на Гужни Бергсон. Како капитен, тој го предводеше Болтон до нивното прво финале во купот во последните девет години, каде што завршија како вицешампиони во Купот на фудбалската лига во 2004 година, пред екипата на Мидлсброу ФК.

Во 2006, тој беше лишен од капетанството - нешто што тој рече дека видел како доаѓа, бидејќи имало промена во ставот од некои членови на персоналот. Ова веројатно се должи на неговиот предлог за преселба на Блискиот Исток, кој растеше во шпекулации. На крајот на сезоната, тој одбил продолжување од една година за да се пресели Катар.

По испаѓањето на Болтон од Премиерлигата во 2012 година, Окоча изјави дека неговото време во клубот сега било загубено време, бидејќи клубот не вложил и не ги подобрил темелите што биле поставени за време на неговото време таму.

Storyеј-ayеј Окоча Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Личност

Џеј-Џеј Окоча го има следниов атрибут на неговата личност.

Предности: Окоча е креативна, страсна, срдечна, весела, смешна

Слабости: Скандалово (не дарежливо), Арогантно, самоцентрично, нефлексибилно.

Лео сака: Се восхитувам, светли бои и забава со пријателите

Лео не му се допаѓа: Да се ​​игнорираат, да се соочуваат со тешка реалност, да не бидат третирани како крал. Во суштина, Окоча е природно родени лидери кои ја носеле иконската кошула број 10 со лидерска улога.

Storyеј-ayеј Окоча Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Семеен живот

Неговиот постар брат Емануел исто така беше поранешен репрезентативец на нигерискиот тим. Окоча е исто така член на Аниома, подгрупа на етнички дериват на Игбо. Неговиот внук е меѓународен фудбалер Алекс Iwobi. Подолу е фотографија на Jay-Jay Okocha и Алекс Iwobi  кога тој сè уште беше многу мал.

Младиот Алекс Ивоби со неговиот чичко - ayеј ayеј Окоча.
Младиот Алекс Ивоби со неговиот чичко - ayеј ayеј Окоча.

Storyеј-ayеј Окоча Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Религија

Додека бил на Фенербахче, Окоча станал турски државјанин и му бил даден името Мухамет Јавуз. Ова беше толкувано од многумина за да значи дека тој се претворил во ислам. Подоцна се откри дека тој сѐ уште останува христијанин.

Storyеј-ayеј Окоча Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Нелојалната CAF

Окоча никогаш не ја освои наградата за африкански играч на годината, станувајќи веројатно најдобриот играч кој никогаш не ја освоил наградата, и покрај тоа што настапуваше вторпат двапати во 1998.

Меѓутоа, тој го освои инаугуративниот Би-Би-Афрички фудбалер на годината и последователниот, станувајќи единствениот играч кој ја задржал наградата и победил повеќе од еднаш.

Во 2004, тој беше наведен во фудбалска легенда ПелеФИФА 100 (список на најголеми 125 живи играчи на сите времиња). Тој е единствениот Нигериец на списокот, и еден од 5-те Африканци.

Во 2007, тој беше прогласен за број 12 за најголемите африкански фудбалери од минатото листа на 50 години, на анкетата спроведена од CAF за да се совпадне со нивната 50th годишнина.

Storyеј-ayеј Окоча Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Неговите мисли за Меси и Роналдо

Омилен фудбалер на Џеј Џеј Окоча помеѓу двете живи легенди е Лионел Меси. Реков време и време за тоа како Меси е природно, и тој секогаш е збунет од вештините на Аргентинецот на теренот. "Кога Меси игра, може да се каже дека играњето фудбал е вроден талент".

Сепак, омилениот играч на Џеј Џеј е Кеплер Лаверан Лима Фереира (Пепе), додека демонстрираше голема вештина и дисциплина во и надвор од теренот.

Конечно, тоа е важно да се забележи ова. Окоча е исто толку важно како што гледаат Нигеријците Nwankwo Kanu, за тоа како гледаат Бразилците Роберто Карлос, за тоа како гледаат Либерија Џорџ Вах и, конечно, начинот на кој гледаат навивачите на англискиот фудбал Енди Кол, Алан Ширер и Мајкл Овен.                                                                                                                   ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на Џеј-Џео Окоча за детска приказна плус неизвалкани биографски факти. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба во овој напис, ве молиме ставете го вашиот коментар или Контактирајте не!. 

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари